Podróżujących metrem czeka nieprzyjemna niespodzianka. Część kursów zniknie z rozkładu, zmiany niedługo

Autor Kamil Matuszak - 24 Listopada 2020
Metro będzie jeździć krócej w weekendyŹródło: Marek BAZAK/East News

Władze Warszawy szukają oszczędności. Na pierwszy ogień poszły weekendowe kursy metra, które miały zapewnić mieszkańcom bezpieczny powrót do domu. Ze względu na ograniczone życie nocne, stolica zawiesza część połączeń, rozpoczynając od piątku 27 listopada.

Rusin rozrabia w Warszawie. Interweniować musiała policja, poszło o wacikiRusin rozrabia w Warszawie. Interweniować musiała policja, poszło o wacikiCzytaj dalej

Weekendowe połączenia metra ograniczone

Nocne kursy metra były dobrym uzupełnieniem warszawskiej siatki transportu publicznego. Połączenia miały zapewnić bezpieczny powrót do domu wszystkim tym, którzy spędzali wieczory w centrum, odwiedzając kluby i lokale.

Jednak teraz, gdy życie nocne stolicy zamarło przez pandemię, a miasto szuka oszczędności, by zamknąć budżet, jasnym stało się, że część połączeń musi zniknąć. Zmiany, czyli zawieszenie weekendowych nocnych kursów rozpocznie się już z piątku na sobotę, w nocy z 27 na 28 listopada.

Ostatnie połączenia z każdej ze stacji początkowych wyruszą tuż po północy. Zmiany obowiązywać będą również z soboty na niedzielę. To w sumie 34 kursy na linii M1 oraz 35 na M2 - połączenia obejmują przestrzeń od północy do godziny trzeciej rano.

Dzisiaj grzeje:
1. Policja potrąciła protestującego. Ludzie kładli się pod radiowozy, policja na komendę wywiozła fotoreporterkę
2. Minister zdrowia mówi o trzeciej fali epidemii w Polsce. Apeluje do Polaków ws. ferii
3. "Przycisnęli mnie do ziemi, dusiłem się". Zatrzymany opisuje przerażającą interwencję policjantów

Co tam się stało? W stołecznym autobusie krzyk, płacz i zakrwawiona kobietaCo tam się stało? W stołecznym autobusie krzyk, płacz i zakrwawiona kobietaCzytaj dalej

W piątek i sobotę nie pojedziemy metrem po północy

Stołeczny ZTM poinformował we wtorek, że w związku z epidemią COVID-19 znacznie ograniczyła się aktywność społeczna w Warszawie i przede wszystkim tym została podyktowana zmiana i zawieszenie części kursów.

- Nocne życie stolicy zamarło. Nieczynne są kina, teatry, kluby, restauracje, nie ma koncertów, wernisaży itp. I to od razu widać w liczbie pasażerów w podziemnej kolei: jest ich mniej o ok. 75 proc. W kursujących w nocy pociągach metra jeździ dziś tylko ok. 24 proc. liczby osób w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku - poinformowała stołeczna spółka.

Urzędnicy podjęli decyzję, że od najbliższego weekendu 28-29 listopada nocne linie metra zostaną zawieszone.

Znaczny spadek liczby pasażerów ZTM

Pasażerowie ciągle będą mieli do dyspozycji dobrze rozwiniętą siatkę połączeń sieci autobusowej komunikacji nocnej. Dzisiaj są to 43 linie, których autobusy docierają do najdalszych rejonów Warszawy oraz kilku gmin stołecznej aglomeracji.

Na ostateczną decyzję wpłynęła analiza przeprowadzona pod kątem liczby pasażerów linii metra, którzy korzystają z weekendowych nocnych połączeń.

Okazuje się, że spadek jest znaczny. Liczba pasażerów korzystających z połączeń metra w weekendowe noce wynosi tylko 20-25 procent osób, które korzystały z tego rodzaju transportu miejskiego w podobnym okresie ubiegłego roku.

Para prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparciaPara prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparciaCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Jeden błąd podczas imprezy zakończył się tragedią. Nie żyje 7 osób
  2. Tragiczny wypadek pod Janowem. Młoda matka roztrzaskała auto na drzewie. Nie żyje 2-letnie dziecko
  3. Mieszkańcy nie chcą budżetu obywatelskiego. Protestują przeciwko realizacji projektu, mają dobry powód
  4. Wiadomo kiedy uczniowie wrócą do szkół. Minister Edukacji nie ma wątpliwości. Podał termin
  5. Warszawscy kierowcy czekali na zmiany od lat. W końcu prawo da im tę możliwość, będzie łatwiej
  6. 15-latka 2 dni umierała na oczach rodziców. Dyspozytor 3 razy odmówił wysłania karetki, potem było już za późno
  7. Dokładnie 23 listopada Biedronka wprowadziła nowy asortyment. Podczas zimy sprawdzi się doskonale

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News