Zdewastowano pomnik Reagana. Kto za tym stoi? Internauci nie kryją oburzenia

Autor Aleksandra Olbryt - 24 Października 2020
WarszawaŹródło: Twitter: Ray Wojcik (@wojcikrp)

Nieznani sprawcy zdewastowali pomnik byłego prezydenta USA Ronalda Reagana, stojący przy Alejach Ujazdowskich w Warszawie. Na monumencie w sobotę rano odkryto wulgaryzmy, napis "Pro abo", plamy z farby oraz symbol ośmiu gwiazdek, będący ocenzurowaną wersją hasła "Je*** PiS". Przekreślono również Wielką Pieczęć Stanów Zjednoczonych, używaną jako godło tego kraju. Możliwe, że do dewastacji doszło podczas protestów w stolicy, ale dotąd policji nie udało się ustalić, czy dokonali tego uczestnicy wczorajszych demonstracji.

Pomnik Reagana w Warszawie został zdewastowany

Dewastację rzeźby stojącej przy Alejach Ujazdowskich 6A w Warszawie (róg ulicy Jana Matejki) zauważono w sobotę. Poprzedniej nocy w pobliżu przechodziła manifestacja tysięcy osób sprzeciwiających się wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego dopuszczalności aborcji eugenicznej w przypadku ciężkich, nieodwracalnych wad płodu.

Nie wiadomo, czy dokonali tego uczestnicy

Policja ma teraz pełne ręce roboty. - W związku z falą protestów i rosnącym napięciem policja otrzymuje mnóstwo zgłoszeń i interwencji, dlatego do sprawy dewastacji pomnika odniesiemy się zapewne po weekendzie - przekazał nam nadkom. Jarosław Florczak.

Obrazy WawaINFO"Trzaskowski i feministki poszli spacerkiem na Nowogrodzką". Sobotni protest przed siedzibą partii rządzącejCzytaj dalej

Ratusz zadbał o natychmiastowe wyczyszczenie monumentu

- Pomnik jest właśnie myty. Prezydent Trzaskowski pracuje cały czas. A uwagi o L4 mógłby Pan sobie darować. Tym bardziej, że pozytywne wyniki testów na koronawirusa dopiero co otrzymał prezydent Andrzej Duda, a wcześniej kilku ministrów. Wszystkim oczywiście życzymy zdrowia - tak Karolina Gałecka, rzeczniczka stołecznego ratusza, odniosła się do wpisu Jana Strzeżka, wiceszefa Porozumienia Jarosława Gowina i radnego dzielnicy Bielany.

"Da Pan radę coś z tym zrobić?"

- Da Pan radę coś z tym zrobić, czy może znowu szykuje się urlop, albo L4? Jeśli nie, to w poniedziałek razem z kolegami z Młodej Prawicy sami wyczyścimy zdewastowany pomnik - zaatakował Rafała Trzaskowskiego Jan Strzeżek. Okazało się, że ratusz szybko powziął odpowiednie działania w celu przywrócenia monumentu do pierwotnego stanu, co wypunktowała Strzeżkowi rzeczniczka ratusza w wyżej przytoczonym wpisie.

Pomnik odsłonięty przez Wałęsę

Pomnik jest usytuowany naprzeciwko budynku ambasady Stanów Zjednoczonych. Został odsłonięty 21 listopada 2011 przez byłego prezydenta RP, Lecha Wałęsę. Przedstawia prezydenta Reagana przemawiającego w Berlinie Zachodnim w roku 1987 przed Brama Brandenburską. Projekt nie był konsultowany z władzami stolicy, nie został także wybrany w drodze konkursu.

Wczorajszy protest mijał wiele starszych osób. Nie takich reakcji spodziewali się demonstranciWczorajszy protest mijał wiele starszych osób. Nie takich reakcji spodziewali się demonstranciCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News