Przed wojną słynęła z pysznej czekolady i biszkoptów. Praska fabryka stała się zabytkiem

Autor Julian Bakuła - 18 Listopada 2020
W Warszawie pojawił się nowy zabytek.Źródło: Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków - mwkz.pl

Mazowiecki konserwator wpisał do rejestru zabytków dawną Fabrykę Cukrów F. Anczewskiego przy ul. 11 listopada w Warszawie. Przed wojną pochodzące stamtąd biszkopty i czekolady sprzedawano w sklepach firmowych w Śródmieściu. Teraz budynek pozostaje dokumentem architektury postindustrialnej.

Z ostatniej chwili: strzały na rondzie w WarszawieZ ostatniej chwili: strzały na rondzie w WarszawieCzytaj dalej

W Warszawie pojawił się nowy zabytek

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował we wtorek o wpisaniu do rejestru zabytków zespołu budowlanego dawnej Fabryki Cukrów F. Anczewskiego przy ul. 11 listopada 10a w Warszawie.

Na zabytkowy zespół budowlany - w którym produkowano kiedyś biszkopty, czekolady i cukry sprzedawane następnie w sklepach firmowych w Śródmieściu, przy ul. Marszałkowskiej i Niecałej - składają się dwie oficyny, budynek piekarni oraz teren posesji.

Mamy dobre wiadomości! ???? Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków nieruchomych...

Opublikowany przez Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Wtorek, 17 listopada 2020

Fabryka Cukrów F. Anczewskiego

Jak podaje portal napradze.waw.pl, firma cukrownicza Anczewskiego powstała w roku 1865, a przy ul. 11 listopada działała od około 1880 roku. Z kolei główny budynek produkcyjny datowany jest na okolice roku 1900.

W latach 1900-1925 zabytkowy zakład należał do Teodora Lissowskiego, który zatrudniał w nim około 100 pracowników. Zakład działał jednak niezmiennie pod dawną nazwą. W następnych latach do zakładu dobudowywano kolejne budynki i skrzydła.

Dzisiaj grzeje:
1.Przeciętna emerytura w Warszawie nie jest najwyższa w Polsce. W jednym z województw seniorzy dostają więcej
2. Wszyscy myśleli, że nie żyje. Wyciekło jednak zdjęcie, które zmieniło wszystko. Księżniczka Tajlandii ma smutną historię
3. Firma obsługująca szkolną stołówkę w Warszawie prosi o pomoc. Chcą wydawać obiady, by nie zwalniać pracowników

Warszawiacy zapłacą więcej. Miasto podnosi stawki, odczują je wszyscy mieszkańcyWarszawiacy zapłacą więcej. Miasto podnosi stawki, odczują je wszyscy mieszkańcyCzytaj dalej

Walory architektoniczne zabytku w Warszawie

Budynki zakładu wybudowano z cegły ceramicznej na wapiennej zaprawie. Do dnia dzisiejszego przetrwało wiele oryginalnych elementów i zdobień zabudowy, np. oryginalne klamki, zawiasy czy okucia przy oknach. Zabytkowy budynek starej cukrowni przy ul. 11 listopada w dużej mierze zachował pierwotną formę architektoniczną.

"Na walory artystyczne budynków składają się motywy zdobnicze charakterystyczne dla budownictwa ceglanego takie jak ceglane gzymsy z motywami kostkowymi, zwieńczenia okien i drzwi z klińcowymi zwornikami, doświetlenie wnętrz wysokimi wielokwaterowymi oknami czy pionowe podziały elewacji w formie masywnych lizen. Walory artystyczne dostrzegalne są również w konsekwentnie zastosowanej skali zabudowy oraz jej układzie dostosowanym do nieregularnego kształtu działki" - czytamy na stronie MWKZ.

Wartość historyczna zabytku przy ul. 11 listopada

Zabytkowy zespół budowlany przedstawia jednak nie tylko wartość architektoniczną, ale także historyczną, dając wgląd działalność Fabryki Cukrów F. Anczewskiego i szerzej w przemysłową tradycję Pragi-Północ.

"Stanowi on świadectwo zamkniętej już epoki w rozwoju architektury i urbanistyki tej części miasta oraz cenny dokument historii ulicy, oraz jej rozwoju budowlanego, a także istotne źródło wiedzy na temat historii architektury przemysłowej łączącej w sobie funkcjonalność z cechami stylistycznymi tradycyjnej architektury ceglanej" - informuje MWKZ.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Trzaskowski: to już dwa lata mojej kadencji. Prezydent o bieżącej sytuacji w Warszawie i zmianach w ratuszuTrzaskowski: to już dwa lata mojej kadencji. Prezydent o bieżącej sytuacji w Warszawie i zmianach w ratuszuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Choroby, które znacznie zwiększają ryzyko śmierci przy COVID-19. Osoby, które je mają, powinny dziś szczególnie uważać
  2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  3. Co dalej z kinem w Pałacu Kultury? Kinoteka niepewna swojej przyszłości
  4. Pracownicy warszawskiego biurowca usłyszeli głośny huk i uderzenie w okno. Na miejscu pojawili się szybko funkcjonariusze
  5. Jest nowa wiceprezydent Warszawy. Zastąpi zdymisjonowanego Rabieja
  6. Oburzeni wierni nagle wstali podczas mszy i zaczęli krzyczeć w stronę księdza. Miarka się przebrała, wiemy, co stało się później
  7. Nie wszyscy artyści rzucili się na dotacje. Słynny muzyk wyjechał z kraju za chlebem

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News