Warszawa wprowadza dużą ulgę. Wiemy, kto będzie mógł się o nią starać

Autor Julian Bakuła - 16 Listopada 2020
Przedsiębiorcy zaoszczędzą na wynajmieŹródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zdecydował o wprowadzeniu ulg dla przedsiębiorców płacących za zajmowanie pasa drogowego. W przypadku wprowadzenia obostrzeń uniemożliwiających im prowadzenie działalności zapłacą tylko symboliczny grosz.

Czy opłaty za śmieci powinny być powiązane ze zużyciem wody?Czy opłaty za śmieci powinny być powiązane ze zużyciem wody?Czytaj dalej

Przedsiębiorcy w Warszawie mogą liczyć na ulgi

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że stołeczni przedsiębiorcy płacący za zajmowanie pasa drogowego (w tym chodnika) będą mogli liczyć na wsparcie miasta. W przypadku wprowadzenia obostrzeń, które uniemożliwią im prowadzenie działalności gospodarczej, opłata za zajęcie pasa drogowego wyniesie symboliczny grosz.

Nie oznacza to jednak, że póki co - o ile nie nastąpi kolejny lockdown - przedsiębiorcy będą pozostawieni samym sobie. Prezydent Warszawy zapowiedział również, że zwróci się do Rady Warszawy o przedłużenie do końca 2021 roku obecnie obowiązujących obniżek opłaty. Ma to pozwolić przedsiębiorcom odrobić straty poniesione w związku z epidemicznymi obostrzeniami.

Obniżki dla przedsiębiorców w Warszawie

Zapowiadane przez Rafała Trzaskowskiego ulgi dotyczyć będą przede wszystkim drobnych przedsiębiorców, których działalność sprowadza się do sprzedaży ulicznej. - To bardzo ważne zwłaszcza dla właścicieli kiosków i pawilonów prowadzących drobną sprzedaż detaliczną w pasie drogowym, których obiekty mimo zakazu prowadzenia działalności będą zajmować przestrzeń publiczną - tłumaczył prezydent Warszawy. Tej samej grupy dotyczą aktualnie obowiązujące ulgi, które mają zostać przedłużone na cały kolejny rok.

- Chodzi o tych przedsiębiorców, którzy w największym stopniu są dotknięci ograniczeniem kontaktów społecznych i mobilności. Oznacza to, że za zezwolenie na ustawienie ogródka kawiarnianego wciąż będzie się płacić o 75 proc. mniej niż standardowo. Z kolei zezwolenia na organizację targowisk, pawilony handlowe, kioski, szyldy i markizy, słupy ogłoszeniowe oraz gabloty informacyjne i reklamowe pozostałyby z rabatem w wysokości 50 proc. - przywołuje słowa Trzaskowskiego urząd miasta.

Dzisiaj grzeje:
1.Wybuch gazu w domu jednorodzinnym na Mazowszu. Wyleciały okna i drzwi od garażu, ranny mężczyzna
2. Gigantyczna burza wokół Ryanair. Poszło o testy na koronawirusa na lotniskach, padły ostre słowa
3. System wczesnego ostrzegania natychmiast zareagował. GIS wydał komunikat, chodzi o popularny ser

Przez pół tygodnia sklepy będą zamknięte. Czeka nas kilka dni bez robienia zakupówPrzez pół tygodnia sklepy będą zamknięte. Czeka nas kilka dni bez robienia zakupówCzytaj dalej

Prezydent Warszawy: Jesteśmy uczciwi

Tłumacząc się ze swoich decyzji, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślił, że miasto postępuje uczciwie wobec przedsiębiorców, jako że w przypadku kolejnego lockdownu musieliby płacić za zajmowanie pasa drogowego, z którego ze względu na godzące w gospodarkę obostrzenia sanitarne nie mogliby korzystać.

"Właściciel kiosku, po wprowadzeniu różnych form lockdownu, nie jest w stanie z dnia na dzień obiektu usunąć i wciąż zajmuje pas drogowy, choć nie zarabia" - czytamy na stronie urzędu miasta.

Warszawa bez jarmarku bożonarodzeniowego

Już teraz wiemy, że bez względu na to, jak będzie wyglądać sytuacja epidemiczna w najbliższych tygodniach i jakie decyzje podejmie w związku z tym rząd, tegoroczne święta będą inne niż zwykle. Ze względu na obowiązujące obostrzenia oraz atmosferę niepewności przedsiębiorcy rezygnują z od dawna planowanych, często cyklicznych wydarzeń.

Tak jest w przypadku jarmarku bożonarodzeniowego, który zwykle w każde święta odbywał się na warszawskim Barbakanie. W tym roku wydarzenie zostało odwołane, co może mieć związek z faktem, że obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej ogranicza działalność stoisk gastronomicznych na tego rodzaju jarmarku.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Synoptycy ostrzegają. Znamy prognozę pogody na 16 dni. Do Warszawy idzie mocne ochłodzenieSynoptycy ostrzegają. Znamy prognozę pogody na 16 dni. Do Warszawy idzie mocne ochłodzenieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Gdy się pojawią, lepiej nie tracić czasu. Objawy niedoboru magnezu nie powinny być lekceważone
  2. Łódź. Śmierć na skrzyżowaniu - dwie młode osoby zginęły na miejscu
  3. Duże zmiany w komunikacji. ZTM właśnie podał komunikat, niektóre linie znikają
  4. Nagła zmiana planów. nie będzie blokad ulic. Kobiety wydały oświadczenie, w zamian inna akcja
  5. Jasnowidz Jackowski aż nie mógł uwierzyć w to co się dzieje. Już się zaczęło, ponura wizja Warszawy podczas najnowszej przepowiedni
  6. Lekarka nie mogła już dłużej wytrzymać. Powiedziała, co tak naprawdę dzieje się w szpitalu na Narodowym
  7. Nowe wsparcie dla dotkniętych pandemią. Po 2 tys. zł do ręki, potwierdził sam wicepremier

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News