Sytuacja w Warszawie jest coraz gorsza. Mimo pomocy mieszkańców, interesy upadają

Autor Julian Bakuła - 16 Listopada 2020
ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News

Lokale gastronomiczne w Warszawie mogą nie podnieść się po kolejnym ciosie, jaki stanowią dla nich jesienne obostrzenia sanitarne związane z koronawirusem. Ograniczone możliwości funkcjonowania i spadek ilości zamówień stanowią gwóźdź do trumny wielu knajpek już wcześniej osłabionych wskutek wiosennego lockdownu.

Knajpy w Warszawie przestają sobie radzić

Knajpy w Warszawie nie radzą sobie z jesiennymi obostrzeniami, które dla wielu z nich mogą oznaczać koniec działalności. Restrykcje ograniczające funkcjonowanie lokali gastronomicznych do wydawania dań na wynos lub z dowozem spowodowały spadek ilości zamówień.

Jakby tego było mało, obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej - w tym także na świeżym powietrzu - jest właściwie równoznaczny z zakazem picia i jedzenia na ulicy, co jest ciosem dla przedsiębiorców sprzedających jedzenie "do ręki".

"Przysmak" przy ul. Lwowskiej w Warszawie

Fatalną sytuację warszawskiej gastronomii dobrze widać na przykładzie znajdującej się przy ul. Lwowskiej knajpy "Przysmak". Jak podaje Gazeta Wyborcza, w swoim najlepszym okresie "Przysmak" wydawał 80 obiadów dziennie. Teraz jest to około 20 obiadów na dzień.

- Lokal ma swoją specyfikę. Pracujemy tylko pięć dni w tygodniu od godz. 12 do 16. Rano gotujemy, po południu wydajemy posiłki. Ale w pandemii mniej osób się u nas stołuje. W dodatku dobija nas czynsz - przywołuje słowa współwłaścicielki lokalu Barbary Denkiewicz Gazeta Wyborcza.

Kluboksięgarnia Radio Telewizja

W zdecydowanie złej sytuacji finansowej znajduje się także działająca od 4 lat na warszawskim Muranowie kluboksięgarnia Radio Telewizja. Jest to sytuacja tym bardziej niefortunna, że lokal zaczął przynosić zyski dopiero w zeszłym roku.

"Drodzy, doszło do tego, że prosimy o zrzutkę. Niestety pandemia dopadła nas nie wirusem, tylko zakazem sprzedaży kawy i ciast w kawiarniach, zakazem spotkań dla więcej niż pięciu osób i po prostu pozostawaniem w domach. Jeszcze niedawno sala na górze tętniła premierami książek i spotkaniami autorskimi, na których było tak wiele osób, że musieliśmy ograniczać liczbę wchodzących ze względów bezpieczeństwa, żeby ludzie nie stali na schodach. Od początku pandemii nie było ani jednej imprezy" - czytamy w apelu knajpy opublikowanym na Facebooku.

Drodzy, doszło do tego, że prosimy o zrzutkę. Niestety pandemia dopadła nas nie wirusem, tylko zakazem sprzedaży kawy i...

Opublikowany przez Kawiarnia-Księgarnia Radio Telewizja Sobota, 7 listopada 2020

Rurki z Wiatraka

Na Wawa Info informowaliśmy ostatnio także o podobnym apelu, jaki wystosowała do swoich klientów znajdująca się przy ul. Grochowskiej, nieopodal ronda Wiatraczna, znana warszawiakom od lat cukiernia sprzedająca rurki z bitą śmietaną.

"Zakaz spożywania posiłków na ulicy wbił nam nóż prosto w serce i mimo prób wyjścia z sytuacji obronną ręką, dodawano kolejne obostrzenia. Niestety grozi nam bankructwo. Jakoś dawaliśmy radę do tej pory, ale teraz nie mamy praktycznie wyjścia, dlatego postanowiliśmy zwrócić się do Was z apelem i prośbą, by wspierać lokalne przedsiębiorstwa. (...) Prosimy o pomoc, bo przyszłość jawi nam się w czarnych barwach!" - pisali właściciele. Warszawiacy odpowiedzieli na ten apel, ustawiając się w długiej kolejce do cukierni.

Szanowni Państwo, Dziękujemy Wam za dotychczasowe wsparcie, za wszystkie miłe słowa i bezinteresowną pomoc. Niestety,...

Opublikowany przez Rurki z Bitą Śmietaną Rondo Wiatraczna Poniedziałek, 9 listopada 2020

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News