Wyjątkowy mural powstał w Śródmieściu. "To refleksja nad miastem, którego już nie ma"

Autor Alicja Guz - 11 Października 2020
WarszawaŹródło: Urząd Dzielnicy Śródmieście

Warszawa ma nowy mural. Odsłonięto go w Śródmieściu, na tylnej ścianie kamienicy przy ulicy Próżnej 12. Wyjątkowy mural ma przypominać o historii społeczności żydowskiej mieszkającej w stolicy. Stworzenie go było jednym z pomysłów w budżecie obywatelskim na 2020 rok.

Warszawa ma nowy mural

Warszawa może poszczycić się kolejnym wyjątkowym muralem. Odsłonięto go w Śródmieściu, na tylnej ścianie kamienicy przy ulicy Próżnej 12. Autorem pomysłu był Bartłomiej Gołąbek. Przekonał on 555 mieszkańców stolicy, którzy zagłosowali na projekt w ramach budżetu obywatelskiego na 2020 rok.

Dzisiaj grzeje:
1. Wracają godziny dla seniorów. Pilna decyzja, znów nie zrobimy zakupów
2. Brakuje Ci już maseczek? Od jutra sieciówka będzie je sprzedawać za bezcen

3. Morderstwo w bloku. Nastolatek leżał na chodniku, zginął podczas awantury. Nie żyje

Mural na Próżnej

Mural na ulicy Próżnej ma przypominać o historii społeczności żydowskiej mieszkającej w Warszawie. - Ulica Próżna jest autentycznym zakątkiem dawnej Warszawy. Mural, który prezentujemy, przypomina o wyrwie, jaką w tkance naszego miasta uczyniły druga wojna światowa i Holokaust. W ten symboliczny sposób przywracamy pamięć o dawnych mieszkańcach. Mam nadzieję, że dzieło przypadnie do gustu okolicznym mieszkańcom, turystom i przechodniom - powiedział burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens.

Skąd pomysł na mural?

Bartłomiej Gołąbek wyjaśnił, skąd pomysł, by mural powstał właśnie na ulicy Próżnej. - Ulica ta jest jedyną zachowaną ulicą po getcie warszawskim, dlatego też tematyka muralu powinna być związana z historią tej okolicy. Dzięki projektowi poprawiła się estetyka tej części dzielnicy, a mieszkańcy zyskali możliwość zaznajomienia się z historią tego miejsca. Jest to też atrakcja turystyczna, która dodatkowo ożywia okolice placu Grzybowskiego - powiedział.

Wkurzona Polska Babcia ostro walczyła z policjantami. Wszystko się nagrało, hit internetuWkurzona Polska Babcia ostro walczyła z policjantami. Wszystko się nagrało, hit internetuCzytaj dalej

Jaki był zamysł projektu?

Mural wykonano według projektu Tytusa Brzozowskiego, czyli architekta i malarza związanego z Warszawą. - Główna myśl projektu to refleksja nad miastem, którego już nie ma. Nad wielopokoleniową tradycją, zwyczajami i ludźmi, którzy zniknęli razem ze swoją dzielnicą, trwale zmieniając charakter Warszawy. Dlatego harmonijna scena przedstawiająca warszawską Dzielnicę Północną zostaje przetworzona – miasto rozsypuje się na kawałki, imploduje i już tylko jako wspomnienie unosi ponad Warszawą - wyjaśnił reporterom TVN Warszawa Tytus Brzozowski.

Co przedstawia nowy mural?

Mural na Próżnej przedstawia budynki charakterystyczne dla dawnej Warszawy. Są to Wielka Synagoga na Tłomackiem, słynny Pasaż Simonsa oraz czynszowe kamienice charakterystyczne dla tej części Śródmieścia. Dolna część muralu przedstawia z kolei miejsca, które przetrwały w stolicy do dziś. To drzewa w parku Krasińskich, wieża kościoła św. Augustyna, kościół z placu Grzybowskiego, Synagoga Nożyków i Gruba Kaśka na Tłomackiem. - Na dole znajdujemy się również my, mogąc jedynie zadumać się nad wspomnieniem dawnej wielokulturowej Warszawy - powiedział Tytus Brzozowski cytowany przez TVN Warszawa.

Mural w Warszawie na ulicy Próżnej

Obrazy WawaINFO"Stop dyskryminacji na UW". Kolejna zaskakująca akcja Ordo IurisCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta zabrał głos ws. wprowadzenia stanu nadzwyczajnego. Polacy wstrzymali oddech
  2. Jeśli tankowałeś na Orlenie, możesz mieć poważny problem. Klienci zgłaszają wielotysięczne szkody
  3. ZTM zawiesza tramwaje. Będą duże zmiany dla pasażerów. Szykujcie się
  4. Atak szerszeni na Mazowszu. Na karetkę nie było już czasu
  5. Rząd zmienia zdanie w sprawie uczniów. RMF FM nieoficjalnie: wraca nauka zdalna
  6. Pamiętacie aferę z respiratorami? Nowe informacje
Mieszkaniec Ursynowa walczy o zamknięcie katakumb. Powód? Chce chronić nietoperzeMieszkaniec Ursynowa walczy o zamknięcie katakumb. Powód? Chce chronić nietoperzeCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News