Pod Warszawą powstanie gigantyczny magazyn. Niebywałe, co planują trzymać za szczelnie zamkniętymi drzwiami

Autor Julian Bakuła - 5 Października 2020
Warszawa cierpi na braki powierzchni magazynowej dla swoich muzeów, wkrótce może się to jednak zmienić wskutek planowanej inwestycji.Źródło: Pixabay

Warszawa będzie miała nowe miejsce do przechowywania dzieł sztuki. Na terenie województwa mazowieckiego może powstać międzymuzealny magazyn na zbiory muzeów w stolicy, które od lat cierpią na niedobory powierzchni magazynowych. Planowana inwestycja ma być zrealizowana nieopodal Warszawy - jako lokalizacja pod uwagę brana jest gmina Lesznowola - obejmowałaby nie tylko magazyn, ale także pracownie konserwatorskie, studia digitalizacji, laboratoria badawcze czy działy ekspozycyjne i edukacyjne. Póki co nie wybrano jeszcze gruntu pod budowę Centralnego Magazynu Zbiorów Muzealnych.

Warszawa będzie miała magazyn na zbiory stołecznych muzeów

Warszawa ma uzyskać nowe miejsce, które pomoże stołecznych muzeom w przechowywaniu i konserwacji dzieł sztuki. Jak podaje za "Przeglądem Piaseczyńskim" Gazeta Wyborcza, trwają przygotowania do rozpoczęcia inwestycji, która ma być odpowiedzią na dotkliwe i dające się muzeom na terenie Warszawy we znaki od wielu lat braki powierzchni magazynowych. Przeważająca część zbiorów muzealnych nie jest eksponowana, w związku z czym należy je przechowywać w odpowiednich warunkach dostosowanych do specyfiki poszczególnych obiektów artystycznych oraz pozwalających na dokonywanie prac konserwatorskich. Przykładem trudnej sytuacji stołecznych muzeów może być tak renomowana placówka jak Muzeum Narodowe w Warszawie, które jako magazyny dla ponad miliona swoich eksponatów wykorzystuje willę pod Grójcem, w której niegdyś działała klinika dentystyczna, a także dawną stajnię przy pałacu w Otwocku Wielkim. Z kolei młodsze muzea, które dopiero kompletują swoje zbiory - np. Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy Muzeum Polin - mają problemy z dostępnością tego typu magazynów. Muzeum Warszawy część zbiorów przechowuje w magazynie w Pruszkowie, a zbiory najbardziej wartościowe - w Pałacu Kultury i Nauki. Tę sytuację, w której poszczególne muzea lokują swoje zbiory w dość przypadkowych i często nie do końca przystosowanych do tego miejscach, ma zmienić planowana budowa Centralnego Magazynu Zbiorów Muzealnych pod Warszawą.

Dzisiaj grzeje:
1. TVP podpisała porozumienie z Episkopatem. Szykuje się druga Telewizja Trwam?
2. Waloryzacja 2021. Podwyżki jednak inne niż obiecano
3. Dorota Gardias napisała oficjalne oświadczenie. Wiadomo, w jakim jest stanie

Warszawa stworzy Centralny Magazyn Zbiorów Muzealnych w gminie Lesznowola

Według przywoływanych przez Gazetę Wyborczą doniesień "Przeglądu Piaseczyńskiego", aktualnie gmina Lesznowola pracuje nad udostępnieniem inwestorom jednej z kilku branych pod uwagę nieruchomości na swoim terenie pod budowę Centralnego Magazynu Zbiorów Muzealnych. Byłby to magazyn międzymuzealny, z którego mogłoby korzystać wiele placówek działających w Warszawie. Ta wszechstronność będzie jednak musiała znaleźć odzwierciedlenie w infrastrukturze budynku, które będzie musiał zostać dostosowany do różnego rodzaju zbiorów. - Innych warunków klimatycznych i instalacji gaśniczych potrzebują obiekty z papieru, kamienia, metalu, czy tkanin. W magazynie muszą więc powstać strefy wydzielone pod kątem tych parametrów. Do tego dochodzi kwestia kontroli nad ruchem muzealiów. Jest to więc bardzo skomplikowane przedsięwzięcie - mówi przywoływany przez Gazetę Wyborczą wicedyrektor Muzeum Warszawy, Mateusz Labuda. Planowany magazyn nie będzie pełnił jedynie funkcji przechowalni dzieł sztuki, ale pomieści także pracownie konserwatorskie, studia digitalizacji, laboratoria badawcze czy działy ekspozycyjne i edukacyjne. Jak podaje Gazeta Wyborcza, byłoby to rozwiązanie wzorowane na podobnych placówkach działających w innych krajach europejskich, takich jak Centrum Magazynowo-Konserwatorskie w Vejle (Dania) czy szkockie Centrum Magazynowe Muzeów Narodowych w Edynburgu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pilna akcja służb, karetki masowo wywożą ludzi. Dramatyczne sceny w centralnej Polsce
  2. Wideo - Przerażający wypadek. Motocyklista z ogromną siłą uderzył w samochód osobowy
  3. Taka będzie tegoroczna zima! Mamy prognozę pogody na zimę 2020/2021
  4. Koronawirus bardzo niebezpieczny nie tylko dla seniorów. Zmarł 36-latek z Warszawy
  5. Warszawa zagrożona, Ministerstwo Zdrowia potwierdza
  6. Nie, to nie fake news. Uderzające wpadki w programie TVP Info
Ośmielił się zwrócić uwagę, pobili go na przystanku. Porażająca relacja świadkówOśmielił się zwrócić uwagę, pobili go na przystanku. Porażająca relacja świadkówCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News