Wyjątkowa inicjatywa pani ambasador. Wszyscy ją podziwiają

Autor - 4 Października 2020
warszawa-sopot na rowerzeŹródło: Pixabay

Warszawa-Sopot to trasa, która mierzy 370 km. Ambasador Kanady Leslie Scanlon przejechała ją rowerem w zaledwie cztery dni. To właśnie ten środek transportu Leslie Scanlon wybiera na co dzień, dojeżdżając do pracy. W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" opowiedziała, dlaczego podjęła trud tak długiej podróży jednośladem i z czym to się wiąże.

Warszawa-Sopot na rowerze

Warszawa-Sopot to trasa mierząca 370 km. Leslie Scanlon, ambasador Kanady w Polsce i na Białorusi pokonała ją rowerem w cztery dni. Dlaczego podjęła się takiego wyzwania? Ponieważ dba o środowisko, jak tylko może. Leslie Scanlon zrezygnowała bowiem z używania w warszawskiej ambasadzie plastikowych opakowań. Co więcej, kiedy korzysta z samolotu, oblicza ślad węglowy i wpłaca pieniądze na organizacje zajmujące się walką ze zmianami klimatu. Z kolei całoroczna jazda rowerem, np. do pracy, to część jej podejścia do tego, jak widzi swoją rolę jako ambasadora.

Dzisiaj grzeje:
1. Wielka awantura w sklepie w Arkadii, wszystko się nagrało. "Żebyś umarł na COVID"
2. Nowy program 1500 plus. Już wiemy, kto dostanie pieniądze. Może należą się i tobie
3. Dorota Gardias napisała oficjalne oświadczenie. Wiadomo, w jakim jest stanie

Na ratunek środowisku

W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Leslie Scanlon opowiedziała o swojej pracy oraz rowerowej podróży do Sopotu. - Być ambasadorem jakiejś sprawy to pokazywać działaniem, że się w nią wierzy. Ja wierzę, że powinniśmy dbać o środowisko. I wierzę, że można pomóc środowisku, jeżdżąc do pracy na rowerze. Dużo łatwiej przekonać kogoś do tego po prostu wsiadając na rower, niż opowiadając o tym - powiedziała.

Rowerem do Sopotu

Na rowerową "wycieczkę" z Warszawy do Sopotu wybrała się ze swoją córką. - Wybrałyśmy się w tę podróż, bo chciałam podkreślić, jak ważne są dla nas sprawy środowiska i zrównoważonego transportu. Podzieliłam się tym pomysłem z zespołem w ambasadzie i uznali, że jest świetny. Zaprojektowałyśmy z córką specjalne koszulki, z polską i kanadyjską flagą, i logo festiwalu. Ruszyłyśmy w drogę - wyjaśniła w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Najpierw solidna rozgrzewka

Leslie Scanlon opowiedziała dziennikowi, że przed podróżą zdecydowały się z córką na test swoich sił. - Przed wyprawą do Sopotu pojechałyśmy na próbną trasę pod Warszawę. Wybrałyśmy Nowy Dwór Mazowiecki, bo droga, która ciągnie się wzdłuż brzegu Wisły, jest przepiękna. Wyszło 50 km w jedną stronę, czyli w ciągu dnia zrobiłyśmy 100 km. Następnego ranka w ogóle nie czułyśmy tego w nogach. Wiedziałyśmy, że jesteśmy gotowe na podróż do Sopotu - opowiedziała. Trasę Warszawa-Sopot kobiety podzieliły na cztery etapy (dni) - pierwsze trzy dni pokonywały trasę 95 km, a ostatniego dnia resztę drogi.

Powrót pociągiem

- Pierwszy dzień, blisko Warszawy, był świetny. Drugiego dnia było już dużo gorzej, bo jechałyśmy trasą z niedużym poboczem, ruchliwą drogą. Kiedy mijały nas ciężarówki, można było poczuć ich bliskość. Wolałam jechać z tyłu, bo mam większy i szerszy rower, więcej światełek, żeby to mnie najpierw zobaczył samochód, a nie McKenzie. Jeździłyśmy tylko za dnia. Ale to trasa głównie po płaskim terenie, nieszczególnie wymagająca, chociaż trzeba mieć trochę doświadczenia, żeby w nią ruszyć. Pod koniec czułyśmy już ból od godzin spędzonych na siodełku - opowiedziała Leslie Scanlon w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Drogę powrotną do Warszawy kobiety postanowiły pokonać pociągiem.

Czy w Warszawie dobrze jeździ się rowerem?

"Gazeta Wyborcza" zapytała ambasador Kanady również o warszawską infrastrukturę rowerową. Ta zdaniem Leslie Scanlon jest bardzo dobra. - Jest świetna. Zdaję sobie sprawę, że mieszkańcy Warszawy widzą ciągle wiele powodów do krytyki, ale to dobry znak. To oznacza, że ludzie chcą jeździć na rowerach i wywierają presję, żeby ta infrastruktura była jeszcze lepsza. Trzymam za nich kciuki i szczerze kibicuję im w ich staraniach. Jeździłam po bardzo różnych miejscach na całym świecie. Warszawa w porównaniu z innymi europejskimi miastami naprawdę nie ma się czego wstydzić - powiedziała.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Cmentarze zamknięte na Wszystkich Świętych? Rzecznik rządu zabrał głos w sprawie, sytuacja jest jasna
  2. Opuszczony salon samochodowy a w środku same perełki. Widok zachwyci niejednego sympatyka motoryzacji
  3. Taka będzie tegoroczna zima! Mamy prognozę pogody na zimę 2020/2021
  4. Koronawirus bardzo niebezpieczny nie tylko dla seniorów. Zmarł 36-latek z Warszawy
  5. Nie żyje Dorota Kawęcka. Wielka strata, kochały ją miliony telewidzów
  6. Trump skrywał prawdę o Covid-19. Na jaw wyszły ukrywane informacje
Ośmielił się zwrócić uwagę, pobili go na przystanku. Porażająca relacja świadkówOśmielił się zwrócić uwagę, pobili go na przystanku. Porażająca relacja świadkówCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News