Czy jesteś za wizytą duszpasterską w tym roku? Archidiecezja wydała jasny komunikat w tej sprawie

Autor Julian Bakuła - 1 Grudnia 2020
Znamy szczegóły dotyczące wizyt duszpasterskich w Warszawie.Źródło: CEZARY PECOLD/East News

Archidiecezja warszawska wydała dziś oświadczenie w sprawie tegorocznych wizyt "po kolędzie". Decyzja odnośnie kształtu wizyty duszpasterskiej należeć będzie do proboszczów poszczególnych parafii. Proboszczowie z Warszawy będą mieli do wyboru kilka możliwości.

Wiemy, ile kosztuje utrzymanie pacjenta Szpitala Narodowego. Niedorzeczne kwoty, na efekty czekamyWiemy, ile kosztuje utrzymanie pacjenta Szpitala Narodowego. Niedorzeczne kwoty, na efekty czekamyCzytaj dalej

Jest decyzja w sprawie kolędy

We wtorek (01.12.) archidiecezja warszawska opublikowała komunikat na temat tegorocznychwizyt duszpasterskich. "O tym, w jakiej formie będzie przebiegała wizyta duszpasterska, w Archidiecezji Warszawskiej będą decydowali sami proboszczowie, kierując się sytuacją w ich parafii, opiniami wiernych, możliwościami, a przede wszystkim obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi" - czytamy w komunikacie archidiecezji.

Proboszczowie z 211 parafii archidiecezji warszawskiej będą mogli zorganizować "kolędę" na kilka sposobów. Po pierwsze, możliwe będzie zaproszenie wiernych z określonej części parafii (np. z bloku) na Mszę świętą w kościele. Po drugie, będą mogli przeprowadzić wizytę duszpasterską na zaproszenie parafian. Proboszcz - szczególnie w parafiach wiejskich - będzie mógł zdecydować się także na wizytę "po kolędzie" w tradycyjnej formie.

Diecezja warszawsko-praska rezygnuje z kolędy

Już kilka dni temu o wstrzymaniu wizyt po kolędzie ze względu na epidemię koronawirusa poinformowała diecezja warszawsko-praska. - Z uwagi na trwającą epidemię obecnie nie ma możliwości przeprowadzenia wizyty duszpasterskiej w dotychczasowej formie. W związku z tym tzw. kolęda w naszej diecezji nie odbędzie się w okresie do Bożego Narodzenia. W późniejszym terminie będziemy informować o decyzjach dotyczących form duszpasterskich w tym zakresie w nowym roku - przywoływał słowa rzecznika diecezji Jakuba Troszyńskiego portal warszawa.naszemiasto.pl.

Decyzja ta wynika z przekonania, że w obecnych warunkach trudno byłoby przeprowadzić wizytę duszpasterską, która byłaby bezpieczna zarówno dla parafian, jak i dla odwiedzających ich księży. Jak zauważa portal wpr24.pl, dla wielu wiernych odwołanie tegorocznej kolędy może być dotkliwą zmianą, bo wizyta duszpasterska była dla nich rzadką okazją do osobistej rozmowy z duchownym.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Czy kościoły powinny być otwarte?

Tymczasem wielu mieszkańców Warszawy może mieć wątpliwości, czy w dobie pandemii, gdy ogranicza się funkcjonowanie lokali gastronomicznych czy centrów handlowych, a szkoły - podobnie jak wiele zakładów pracy - funkcjonują zdalnie, kościoły powinny pozostawać otwarte.

Według portalu wirtualnemedia.pl z badania przeprowadzonego przez agencję SW Research wynika, że aż trzy czwarte respondentów uważałoby za wskazane wprowadzenie surowszych obostrzeń sanitarnych w kościołach.

Gigantyczne kolejki przed warszawskim Primarkiem. W sieci pojawiło się wideoGigantyczne kolejki przed warszawskim Primarkiem. W sieci pojawiło się wideoCzytaj dalej

Aktualne obostrzenia w kościołach

Zgodnie z obostrzeniami właściwymi dla rozpoczętego 28 listopada "etapu odpowiedzialności" w kościołach może przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych. Te same limity obowiązują w świątyniach już od 7 listopada. Wierni są ponadto zobowiązani do zachowywania co najmniej 1,5-metrowego dystansu między sobą oraz do zasłaniania ust i nosa z pomocą maseczki, przyłbicy, szalika, chusty czy innego materiału ochronnego.

Do zachowywania dystansu i zasłaniania ust i nosa zobowiązani są wierni także podczas uroczystości kościelnych czy mszy odbywających się na świeżym powietrzu. Z obowiązku zasłaniania ust i nosa zwolniony jest tylko kapłan i inne osoby sprawujące kult.

Zacznie się już dzisiaj w nocy. Warszawa podjęła decyzjęZacznie się już dzisiaj w nocy. Warszawa podjęła decyzjęCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News