Zacznie się już dzisiaj w nocy. Warszawa podjęła decyzję

Autor Julian Bakuła - 1 Grudnia 2020
Na znak protestu Warszawa wyłączy nocą światła.Źródło: Pixabay

Na znak protestu przeciw obcinaniu funduszów samorządom Warszawa wyłączy dziś po zmroku światła w kluczowych punktach miasta. Oświetlenia zostaną pozbawione między innymi mosty. Ograniczenie udziału samorządów we wpływach z PIT i CIT sprawia, że brakuje pieniędzy na lokalne potrzeby mieszkańców miasta. "Pozostaje nam tylko ciemność" - brzmi hasło protestu polskich samorządów.

Ważne zmiany ws. maseczek. Warszawiacy muszą się przygotować, nie uciekniemy od mandatuWażne zmiany ws. maseczek. Warszawiacy muszą się przygotować, nie uciekniemy od mandatuCzytaj dalej

Do protestu przyłączy się Warszawa

Samorządy w całej Polsce protestują przeciw ograniczeniu wpływów finansowych lokalnych władz. Inicjatywę poparły także stołeczne władzy. "Warszawa przyłącza się do protestu, dlatego wieczorem i w nocy z 1 na 2 grudnia nie włączymy oświetlenia mostów: Śląsko-Dąbrowskiego, Gdańskiego, im. Poniatowskiego, Siekierkowskiego, Świętokrzyskiego oraz wiaduktu Markiewicza i ciągu drzew w Alejach Ujazdowskich" - czytamy w komunikacie urzędu miasta.

Wcześniej, między godziną 17 a 18, wyłączona zostanie ponadto iluminacja Pałacu Kultury i Nauki. "Jesteśmy świadomi tego, że dobre oświetlenie to gwarancja bezpieczeństwa, dlatego wyłączamy jedynie światła obiektów, które na bezpieczeństwo nie wpływają. Wszystkie ciągi drogowe, piesze czy rowerowe będą oświetlone jak dotychczas" - tłumaczą przedstawiciele władz Warszawy.

Cięcie budżetów samorządowych

Powodem protestów władz lokalnych Warszawy oraz innych miast w całym kraju są ponawiane cięcia budżetów samorządów. W wyniku ustawy uchwalonej pod koniec października w Sejmie ograniczony może zostać udział samorządów we wpływach z podatków PIT i CIT.

Według stołecznego ratusza krok ten poskutkuje pozbawieniem mieszkańców Warszawy pieniędzy na potrzeby lokalnej społeczności. Kontrowersyjna ustawa procedowana jest obecnie w Senacie i prawdopodobnie wkrótce wróci do Sejmu. Samorządy domagają się przerwania tego procesu legislacyjnego, zarazem oczekując od premiera Mateusza Morawieckiego poparcia inicjatywy ustawodawczej Stowarzyszenia „Tak! Samorządy dla Polski”.

Teksty wybrane dla Ciebie:

„Tak! Samorządy dla Polski”

"Inicjatywa ustawodawcza stowarzyszenia proponuje zwiększenie udziałów samorządów w podatku PIT z 38,16 proc. do 48,16 proc. Podnosi to dochody gmin w naszym kraju o kwotę 11 336 421 000 zł - według planów na 2020 rok. Podobne zapisy ustawowe powinny dotyczyć urealnienia dochodów powiatów i województw, by również te jednostki mogły realizować swoje zadania" - czytamy w komunikacie urzędu miasta.

Władze Warszawy wskazują również, że kontrowersyjna uchwała to niejedyne zagrożenie dla samorządowych budżetów. Ze względu na sprzeciw rządu wobec unijnego mechanizmu powiązania przyznawania funduszy z praworządnością krajów członkowskich lokalne władze miałyby być również zagrożone pozbawieniem ich środków z funduszy Unii Europejskiej i Funduszu Odbudowy.

Gigantyczne kolejki przed warszawskim Primarkiem. W sieci pojawiło się wideoGigantyczne kolejki przed warszawskim Primarkiem. W sieci pojawiło się wideoCzytaj dalej

Trzaskowski kontra rząd

Nie jest to pierwszy raz, kiedy władze Warszawy występują przeciwko rządowi, włączając się w inicjatywy krytyczne wobec działań Zjednoczonej Prawicy. Na wawainfo.pl pisaliśmy także o zaangażowaniu władz Warszawy w Strajk Kobiet.

Pod koniec października prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podjął decyzję o oflagowaniu stołecznych autobusów barwami i symbolami Strajku Kobiet. - Pełna odpowiedzialność za to co się dzieje, spoczywa w tej chwili na rządzie, bo to rząd podjął taką, a nie inną decyzję. Ja chciałem jasno powiedzieć, że ja się solidaryzuję i wszyscy się solidaryzujemy ze strajkiem kobiet. Obserwujemy dokładnie, co się dzieje w tej chwili na ulicach Warszawy - mówił Trzaskowski 27 października, odnosząc się do orzeczenia Trybunał Konstytucyjnego ograniczającego legalność aborcji i będących jego skutkiem protestów.

Rodzinna awantura na Woli. Tragiczny finał kłótni, na miejscu prokuraturaRodzinna awantura na Woli. Tragiczny finał kłótni, na miejscu prokuraturaCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News