Trzaskowski: przedszkola i żłobki w Warszawie nie zostaną otwarte

Autor Alicja Guz - 30 Kwietnia 2020
przedszkoleŹródło: Pixabay

Mimo zgody rządu na otwarcie niektórych placówek oświatowych 6 maja, warszawskie przedszkola i żłobki pozostaną zamknięte. Tak, w swoim oświadczeniu zapowiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. | www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Decyzja należy do samorządów

O tym, że premier Mateusz Morawiecki ogłosił zniesienie kolejnych obostrzeń, informowaliśmy już na wawainfo.pl. Zgodnie z decyzją rządu 6 maja mogą ponownie zostać otwarte przedszkola i żłobki, jednak ostateczna decyzja należy do władz samorządowych. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowskich zwrócił uwagę na brak szczegółowych wytycznych, które mają dotyczyć tego, w jaki sposób dzieci i pracownicy żłobków i przedszkoli mają bezpiecznie przebywać w placówkach.

Sezon na komary rozpoczęty. Czy mogą przenosić koronawirusa? Czy będzie ich więcej z powodu suszy?Sezon na komary rozpoczęty. Czy mogą przenosić koronawirusa? Czy będzie ich więcej z powodu suszy?Czytaj dalej

Krytyka pod adresem rządu

29 kwietnia, Rafał Trzaskowski umieścił na swoim profilu na Facebooku specjalne oświadczenie. Krytykuje w nim decyzję rządu o decyzji ponownego otwarcia żłobków i przedszkoli. - Coraz trudniej doszukać mi się w postępowaniu rządu logiki. Maski mamy nosić 2 miesiące po rozpoczęciu epidemii. Parki zamykamy, żeby je zaraz otworzyć. Rząd zamykał prawie wszystko, gdy liczba zarażeń wzrastała o kilkadziesiąt dziennie. Znosi ograniczenia, kiedy każdego dnia liczba chorych rośnie o kilkaset. Trudno też zrozumieć premiera, który na jednej konferencji mówi, że nadal powinno się wychodzić z domu wyłącznie w sprawach absolutnie niezbędnych - do pracy, po najważniejsze do przeżycia zakupy, czy w związku z dbaniem o zdrowie - a chce otwierać galerie handlowe, hotele, przedszkola czy żłobki - czytamy w oświadczeniu prezydenta Warszawy.

Pismo do premiera

Rafał Trzaskowski informuje również, że zarówno Unia Metropolii Polskich, jak i on wystosowali pismo do premiera oraz ministrów zdrowia i edukacji z prośbą o szczegółowe wytyczne dotyczące ponownego otwarcia żłobków i przedszkoli. - Chcemy wiedzieć, jakie są dokładnie warunki sanitarne, które należy zapewnić dzieciom. Chcemy np. wiedzieć, ile dzieci i ilu opiekunów może przebywać jednocześnie w placówce. Chcemy wiedzieć, kto musi nosić maseczki. Chcemy wiedzieć, jak rząd wyobraża sobie dyscyplinę w zachowywaniu odpowiedniego dystansu między kilkuletnimi dziećmi. Chcemy wiedzieć, jak karmić maluchy, skoro według Sanepidu w parku nie można nawet unieść maseczki, żeby zjeść banana - pisze prezydent Warszawy. - Oczekujemy tu jasnych decyzji w formie rozporządzenia, a nie estetycznych grafik w internecie - dodaje.

Dzisiaj grzeje:
1. Młody mężczyzna wypadł z 9 piętra. Sąd aresztował jego kolegę, prokurator podała szczegóły
2. 3,5-letni Kacperek nadal nieodnaleziony. Opublikowano film z miejsca poszukiwań, poruszający widok i dramatyczny materiał dziennikarza WP

Zły dzień na otwarcie placówek

W oświadczeniu Rafała Trzaskowskiego pod wątpliwość zostaje poddana również data otwarcia żłobków i przedszkoli, czyli 6 maja. - "Odmrażanie" przedszkoli i żłobków ogłaszane jest na chwilę przed długim weekendem majowym. To oznacza, że placówki zamknięte od ok. 1,5 miesiąca mają de facto JEDEN DZIEŃ, aby wcielić w życie zalecenia sanitarne, których nie ma, a miasto musi zapewnić środki ochrony osobistej dla kilkudziesięciu tysięcy osób. Przypadkowo równocześnie mają zniknąć rządowe zasiłki na opiekę nad dziećmi - komentuje sytuację prezydent Warszawy.

Akcja policji, na miejscu 10 radiowozów. Znaleziono ciało młodego mężczyzny. Co się stało?Akcja policji, na miejscu 10 radiowozów. Znaleziono ciało młodego mężczyzny. Co się stało?Czytaj dalej

Otworzą żłobki i placówki w Warszawie?

W oświadczeniu prezydent Warszawy jasno podkreśla, że 6 maja żłobki i przedszkola w stolicy nie zostaną otwarte. - Nie ma fizycznej możliwości, aby w tak krótkim czasie przeprowadzić tak poważne przedsięwzięcie, jak ponowne uruchomienie placówek, do których trafiają nasze dzieci - informuje Rafał Trzaskowski. - Nie będę narażał życia i zdrowia warszawskich maluchów, pracowników przedszkoli i żłobków bez jasnej rekomendacji ministra zdrowia - dodaje.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Poszukiwania Kacperka nagle wznowione. Przełomowa teoria służb, najbardziej prawdopodobne wydarzenia
  2. Tak mieszka Marcin Gortat. Pełna przepychu willa kosztowała prawdziwą fortunę (FOTO)
  3. Młody mężczyzna potrącił 17-latka na hulajnodze, nastolatek nie żyje. Tragiczny wypadek na Mazowszu
  4. Pilna akcja służb na Nowogrodzkiej. Na miejscu 8 zastępów straży pożarnej i grupa chemiczna
  5. Pracownik Ikei zakażony koronawirusem. Niepokojące wpisy w internecie, padły poważne zarzuty
  6. Biedronka z przytłaczającą okazją. Połowę zakupów dostaniesz za darmo
Premier powiedział kiedy wrócą rowery miejskie. Ważny apel do ich użytkownikówPremier powiedział kiedy wrócą rowery miejskie. Ważny apel do ich użytkownikówCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News