Prezydent podjął ostateczną decyzję w sprawie VAT-u. Jaki będzie od 2021 roku?

Autor Julian Bakuła - 9 Października 2020
VAT pozostanie w 2021 roku na tegorocznym poziomie.Źródło: biznesinfo.pl

VAT nie zostanie obniżony w roku 2021. Prezydent Andrzej Duda podjął w tej kwestii ostateczną decyzję, podpisując ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19. Stawki podatku VAT pozostaną w przyszłym roku na tegorocznym poziomie 23 i 8 procent. Powodem takiej decyzji jest niestabilna sytuacja gospodarcza spowodowana pandemią koronawirusa. Zdaniem prezydenta obniżka podatku VAT byłaby w takich okolicznościach nieuzasadniona.

VAT w przyszłym roku bez zmian. Na przeszkodzie obniżkom stanęła pandemia

VAT nie zostanie w 2021 roku obniżony do stawek 22 i 7 proc., lecz pozostanie na tegorocznym poziomie 23 i 8 proc. Jak dowiadujemy się z czwartkowego (08.10) komunikatu KPRM, prezydent RP Andrzej Duda podjął w tej kwestii ostateczną decyzję, składając swój podpis pod ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19, zakładającą między innymi "zamrożenie" stawek podatku VAT w przyszłym roku na obecnym poziomie. Z obowiązujących dotychczas przepisów wynikałoby co prawda, że stawki VAT ulegną w przyszłym roku obniżeniu, jako że 2019 roku spełnione zostały przewidziane warunki gospodarcze.

Epidemia wymaga środków

Jednak rząd stoi na stanowisku, że ze względu na kryzys spowodowany pandemią koronawirusa warunki te nie zostały spełnione w sposób trwały. - Epidemia COVID-19 oznacza konieczność zapewnienia środków finansowych na walkę z jej skutkami i wspieranie ożywienia gospodarczego, przy równoczesnym zachowaniu stabilności fiskalnej. Połączony efekt działań dyskrecjonalnych mających na celu powstrzymanie epidemii, leczenie chorych, ochronę miejsc pracy i dochodów pracowników oraz zapewnienie wsparcia płynnościowego firmom, a także utrata dochodów podatkowych w wyniku kryzysu doprowadzi do znacznego wzrostu deficytu i długu publicznego - czytamy w projekcie ustawy udostępnionym w BIP.

Dzisiaj grzeje:
1. Ważna zmiana w robieniu zakupów. Zmieniają się godziny otwarcia sklepów
2. Nikt Ci nie przypomni, a opłata 125,40 zł jest absolutnie obowiązkowa. Na dodatek w 2021 roku będzie jeszcze wyższa
3. Z ostatniej chwili: nagle zmienili zdanie, właśnie potwierdzono. Będą odszkodowania dla rolników za 5 dla zwierząt

Stawki VAT zostaną zmniejszone, ale dopiero po spełnieniu warunków

Podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o przeciwdziałaniu społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19 oznacza, że stawki podatku VAT pozostaną na poziomie 23 i 8 proc. w roku 2021. Ich obniżenie do poziomu 22 i 7 proc. może nastąpić dopiero w roku następującym po roku, w którym łącznie spełnione zostaną dwa warunki:

  • "będzie stosowana stabilizująca reguła wydatkowa, o której mowa w art. 112 ust. 1 ustawy o finansach publicznych,
  • osiągnięte zostaną wartości wskaźników, o których mowa w ust. 1 tego przepisu. Obniżenie stawek VAT będzie zatem powiązane z trwale dobrą kondycją budżetu, co jest uzasadnione faktem, że wpływy z VAT stanowią główne źródło dochodów Skarbu Państwa" [BIP]

O jakie wskaźniki chodzi?

Jak podaje TVN24, przywoływane wskaźniki to: "relacja państwowego długu publicznego netto do produktu krajowego brutto nie większa niż 43 proc. oraz suma corocznych różnic pomiędzy wartością relacji wyniku nominalnego do produktu krajowego brutto oraz poziomem średniookresowego celu budżetowego nie mniejsza niż -6 proc." Posłowie opozycji wytykają jednak rządowi, że ujętych w podpisanej przez prezydenta ustawie warunków obniżenia stawek VAT nie uda się spełnić przez szereg kolejnych lat. Tymczasem pozostawienie stawek VAT na obecnym, wysokim poziomie uderzy konsumentów po kieszeniach i będzie ich kosztować łącznie 8 mld zł rocznie.

Rząd nie chce poprawki

- Jeżeli zależy nam na klientach, konsumentach, Polakach, to należałoby przyjąć poprawkę, którą zaproponował Senat - mówiła zastępczyni przewodniczącego komisji finansów Krystyna Skowrońska (KO). W odpowiedzi na te zarzuty przedstawiciele rządu podkreślają, że w obecnej sytuacji - biorąc pod uwagę gospodarkę nadszarpniętą przez pandemię - pozostawienie podatku VAT na dotychczasowym poziomie powinno być zrozumiałe, zaraz wypominając opozycji, że gdy PO było u władzy, samo podwyższało stawki VAT.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ludzie są wywożeni w karetkach za miasto, sytuacja jest bardzo zła. Co się dzieje? Niepokojąca relacja z Warszawy
  2. Wjechał luksusowym Porsche w przyczepę. Pozwał rolnika, nie miał za grosz litości
  3. Szykujcie się na ogromne utrudnienia. Drogi będą zablokowane, ludzie wyjdą na ulice
  4. Jasnowidz Jackowski ostrzega: ten tydzień będzie kluczowy. Zapadnie nagła decyzja, zmieni losy Polaków
  5. Rząd zmienia zdanie w sprawie uczniów. RMF FM nieoficjalnie: wraca nauka zdalna
  6. Prof. Flisiak wylewa zimny kubeł na rząd. “Nie ma już kontroli nad epidemią, a testy nie nadają się do niczego”
Mieszkaniec Ursynowa walczy o zamknięcie katakumb. Powód? Chce chronić nietoperzeMieszkaniec Ursynowa walczy o zamknięcie katakumb. Powód? Chce chronić nietoperzeCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News