Rewolucja w sklepach już niebawem. Czy branża mięsna dopięła swego?

Autor Alicja Guz - 13 Października 2020
Unia EuropejskaŹródło: Pixabay

Unia Europejska już niedługo podejmie decyzję. Chodzi o zakaz używania wobec produktów roślinnych nazw, które są charakterystyczne dla wyrobów mięsnych. Gdyby wprowadzono zakaz, ze sklepowych półek zniknęłyby wege burgery, wege parówki czy wege żeberka, a producenci musieliby zainwestować w nowe etykiety produktów.

Unia Europejska zadecyduje

Unia Europejska chce zmian. W dniach 19-22 października w Parlamencie Europejskim odbędzie się głosowanie nad poprawkami do rozporządzenia o rynkach produktów rolnych. Przyjęcie przez PE zmian oznaczałoby, że producenci roślinnych odpowiedników dań mięsnych, takich jak np. wegańskie czy wegetariańskie burgery, nie będą mogli używać tych nazw.

Dzisiaj grzeje:
1. Jasnowidz Jackowski nie ma dobrych wieści. Sytuacja wymknie się spod kontroli, będą nowe restrykcje
2. Fatalna wiadomość dla miłośników kąpieli. Będą płacić więcej pieniędzy za wywóz śmieci
3. Pilna decyzja kościoła. Msze będą tylko online, świątynia będzie zamknięta

Skąd ten pomysł?

Przedstawiciele unijnych instytucji tłumaczą, że w całej sprawie chodzi o to, aby nie wprowadzać konsumentów w błąd. Klient, który chce kupić burgera, musi mieć pewność, że będzie on wykonany z mięsa, a nie np. z kalafiora czy kaszy jaglanej.

Dobry krok?

- To dobry krok. Wnioskowaliśmy od dawna o takie rozstrzygnięcie. Wiele krajów europejskich już zakazało używania nazw produktów mięsnych w stosunku do produktów wegetariańskich. Branża mięsna zbyt dużo zainwestowała w promocję swoich marek, aby teraz były one używane przez branżę wegetariańską - powiedział w rozmowie z money.pl Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso.

Oburzający proceder w Wojskowym Instytucie Higieny i Epidemiologii. Dyrektor przywłaszczał testy na koronawirusaOburzający proceder w Wojskowym Instytucie Higieny i Epidemiologii. Dyrektor przywłaszczał testy na koronawirusaCzytaj dalej

Branża wege jest przeciw

Inne zdanie na ten temat ma branża wege. Uważa bowiem, że trudno o pomyłkę w produktach, skoro w sklepach działy mięsne często znajdują się daleko od półek z produktami wege. Co więcej, produkty wege są wyraźnie oznaczane jako te, które powstały na bazie roślin. - Nie ukrywamy, że jeśli zmiany przejdą, będzie się to dla nas wiązało z wieloma kosztami i olbrzymim nakładem pracy, co szczególnie w obecnym i tak trudnym gospodarczo czasie będzie dużym utrudnieniem. Na razie jednak wolimy mieć nadzieję, że parlamentarzyści europejscy wykażą się rozsądkiem i nie ulegną naciskom stosowanym przez lobby mięsne, próbujące prawnie powstrzymać zmianę konsumencką, która już nadeszła - skomentowała Klara Siemianowska, dyrektor marketingu w Bezmięsny Mięsny, cytowana przez money.pl.

Powstała petycja

Przeciwnicy zmian, nad którymi ma głosować Parlament Europejski, napisali petycję do europosłów. Apelują w niej, aby nie przyjmować nowego prawa. Pod dokumentem podpisało się 100 tysięcy osób. Przypominamy, że poprawka, która ma trafić pod głosowanie, jest jakby rozszerzeniem już istniejącego zakazu. Dotyczy on nazw zamienników nabiału, który zakazuje producentom używania takich sformułowań, jak wegański ser czy sojowe mleko.

Śmierdzący intruz dostał się do Polski. Jesienią może wedrzeć się do wielu domówŚmierdzący intruz dostał się do Polski. Jesienią może wedrzeć się do wielu domówCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowy objaw koronawirusa dotyczy tylko mężczyzn. Może być bardzo bolesny, trzeba wiedzieć
  2. Kierowca BMW przegrał z warunkami pogodowymi. Wideo
  3. Morderstwo w bloku. Nastolatek leżał na chodniku, zginął podczas awantury. Nie żyje
  4. Totalny paraliż Warszawy. Do protestu rolników przyłączają się inni, robi się coraz goręcej
  5. Ogrom policji na ulicach, w akcji nowy śmigłowiec. Rolnicy blokują Warszawę, jest gorąco
  6. WHO mówi o Polsce. Porażający wzrost liczby zgonów
Wiadomo, co będzie z weselami. Wiceminister zdrowia zdradził w radiu plany rząduWiadomo, co będzie z weselami. Wiceminister zdrowia zdradził w radiu plany rząduCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News