Na siedzibie TVP wieczorem pojawił się symbol. Ochrona i policja nie mogły nic zrobić

Autor Julian Bakuła - 23 Listopada 2020
Na budynku TVP przy pl. Powstańców Warszawy pojawiła się błyskawicaŹródło: Wikimedia Commons, Adrian Grycuk, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en [zdjęcie wykadrowane]

W środę (18.11) protestujący wyświetlili na budynku TVP przy placu Powstańców Warszawy symbol strajku kobiet - błyskawicę. Ochrona budynku była bezsilna. Tymczasem zacieśniający się kordon policyjny otoczył uczestników protestu, a funkcjonariusze nawoływali demonstrantów do rozejścia się, sami uniemożliwiając im wykonanie tego polecenia. W tłumie pojawili się także funkcjonariusze Biura Operacji Antyterrorystycznych. Wobec uczestników strajku kobiet przed siedzibą TVP użyto również gazu.

Protest przed siedzibą TVP

W środę odbył się w Warszawie kolejny protest w ramach strajku kobiet. Uczestnicy planowali początkowo zablokować Sejm, uniemożliwiła im to jednak uprzednia blokada dokonana przez... policję.

Okolice Sejmu szczelnie obstawione były barierkami, wobec czego protestujący zdecydowali się kontynuować demonstrację w innych rejonach Warszawy. Część z nich udała się przed siedzibę TVP przy placu Powstańców Warszawy.

Na gmachu TVP pojawił się symbol

W trakcie protestu przed siedzibą TVP na budynku wyświetlono błyskawicę - symbol strajku kobiet trwającego w kraju od wydania przez TK orzeczenia w sprawie aborcji 22 października. Ten sugestywny gest nie wiązał się z naruszeniem czy niszczeniem elewacji budynku, ochrona TVP była więc bezsilna.

Tymczasem policjanci otoczyli uczestników protestu kordonem, nawołując ich zarazem do rozejścia się, co jednak sami im uniemożliwiali. Wobec rzekomo agresywnych demonstrantów użyto środków przymusu bezpośredniego, w tym - gazu łzawiącego, co kolejnego dnia w ostrych słowach skrytykował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Antyterroryści bili protestujących

Gazu użyto m.in. wobec liderek strajku kobiet Marty Lempart i Klementyny Suchanow, ale także wobec posłanki Lewicy Magdaleny Biejat. Pojawiły się także pogłoski, że w tłumie przed siedzibą TVP obecni byli nieumundurowani funkcjonariusze BOA - elitarnego Biura Operacji Antyterrorystycznych - którzy używając pałek teleskopowych bili uczestników protestu.

Według Gazety Wyborczej szef BOA insp. Dariusz Zięba rozważa podanie się do dymisji ze względu na sprzeciw wobec - nieuzgodnionego z nim - użycia jednostki do celów politycznych. Komentatorzy zauważają również, że wysłanie jednostki antyterrorystycznej na protest kobiet było nieadekwatne do - niewielkiego - zagrożenia stwarzanego przez demonstrantów. Z kolei identyfikacja stosujących nieuzasadnioną przemoc funkcjonariuszy na zdjęciach opublikowanych w internecie - za co Zbigniew Ziobro chce karać sprawców - jest równoznaczna z ich dekonspiracją.

Kolejny poniedziałek protestu

Dziś z kolei wypada kolejny z organizowanych przez Ogólnopolski Strajk Kobiet "poniedziałków protestu", w ramach których protestujący blokują drogi, skrzyżowania czy ronda oraz organizują demonstracje w Warszawie i w innych miastach w całej Polsce. Blokada Warszawy planowana jest na godzinę 16, jednak lokalizacja blokad zostanie podana do wiadomości dopiero na około pół godziny przed jej rozpoczęciem, aby utrudnić koordynację sił policji.

"Boją się, dlatego biją. Biją, bo się boją. Więc my w poniedziałek ponownie blokujemy Warszawę, bo się nie boimy. Tym razem, dlatego że pogoda trochę gorsza, spotykamy się samochodami. Cios za ciosem i tak do Sylwestra:), a potem wymarzona Polska bez PiS-u. Stay tuned, będziemy informować. Miejsce podamy, jak zawsze na jakieś pół godziny przed akcją. Siłą naszej solidarności, mobilizacji i determinacji zwyciężymy przemoc" - czytamy w opisie wydarzenia na Facebooku.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News