TVP podpisała porozumienie z Episkopatem. Szykuje się druga Telewizja Trwam?

Autor Aleksandra Olbryt - 1 Października 2020
TVP - Jacek KurskiŹródło: Jakub Kaminski/East News

TVP podpisała z Episkopatem umowę o codziennych transmisjach mszy świętych oraz popołudniowych nabożeństw na wszystkich antenach - głównej oraz lokalnych. Dzięki porozumieniu zawartemu 24 września Kościół Katolicki zyskał dla siebie niemal tyle samo czasu antenowego, ile dziś TVP zapewnia wszystkim związkom religijnym w świetle dotychczasowych ustaleń.

TVP podpisało nową umowę z Episkopatem

TVP zawarło z Episkopatem Polski porozumienie o zwiększeniu stałych audycji o tematyce katolickiej. O nowej umowie na linii TVP - Episkopat Polski poinformowała w komunikacie sama telewizja rządzona przez Jacka Kurskiego. Jak podaje Business Insider, komunikat dość szybko zniknął ze stron TVP, ale jego treść stała się znana. I tak dowiadujemy się, że Jacek Kurski zgodził się, by codzienne transmisje porannych mszy na stałe zagościły w ramówce telewizyjnej Jedynki, a nabożeństwa (tzw. koronki) emitowane były w paśmie ogólnopolskim regionalnych stacji TVP3.

Dzisiaj grzeje:
1. Warszawa zagrożona, Ministerstwo Zdrowia potwierdza
2. Najpierw dostali od rządu pieniądze, teraz zapłacą od tego podatek. Niemiła niespodzianka od fiskusa
3. Tęcza znów "wylała się na ulice". Tłumy protestują na terenie UW

Uaktualnienie umowy z 2008 i "poszerzenie oferty"

Business Insider zwraca uwagę na fakt, że porozumienie nie jest nową umową, a jedynie uaktualnieniem tej zawartej 12 lat temu - w 2008 roku. Tamten dokument zakładał istnienie i rozwój programów katolickich oraz rozszerzenia oferty dotyczącej religii katolickiej w TVP Info oraz TVP3. Do wspomnianego rozszerzenia właśnie doprowadzono.

Kamil chciałby normalnie żyć. Wspierają go znani sportowcy, cała Polska udostępniaKamil chciałby normalnie żyć. Wspierają go znani sportowcy, cała Polska udostępniaCzytaj dalej

Czy to fair wobec innych wyznań?

Nowa umowa wydaje się być pokłosiem sukcesu pomysłu transmitowania nabożeństw wprowadzonego podczas lockdown-u, który miał zachęcić seniorów do pozostawania w domach. Koncepcja się sprawdziła i teraz na stałe zagości w telewizji publicznej. Wirtualne Media donosiły, że w połowie kwietnia 2020 roku widownia porannych mszy sięgnęła nawet 1,7 mln widzów. Pytanie, czy promowanie jednego, choć dominującego w skali kraju, wyznania powinno być misją Telewizji Publicznej? W ustawie o radiofonii i telewizji nie znajdziemy takiego zapisu. Zawarto w niej za to obowiązek uwzględniania "potrzeb mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym, w tym emitowanie programów informacyjnych w językach mniejszości narodowych i etnicznych oraz języku regionalnym".

Dziewięć transmisji nabożeństw innych wyznań w 2019

W sprawozdaniu za rok ubiegły w tym kontekście TVP chwali się realizacją porozumienia z Polską Radą Ekumeniczną z 1996 roku. Polacy innego wyznania niż katolickie mieli w roku ubiegłym szanse obejrzeć transmisje z dziewięciu nabożeństw: z Prawosławnej Liturgii Bożego Narodzenia, Wieczerzy Paschalnej i Święta Przemienienia Pańskiego na świętej górze Grabarce (Kościół Prawosławny), z Nabożeństwa Wielkopiątkowego i Reformacyjnego (Kościół Ewangelicko-Augsburski – Luteranie), z Nabożeństwa Kościoła Metodystycznego (Kościół Ewangelicki Metodystyczny), ze Mszy Kościoła Polskokatolickiego (Kościół Polskokatolicki), z Nabożeństwa Purimowego (Związek Gmin Żydowskich) oraz z Nabożeństwa Ekumenicznego w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej (Polska Rada Ekumeniczna).

Rząd wynajmuje mieszkania nieuprawnionym osobom? Raport Rząd wynajmuje mieszkania nieuprawnionym osobom? Raport "Rzeczpospolitej" niepokoiCzytaj dalej

Transmisji katolickich było 21 - porównanie

Jak podaje Business Insider, transmisji z wydarzeń ważnych dla katolików lub wystąpień hierarchów tego kościoła było 21. Do tego trzeba doliczyć 52 niedzielne msze święte, coniedzielne nabożeństwo papieża Franciszka Anioł Pański, dwudniowe obchody Dnia Papieskiego, Światowe Dni Młodzieży, spotkanie w Lednicy, 10 audycji o tematyce katolickiej, a także comiesięczne transmisje mszy w miesięcznice smoleńskie. Teraz audycji katolickich ma być jeszcze więcej. O kosztach nie mamy żadych informacji.

10 dni i 10 nocy katolickich treści

Onet wyliczył, że podpisując nową umowę z TVP hierarchowie Kościoła Katolickiego w Polsce zapewnili sobie w skali roku kolejne 7 dni na antenie publicznej telewizji. Kolejne 3 doby to efekt codziennej transmisji tzw. "koronki". 10 dób po 24 godziny - a więc 240 godzin transmisji w skali roku. Co Wy na to?

Zamawiasz przejazdy przez aplikacje? Dziś wszystko się zmieni, wielu będzie niezadowolonychZamawiasz przejazdy przez aplikacje? Dziś wszystko się zmieni, wielu będzie niezadowolonychCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niszczycielski żywioł właśnie uderzył. Łamie drzewa, ludzie uciekają w popłochu, śmiertelne niebezpieczeństwo
  2. Kolejny wypadek na zakręcie mistrzów. Wideo
  3. Policja poszukuje tego mężczyzny. Nie uwierzycie, co ma na sumieniu
  4. Sensacyjne wydarzenia na Pradze. Było naprawdę niebezpiecznie
  5. Porażające wiadomości z Mazowsza. 12-letnia dziewczynka odebrała sobie życie. Kolejna ofiara hejtu na osoby LGBT+?
  6. Trump skrywał prawdę o Covid-19. Na jaw wyszły ukrywane informacje
Tragiczny wypadek na Mazowszu, porażające szczegóły. Nie żyje kobieta, dwoje dzieci w szpitaluTragiczny wypadek na Mazowszu, porażające szczegóły. Nie żyje kobieta, dwoje dzieci w szpitaluCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News