ZUS opublikował komunikat w sprawie "trzynastek". Bardzo ważna informacja

Autor Alicja Guz - 22 Kwietnia 2020
trzynasta emeryturaŹródło: Pixabay

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że już ponad osiem milionów emerytów i rencistów otrzymało dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. trzynastki. Łącznie dodatkowe świadczenie pieniężne otrzyma około dziewięciu mln osób. Ostatnie kwietniowe wypłaty trzynastek odbędą się w piątek. | www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Wszystkie "trzynastki" wypłacone w terminie

Prezes ZUS, Gertruda Uścińska, poinformowała, że wypłata świadczeń pieniężnych, czyli trzynastek, rent i emerytur przebiega prawidłowo i bez opóźnień. - Wszyscy uprawnieni otrzymają trzynastkę, która wynosi 1200 złotych brutto, czyli najczęściej 981 zł na rękę - informuje prezes ZUS. - Większość "trzynastek" zostanie wypłacona w kwietniu, a ponieważ ostatni termin wypłaty świadczenia przypada 25 kwietnia, czyli sobotę, to emeryci i renciści otrzymają trzynastkę już w piątek - dodaje.

Kolejni studenci ze szkoły pożarniczej z koronawirusem. Już kilkudziesięciu ma pozytywy wynikKolejni studenci ze szkoły pożarniczej z koronawirusem. Już kilkudziesięciu ma pozytywy wynikCzytaj dalej

Komu przysługuje tzw. trzynasta emerytura?

"Trzynastka" przysługuje wszystkim osobom uprawnionym m.in. do:

 • emerytury, także pomostowej
 • renty szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej lub z tytułu niezdolności do pracy
 • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, tj. świadczenia dla osób, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci
 • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego
 • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego

Dzisiaj grzeje:
1. Zmiany w ślubach. Uwaga, zaczną obowiązywać już niedługo
2. Rząd zmienia plany ws. pieniędzy dla rodziców? Money: Chcą wprowadzić "zorganizowaną opiekę dla dzieci"

Tzw. trzynasta emerytura jest wypłacana automatycznie, bez konieczności składania wniosku. Oznacza to, że wszystkie upoważnione osoby otrzymają trzynastkę pod warunkiem, że w dniu 31 marca mieli prawo do jednego z wyżej wymienionych świadczeń. W przypadku, gdy na ten dzień wypłata będzie zawieszona (np. ze względu na zbyt wysokie dodatkowe zarobki), to dodatkowe świadczenie w postaci "trzynastki" nie zostanie im wypłacone.

Są już dostępne polskie truskawki. Ich cena wielu się nie spodobaSą już dostępne polskie truskawki. Ich cena wielu się nie spodobaCzytaj dalej

Kiedy wypłacana jest trzynasta emerytura?

ZUS wypłaca tzw. trzynastki razem ze świadczeniem przysługującym za kwiecień. Pieniądze wysyłane są w standardowym terminie płatności emerytury czy renty. W przypadku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych takich terminów jest kilka: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca. Co ważne, ZUS rozpoczął także wysyłkę decyzji o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji oraz o przyznaniu tzw. "trzynastki". Tym razem emeryci otrzymają taką informację w jednej przesyłce pocztowej. Jak tłumaczy prof. Gertruda Uścińska: "Po przeanalizowaniu kosztów doszliśmy do wniosku, że oszczędniej będzie, aby obie informacje znalazły się w jednym liście".

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Minister zdrowia wypowiedział bardzo niepokojące słowa. Niebezpieczeństwo nadejdzie już jesienią
 2. Z ostatniej chwili: reprezentacja Polski nie jedzie na mistrzostwa świata
 3. Prezydent stanowczo o głośnej teorii na temat koronawirusa. Po jego wypowiedzi wszystko jest jasne
 4. Trudna sytuacja w pogotowiu. Koronawirus uderza w najczulszy punkt, niepokojące liczby
 5. Czy w Warszawie może zabraknąć wody? Jest pilny apel prezydenta stolicy, Rafała Trzaskowskiego
 6. Coraz większe problemy z pieniędzmi w bankomatach. Brakuje tych najbardziej potrzebnych
Nowe murale pojawiły się w Warszawie, zobaczysz je w czterech miejscachNowe murale pojawiły się w Warszawie, zobaczysz je w czterech miejscachCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News