Trzaskowski: nie ma informacji o zamknięciu Warszawy

Autor Mateusz Dolak - 12 Marca 2020
Koronawirus w WarszawieŹródło: ODD ANDERSEN/AFP/East News

Prezydent Warszawy napisał na Twitterze, że nie ma żadnych informacji na temat planowanego zamknięcia Warszawy. - Informacje o zamykaniu sklepów czy miast to fake newsy - zapewniała też Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz.

51 przypadków

W mediach pojawiają się kolejne informacje o osobach zarażonych koronawirusem. W Polsce do czwartku do godziny 16 było 51 takich przypadków. Jedna osoba zmarła. Polacy wpadli w panikę i robią ogromne zakupy. Półki w sklepach są puste, a w internecie krążą zdjęcia dyskontów, w których wykupiono makarony, mrożonki, mięsa, kasze i środki czystości. Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz zaapelowała do Polaków, by nie wpadli w panikę i nie robili zakupów na zapas. Stwierdziła, że wychodzenie do miejsc gdzie jest dużo osób, to zachowanie niewłaściwe.

SGGW wykwaterowuje studentów z akademików. Muszą niezwłocznie opuścić pokojeSGGW wykwaterowuje studentów z akademików. Muszą niezwłocznie opuścić pokojeCzytaj dalej

Jedzenia nie zabraknie

- Producenci żywności są gotowi, by wytwarzać jej więcej, jeśli zajdzie taka potrzeba. Na razie wykorzystują 80 procent mocy produkcyjnych. W razie potrzeb, zwiększymy produkcję żywności. Jedzenia w sklepach nie zabraknie - zapewniała na konferencji prasowej Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz. Jak zauważyli nasi dziennikarze, braki w sklepach są na bieżąco uzupełniane, a puste półki rano znów są pełne produktów. - Nawiązując do wypowiedzi przedstawicieli rządu. Uspokajam, że nie ma żadnych informacji o planowanym zamknięciu Warszawy - dodał na Twitterze Rafał Trzaskowski.

Ograniczmy kontakty

- Wciąż mamy szansę ograniczyć liczbę zarażeń koronawirusem. Można to zrobić przede wszystkim poprzez ograniczenie kontaktów międzyludzkich. Kluczowe są najbliższe dni i tygodnie. Musimy przestawić się na życie w nadzwyczajnym trybie. Musimy zastosować sposoby, które pokazały swoją skuteczność w innych krajach. Potraktować je serio. Tak serio, jak serio powinniśmy traktować nasze własne zdrowie i bezpieczeństwo - zaapelował na Facebooku prezydent Warszawy. Trzaskowski prosi by ograniczyć kontakty z innymi do niezbędnego minimum. - Zamykamy szkoły czy instytucje kultury po to, aby ograniczyć nasze spotkania, a nie przenieść je w inne miejsce. To nie czas wakacji – wzmożonych wizyt, imprez czy dużych spotkań rodzinnych. Właśnie teraz powinniśmy takie spotkania ograniczać. Dzisiaj, a nie jutro. Kolejne tygodnie są kluczowe - napisał Trzaskowski.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski jest choryPrezydent Warszawy Rafał Trzaskowski jest choryCzytaj dalej

Opieka nad starszymi

Prezydent Warszawy poprosił o wsparcie osób starszych - grupy - która jest najbardziej narażona na negatywne skutki koronawirusa. - Zróbcie za nich zakupy, kupcie dla nich leki. Zadbajmy wszyscy, aby mogli mieć poczucie, że wszystkie ich podstawowe potrzeby są zabezpieczone bez narażania ich samych na wyjścia z domu i kontakt z wirusem. Przygotowujemy specjalny system wsparcia dla osób starszych i potrzebujących - już jutro (w piątek - red.) rusza kampania #PomocSąsiedzka - zapowiedział włodarz Warszawy. Pamiętajmy, że zakupy najlepiej zostawić na wycieraczce, tak by nie dopuszczać do bezpośrednich kontaktów.

Zostańmy w domu

Trzaskowski zaapelował, by nie panikować i nie robić niepotrzebnych zapasów. - Idziesz do sklepu - zrób sobie listę zakupów, żeby nie kręcić się wśród półek zbyt długo. Zrezygnujmy z siłowni (poćwiczmy w domu - brzuszki i pompki czynią cuda), zrezygnujmy z piątkowego spotkania ze znajomymi w restauracji. Zrezygnujmy ze wspólnego meczu piłki w sobotę. Lepszy jednak będzie rower albo szybki marszobieg w parku czy w lesie. Pamiętajmy, że mszy można wysłuchać w radiu, a pomodlić się w domu - podkreślił prezydent.

Koronawirus w Warszawie. Zamknięte szkoły, uczelnie, kina, teatry. Jak będzie wyglądała komunikacja miejska?Koronawirus w Warszawie. Zamknięte szkoły, uczelnie, kina, teatry. Jak będzie wyglądała komunikacja miejska?Czytaj dalej

Czekamy na wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lidl właśnie zmienił ceny produktów, które teraz kupują wszyscy na zapas. Obecne wydarzenia wpłynęły na decyzję?
  2. Pożar domu jednorodzinnego na Mokotowie. Jedna osoba zginęła
  3. Niebezpieczna pogoda na Mazowszu. IMGW wprowadza ostrzeżenia
  4. Zaszli od tyłu, użyli butelki. Wyrwali plecak, telefony i uciekli. Napad na młodych mężczyzn w Piasecznie
  5. Kobieta wsiadła do auta, myślała, że to Uber. Ojciec 21-latki rano dostał SMS od kierowcy
Tragedia w Wołominie: dwulatek był chory, przyjmował antybiotyki. Babcia wezwała pomoc, chłopiec nie żyjeTragedia w Wołominie: dwulatek był chory, przyjmował antybiotyki. Babcia wezwała pomoc, chłopiec nie żyjeCzytaj dalej

Następny artykuł