Tajemnicze zjawisko na niebie. Co się dzieje?

Autor Alicja Guz - 23 Maja 2020
Zjawisko optyczne Halo widziane w Grodzisku MazowieckimŹródło: Fot. Czytelnik

Na niebie pojawiło się ciekawe zjawisko. Dookoła słońca można zauważyć, charakterystyczny okrąg. Co to jest? | www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Niecodzienny widok

Nasi czytelnicy zauważyli niecodzienny widok na niebie. Na podesłanych do redakcji zdjęciach widać słońce, wokół którego pojawił się charakterystyczny okrąg. To wyjątkowe zjawisko optyczne nazywa się Halo, a konkretnie Halo 22°. Występuje ono w postaci okręgu lub jego fragmentu o promieniu kątowym 22° wokół słońca, a sporadycznie również wokół księżyca.

Prezydent Warszawy i Wojciech Mann stworzyli wspólną Listę Przebojów. Czego słucha Rafał Trzaskowski?Prezydent Warszawy i Wojciech Mann stworzyli wspólną Listę Przebojów. Czego słucha Rafał Trzaskowski?Czytaj dalej

Jak to wygląda?

Koło wewnątrz łuku halo jest ciemniejsze od otaczającego go nieba, a na zewnątrz łuku halo niebo jest zdecydowanie jaśniejsze. Krawędź wewnętrzna jest lekko zabarwiona na czerwono, dalej kolor zanika, a zewnętrzna krawędź jest zabarwiona na niebiesko. Kolory zwykle są słabo zaznaczone lub niemal zupełnie niewidoczne.

Dzisiaj grzeje:
1. Polacy chcą już zdjąć maseczki. Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń
2. Zamiast dopłaty na 37,5 tys. zł, dostać możesz "tylko" 18,7 tys. zł. Kwoty zmniejszyli, ale nabór ma ruszać nawet w czerwcu

Kiedy występuje?

Zjawisko optyczne Halo może wystąpić o każdej porze dnia oraz na każdej szerokości geograficznej. Jest to najczęściej występujące zjawisko wywołane przez załamanie światła w kryształkach lodu w atmosferze ziemskiej. Towarzyszyć mu mogą czasami również inne zjawiska optyczne o kącie załamania około 22°, powstające przy szczególnym ułożeniu kryształków lodu w powietrzu. Zjawiska 22° halo mogą być widoczne nawet 100 dni w roku.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Od dziś wchodzi w życie nowy obowiązek. Polaków czekają uciążliwe zmiany
  2. Nie żyje trzykrotny mistrz olimpijski. Legenda przegrała z długą i ciężką chorobą
  3. Niedźwiedzie znikną z wybiegu. Będzie kara dla mężczyzny
  4. Wracają loty z Warszawy. Podano dokąd i na jakich zasadach
  5. Tragedia na Mazowszu. Młody mężczyzna w BMW zabił pieszego
  6. Danuta Holecka dała prawdziwy popis podczas wywiadu z prezydentem w TVP. “Himalaje propagandy”
40 km/h na trasie Łazienkowskiej. ZDM wyremontuje wiadukty, będą utrudnienia40 km/h na trasie Łazienkowskiej. ZDM wyremontuje wiadukty, będą utrudnieniaCzytaj dalej

Następny artykuł