Pilne ostrzeżenie, tajemnicze nasiona dotarły do Polski. Mogą być niebezpieczne

Autor - 5 Sierpnia 2020
Tajemnicze nasiona dotarły do Polski. Mogą być niebezpieczneŹródło: Pixabay

Tajemnicze nasiona rzekomo pochodzące z Chin częściowo zostały zidentyfikowane. Przypominamy, że nasiona najpierw trafiły do USA, Europy, aż w końcu znalazły się w Polsce. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa zakazuje wysiewania nasion i zaleca ich zniszczenie. Inspekcja ostrzega, że nasiona mogą być groźne.

Tajemnicze nasiona

Tajemnicze nasiona pojawiły się w USA, następnie w krajach Europejskich, a w końcu również w Polsce. Na razie nie wiadomo kto i dlaczego wysyła nasiona. Niewykluczone, że jest to zwykłe oszustwo, dzięki któremu sprzedawca zyska pozytywne komentarze na platformach sprzedażowych. Jednak możliwe, że tajemnicze nasiona mogą zagrozić rodzimym uprawom oraz zdrowiu obywateli.

Dzisiaj grzeje:
1. Pilne ostrzeżenie, nie kupujcie tego produktu. Jego spożycie grozi poważną chorobą
2. Zmiany w obostrzeniach. Już jutro resort wyda decyzję, chodzi o nowe czerwone strefy

Tajemnicze nasiona pochodzą z Chin?

Jak podaje TVN, głos w tej sprawie zajął Wang Wenbin z chińskiego MSZ, wyjaśnił, że nawiązał już kontakt z pocztą amerykańską w związku z przesyłkami i poprosił o przekazanie niewłaściwie oznakowanych paczek do Chin. Dzięki temu władze Państwa Środka będą mogły przeprowadzić dochodzenia w sprawie przesyłek. Rzecznik chińskiego MSZ zaznaczył, że etykiety na paczkach były fałszywe.

Tajemnicze nasiona w Polsce

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa opublikowała na swojej stronie internetowej kilka dni temu, że tajemnicze przesyłki trafiły do Polski. - Mając na uwadze inne możliwe zagrożenia (np. bioterroryzm), w naszej opinii wskazane jest raczej nieotwieranie podejrzanych opakowań i zgłoszenie tej sprawy policji lub do zespołu zarządzania kryzysowego, działającego przy Wojewodzie - czytamy w opublikowanym komunikacie.

Popularna sieciówka wchodzi na polski rynek. Wkrótce otwarcie pierwszego sklepu, padła konkretna dataPopularna sieciówka wchodzi na polski rynek. Wkrótce otwarcie pierwszego sklepu, padła konkretna dataCzytaj dalej

Jak postępować z tajemniczymi nasionami

Inspekcja wydała wskazówki co robić, gdy otrzymamy paczkę z niezidentyfikowanymi nasionami. - Z punktu zachowania bezpieczeństwa fitosanitarnego, najprostszą i możliwą także do samodzielnego wykonania metodą jest spalenie tych nasion (najlepiej w piecu domowym lub kominku, ewentualnie metalowym pojemniku np. wiaderku, aby zachować również warunki bezpieczeństwa przeciwpożarowego) - wyjaśniła w komunikacie PIORIN.

Nie wysiewaj tajemniczych nasion

- Absolutnie nie należy takich nasion "wysiewać na próbę" - podkreśla Inspekcja. I dodaje, że nasiona o nieznanym pochodzeniu i statusie fitosanitarnym, mogą być źródłem nowych, niewystępujących w Polsce i Unii Europejskiej agrofagów szkodliwych dla roślin. - Takie organizmy (np. szkodniki, grzyby, bakterie wirusy i in.) stanowią potencjalne zagrożenie dla roślin uprawianych i rosnących w naturze na danym obszarze i przy korzystnych warunkach do rozwoju oraz braku naturalnych wrogów/czynników ograniczających, mogą zadomowić się, powodując straty gospodarcze i środowiskowe - wyjaśnia w komunikacie Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Tajemnicze rośliny częściowo zbadane

Stacja TVN poinformowała, że amerykańskie ministerstwo rolnictwa zbadało cześć próbek. W paczkach, które trafiły do USA, dotychczas zidentyfikowano 14 gatunków roślin. Są wśród nich: rośliny ozdobne, owocowe, warzywa, zioła i chwasty, w tym hibiskus, kapusta, lawenda, mięta, gorczyca, róża, rozmaryn i szałwia. Jednak jak podkreśla Osama El-Lissy z amerykańskiego ministerstwa rolnictwa dotychczas zbadano tylko część próbek.

Tajemnicze symbole na klatkach schodowych. Złodziej oznacza puste mieszkaniaTajemnicze symbole na klatkach schodowych. Złodziej oznacza puste mieszkaniaCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dziennikarka TVP Info nie wytrzymała. Odpowiada na niestosowne wypowiedzi
  2. Wideo - Jak otworzyć policyjną blokadę z koła za pomocą długopisu. Jest to zdecydowanie prostsze niż Ci się wydaje
  3. Właśnie podano dramatyczne informacje. Ciężarówka wjechała w robotników drogowych, są ofiary
  4. Wyszła na jaw porażająca prawda o komunikacji miejskiej. Okropne, odechciewa się wsiadać
  5. Wreszcie, zaczyna się już dziś. Tysiące warszawiaków długo czekało
  6. TVP właśnie poinformowało, tragiczne wieści. Był ulubieńcem widzów, nie żyje
Niebezpieczne odkrycie na Mazowszu. Ewakuowano kilkadziesiąt osóbNiebezpieczne odkrycie na Mazowszu. Ewakuowano kilkadziesiąt osóbCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News