Szpital na stadionie powstaje w ekspresowym tempie. Właśnie pokazali zdjęcia, robią wrażenie

Autor Julian Bakuła - 22 Października 2020
Szpital polowy na Stadionie Narodowym doczekał się wizualizacji. ARM przygotowuje łóżka.Źródło: Twitter / Agencja Rezerw Materiałowych

Szpital polowy na Stadionie Narodowym powstaje w ekspresowym tempie. Tymczasowy szpital ma zagwarantować, że przy dalszym wzroście ilości zakażeń dla chorych nie zabraknie łóżek i sprzętu. Agencja Rezerw Materiałowych rozpakowuje na Stadionie Narodowym swój asortyment, a my możemy zobaczyć, jak powstają pierwsze sale szpitala polowego.

[Na żywo] Kolejny dzień protestów po wyroku TK. Tłumy z Żoliborza idą w kierunku centrum[Na żywo] Kolejny dzień protestów po wyroku TK. Tłumy z Żoliborza idą w kierunku centrumCzytaj dalej

Szpital polowy na Stadionie Narodowym

Szpital polowy, który właśnie powstaje na Stadionie Narodowym (PGE Narodowy) w Warszawie, ma pełnić funkcję awaryjnej placówki, która zagwarantuje, że w przypadku przepełnienia się zwykłych szpitali dla chorych nie zabraknie łóżek i sprzętu. Coraz częściej pod uwagę brane są czarne scenariusze zakładające dalszy wzrost ilości zakażeń. Ich dobowy przyrost mógłby sięgnąć 20 tys. przypadków już w przyszłym tygodniu oraz nawet 30 tys. w grudniu. Z tego względu premier Mateusz Morawiecki zarządził w sobotę (17.10) budowę szpitali tymczasowych we wszystkich miastach wojewódzkich, a na pierwszy ogień poszła Warszawa, która od soboty znajduje się w czerwonej strefie.

Szpital polowy na Stadionie Narodowym nie będzie jedyną zastępczą placówką w stolicy. Drugi tego rodzaju szpital może powstać w Hali Expo XXI. W najbliższym czasie szpitale polowe mają zostać zorganizowane także w województwie małopolskim oraz wielkopolskim. Tymczasem na Stadionie Narodowym praca wre, a Agencja Rezerw Materiałowych (ARM) dostarcza tam niezbędny sprzęt medyczny i łóżka ustawiane w salach konferencyjnych stadionu. Na Twitterze ARM opublikowała zdjęcia dokumentujące proces organizowania szpitala polowego wraz z opisem. "Asortyment z naszych rezerw jest nieprzerwanie rozpakowywany do użytku na potrzeby" - czytamy we wpisie ARM.

W środowym (21.10) przemówieniu w Sejmie premier Mateusz Morawiecki, przekonując, że rząd jest dobrze przygotowany na dalszy wzrost ilości zakażeń, wskazywał właśnie na Agencję Rezerw Materiałowych, która miała w ostatnich miesiącach zgromadzić asortyment zabezpieczający szpitale przed niedoborami sprzętu w sytuacjach krytycznych. - W samej tylko Agencji Rezerw Materiałowych znajduje się dzisiaj, po zakupach od czerwca, lipca, sierpnia, kilkanaście milionów FFP2, FFP3 [maseczki, przyp. red.] - mówił premier Morawiecki.

Agencja Rezerw Materiałowych (ARM) to podmiot, do którego zadań należy wspieranie ludności, gospodarki i państwa w sytuacjach kryzysowych, a taką sytuacją niewątpliwie jest epidemia koronawirusa. ARM gromadzi i przechowuje rezerwy strategiczne, np. rezerwy paliw, wykonując w tej kwestii decyzje odpowiednich ministerstw, np. Ministerstwa Aktywów Państwowych. Oprócz rezerw paliwowych ARM tworzy także rezerwy żywnościowe, techniczne (np. maszyny budowlane czy konstrukcje składanych mostów kolejowych) oraz medyczne. Możemy przypuszczać, że to te ostatnie odgrywają kluczową rolę i są na największą skalę eksploatowane w aktualnej sytuacji.

szpital polowy

ARM

Dzisiaj grzeje:
1. Jest decyzja rządu, premier właśnie potwierdził. Uczniowie podstawówek będą uczyć się zdalnie
2. Nie żyje jeden z najsłynniejszych Polaków. Tysięcy Polaków w żałobie. Odszedł w malowniczym regionie
3. Nastolatka w nocy zamknęła się w łazience. Doszło do tragedii, nie żyje

Dziś ogłoszą nowe obostrzenia i strefy. Cała Polska znajdzie się w strefie czerwonej?Dziś ogłoszą nowe obostrzenia i strefy. Cała Polska znajdzie się w strefie czerwonej?Czytaj dalej

Szpital polowy na Stadionie Narodowym doczekał się wizualizacji

Pracami nad szpitalem polowym na Stadionie Narodowym pochwalił się na Facebooku także wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży. "Trwają zaawansowane prace nad uruchomieniem tymczasowego Szpitala Narodowego, a ich efekty poznamy za kilka dni. Już teraz do pracy w placówce zgłosiło się ponad 160 osób z personelu medycznego, czyli pielęgniarek, lekarzy, ratowników medycznych i sanitariuszy. ????????‍⚕️????????‍⚕️Pracami na Stadionie Narodowym kieruje zespół Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie, podlegający Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji" - napisał Poboży, publikując także wizualizacje przyszłego szpitala polowego.

Według ministra Michała Dworczyka w pierwszej fazie w szpitalu polowym na stadionie PGE Narodowy dostępnych będzie 500 łóżek - w tym 50 dla pacjentów wymagających intensywnej terapii. Z czasem baza łóżkowa ma jednak zostać zwiększona do 1000 sztuk. - To nie jest szpital na teraz. Obecnie system funkcjonuje, a szpital na Stadionie Narodowym jest budowany na przyszłość. Chcemy, aby szpital osiągnął gotowość w ciągu kilku dni - mówił minister Dworczyk jeszcze w poniedziałek (19.10).

Pracę szpitala polowego na Stadionie Narodowym ma bezpośrednio nadzorować dr n. med. Artur Zaczyński, dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. - Doświadczenia CSK MSWiA przelejemy na zaprojektowany już szpital tymczasowy. Pacjenci będą mieli tu dostępną pełną diagnostykę i badania laboratoryjne - mówił Zaczyński podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

"W powstanie szpitala na PGE Narodowym jest zaangażowanych wiele instytucji. Decyzją premiera Mateusza Morawieckiego prace związane z infrastrukturą obiektu prowadzi spółka zarządzająca stadionem. Kancelaria Premiera będzie refinansowała te działania. Personel i służby medyczne będą natomiast koordynowane przez CSK MSWiA - te działania będą z kolei finansowane przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ. Wsparciem będą służyć funkcjonariusze służb podległych MSWiA i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej" - czytamy w komunikacie MSWiA dotyczącym budowy szpitala polowego na Stadionie Narodowym.

szpital polowy stadion narodowy

Trwają zaawansowane prace nad uruchomieniem tymczasowego Szpitala Narodowego, a ich efekty poznamy za kilka dni. Już...

Opublikowany przez Błażej Poboży Środa, 21 października 2020

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biedronka przygotowuje się na Wszystkich Świętych. Nie tylko kupisz znicze za pół darmo, ale jeszcze ci dopłacą
  2. Trzech mężczyzn pchało VW Golfa na autostradzie. Zachowanie ich kolegi było kuriozalne - Wideo
  3. Dziś ogłoszą nowe obostrzenia i strefy. Cała Polska znajdzie się w strefie czerwonej?
  4. Dwa pasy zablokowane, wjazd do Warszawy mocno utrudniony. Tragiczny wypadek, nie żyje jedna osoba
  5. Spłonęło 50 aut, nowy blok może nadawać się do rozbiórki. Przyczyną pożaru okazał się pojazd elektryczny
  6. Całkowity lockdown? Niedzielski: “Będę namawiał” – jest jeden warunek
  7. Ojciec Igi Świątek skomentował spotkanie córki z prezydentem. Opowiada o dziwacznej sytuacji

Protest po skandalicznym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Protest po skandalicznym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. "To piekło milionów Polek"Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News