Wiemy, ile kosztuje utrzymanie pacjenta Szpitala Narodowego. Niedorzeczne kwoty, na efekty czekamy

Autor Julian Bakuła - 1 Grudnia 2020
Wyniki kontroli poselskiej w Szpitalu Narodowym szokują.Źródło: Piotr Molecki/East News

Otwarty z wielką pompą Szpital Narodowy nie dość, że służy jedynie pacjentom z lekkim przebiegiem zakażenia koronawirusem, to jeszcze kosztuje prawdziwą fortunę. W ciągu miesiąca działalności Szpitala Narodowego hospitalizowano tam 147 osób, tymczasem utrzymanie placówki kosztowało w tym czasie 21 mln zł.

Ważne zmiany ws. maseczek. Warszawiacy muszą się przygotować, nie uciekniemy od mandatuWażne zmiany ws. maseczek. Warszawiacy muszą się przygotować, nie uciekniemy od mandatuCzytaj dalej

Kontrola poselska Szpitala Narodowego

Znamy wyniki kontroli poselskiej dotyczącej funkcjonowania i kosztów utrzymania Szpitala Narodowego działającego od początku listopada na stadionie PGE Narodowy. Ten pierwszy w kraju szpital tymczasowy utworzony został w celu odciążenia polskiej służby zdrowia w przypadku drastycznego wzrostu liczby pacjentów z koronawirusem.

Budowę podobnych szpitali w każdym z województw zlecił premier Mateusz Morawiecki. Szpitale tymczasowe czy polowe miałyby zapobiec przepełnieniu regularnych szpitali. Problem w tym, że otwarty z wielką pompą Szpital Narodowy nie do końca spełnia swoje zadanie.

Tylko lekkie przypadki

W mediach od dłuższego czasu pojawiają się doniesienia sugerujące, że Szpital Narodowy mający ratować polską służbę zdrowia przed zapaścią w obliczu epidemii koronawirusa, jest placówką w dużej mierze fasadową, jako że leczeni są tam jedynie pacjenci z lekkim przebiegiem choroby. W przypadku pogorszenia się ich stanu wysyłani są do innych szpitali.

- Jest to ta faza początkowa, w której rzeczywiście przyjmujemy tych pacjentów w stosunkowo lekkim stanie - mogliśmy w połowie miesiąca przeczytać na portalu TVN Warszawa słowa dra Michała Hampela z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA, któremu podlega Szpital Narodowy.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Gigantyczne kolejki przed warszawskim Primarkiem. W sieci pojawiło się wideoGigantyczne kolejki przed warszawskim Primarkiem. W sieci pojawiło się wideoCzytaj dalej

Miliony wyrzucone w błoto?

Jak podaje portal warszawa.naszemiasto.pl, chociaż od początku funkcjonowania placówki w Szpitalu Narodowym hospitalizowano tylko 147 osób, to jednak inwestycja już zdążyła pochłonąć miliony złotych, o czym świadczą wyniki kontroli poselskiej przeprowadzonej między innymi przez posłów Dariusza Jońskiego i Michała Szczerbę.

"Dotarliśmy z @MichalSzczerbado materiałów Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Według modelu szacowania kosztów funkcjonowania szpitala na Narodowym koszt całkowity to 21 583 340 zł, koszty zarządu 624 416 zł" - napisał na Twitterze Joński.

Prawda o Szpitalu Narodowym

Według portalu warszawa.naszemiasto.pl obecnie w Szpitalu Narodowym hospitalizowanych jest 63 pacjentów, a gotowe są 84 łóżka. Nie ma potrzeby na przygotowanie większej ilości łóżek, bo pozostałe stołeczne szpitale nie przysyłają do placówki tylu pacjentów.

Jak dowiadujemy się z noty na temat kryteriów przyjęcia do Szpitala Narodowego dostępnej na stronie placówki, do hospitalizacji kwalifikuje się osoba z dodatnim wynikiem "PCR lub Ag rekomendowanego przez MZ i GIS" oraz z wynikiem "RTG lub TK z ostatnich 5 dni" po uzgodnieniu przyjęcia z koordynatorem szpitala. Do Szpitala Narodowego nie zostaną jednak przyjęci pacjenci z ostrymi i przewlekłymi stanami klinicznymi i chorobami współistniejącymi wymagającymi postępowania specjalistycznego.

Rodzinna awantura na Woli. Tragiczny finał kłótni, na miejscu prokuraturaRodzinna awantura na Woli. Tragiczny finał kłótni, na miejscu prokuraturaCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News