Szpital CSK MSWiA testuje nowy lek na koronawirusa. Czy to nowa nadzieja dla pacjentów?

Autor Alicja Guz - 24 Maja 2020
Szpital MSWiA w WarszawieŹródło: Wikipedia, By Mzungu - Praca własna, CC BY 3.0

Szpital CSK MSWiA rozpoczyna testowanie nowego leku u pacjentów zakażonych koronawirusem. Remdesivir zostanie podany najciężej chorym pacjentom. | www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Nadzieje są duże

Szpital CSK MSWiA rozpoczyna testowanie leku Remdesivir, który jest jednym z topowych leków badanych w kierunku SARS-CoV-2. Lek ten wcześniej stosowano m.in. podczas epidemii Eboli. Jak powiedział w rozmowie z Polsat News dr Rafał Wójtowicz, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii CSK MSWiA: "Nadzieje są duże, ponieważ w badaniach wykazano, że czas pobytu w szpitalu pacjenta zakażonego SARS-CoV-2 uległ skróceniu aż o 30 procent".

35 osób nie żyje, ponad tysiąc rannych. Liczba wypadków i ofiar wypadków w Warszawie maleje35 osób nie żyje, ponad tysiąc rannych. Liczba wypadków i ofiar wypadków w Warszawie malejeCzytaj dalej

Jak działa Remdesivir?

- Remdesivir to lek przeciwwirusowy, o działaniu hamującym namnażanie się SARS-CoV-2 w organizmie pacjenta. Dzięki niemu pacjent szybciej eliminuje koronawirusa - tłumaczył dr Rafał Wójtowicz.

Dzisiaj grzeje:
1. Porażające znalezisko na Białołęce. Kobieta znalazła rozkładające się ciało

Tylko dla najciężej chorych

Kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii CSK MSWiA zaznaczył w rozmowie, że w ramach testów nowy lek będzie podawany wyłącznie pacjentom znajdującym się w najcięższym stanie. - W naszej klinice w ramach testów lek ten na razie jest zarezerwowany wyłącznie dla pacjentów z niewydolnością oddechową i wymagających respiratoroterapii, natomiast trwają prace nad rozszerzeniem tej dostępności również na pacjentów niewentylowanych - powiedział redaktorom Polsat News. Przyznał również, że takie warunki narzuciła firma farmaceutyczną produkująca Remdesivir i jednocześnie dostarczająca go do testów w szpitalu CSK MSWiA.

Chce stworzyć raj dla owadów. Prosi o pomoc internautówChce stworzyć raj dla owadów. Prosi o pomoc internautówCzytaj dalej

Szansa dla pacjentów

- Jeśli ten lek by się sprawdził, to będzie też stosowany u pacjentów we wcześniejszym stadium choroby - zapewnił dr Rafał Wójtowicz. Zaznaczył też, że Remdesivir hamuje rozwój choroby, w związku z czym im wcześniej zostanie podany, tym skuteczniejsze mogą być efekty jego zastosowania. Testujący lek pacjenci będą mieli aplikowany Remdesivir codziennie przez 10 dni w formie dożylnej. Na razie lek nie jest jeszcze dopuszczony do ogólnego użytku, a testy prowadzone w szpitalu CSK MSWiA są jednym z elementów procesu zmierzającego do uzyskania odpowiedniego certyfikatu.

Kiedy lek będzie ogólnodostępny?

Zazwyczaj testowanie nowego leku trwa nawet kilka lat. Tym razem może to jednak trwać krócej. Doktor Rafał Wójtowicz ze szpitala CSK MSWiA w rozmowie z Polsat News zaznaczył, że testowany Remdesivir nawet mimo przyspieszonych procedur certyfikacji wdrożonych przez Ministerstwo Zdrowia, mógłby zostać wdrożony do użycia najwcześniej za kilka miesięcy. - Oczywiście przy założeniu, że wyniki testów przebiegną pomyślnie - dodał.

Pamiętacie śmigłowiec, który tankował na stacji? Sprawą zajmie się teraz prokuraturaPamiętacie śmigłowiec, który tankował na stacji? Sprawą zajmie się teraz prokuraturaCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Myśleli, że adoptują 6-letnią sierotę. Nie wiedzieli jak wielki błąd popełnili, prawda okazała się porażająca
  2. Dawid Kubacki zdradził swoją tajemnicę. Wyznał, jak trenował w domu i żartuje na temat małżeństwa
  3. Kiedy ruszają zapisy do żłobków? Rodzicu, nie przegap tego terminu
  4. Tragedia na Mazowszu. Nietrzeźwy kierowca potrącił dzieci i uciekł
  5. Jak będą się nazywały dzieci Franka i Gigi? Trwa konkurs na imiona dla sokołów z Pałacu Kultury i Nauki
  6. Nowe ognisko koronawirusa w Polsce? Niepokojące dane ministerstwa
W poniedziałek uczniowie wracają do szkół. W poniedziałek uczniowie wracają do szkół. "Rodzice poślą tylko 11 procent dzieci"Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News