Ogromny problem dla warszawiaków. Niepokojąca sytuacja w stolicy, może być źle

Autor Aleksandra Olbryt - 20 Sierpnia 2020
Warszawa metroŹródło: Pixabay (autor: 3005398)

Szkoła - w związku z pandemią i długą nieobecnością na zajęciach coraz częściej słyszy się głosy uczniów, a przede wszystkim rodziców: "tęsknimy!" Okazuje się, że wrześniowy powrót dzieci do szkół nie jest wcale takim pewnikiem. Wszystko za sprawą... deficytu kadry pedagogicznej. W warszawskich placówkach oświatowych jest obecnie 1,5 tysiąca wakatów, a ponad 4 tysiące nauczycieli przekroczyło 60. rok życia.

Szkoła od września? Jeśli nie zabraknie nauczycieli

Jak podaje "Gazeta Wyborcza", część stołecznych nauczycieli, którzy ukończyli 60 lat, zapowiada odejście z pracy. Starsi pedagodzy obawiają się koronawirusa. Mimo zapewnień Ministerstwa Edukacji współpracującego ściśle z resortem zdrowia, że powrót do szkół odbędzie się przy zachowaniu maksymalnej ostrożności, nauczyciele niechętnie odnoszą się do tego pomysłu. GW przytoczyła wypowiedź dyrektora Technikum Mechatronicznego na Mokotowie, Sławomira Kasprzaka, który tłumaczy, że część jego kadry chce odejść na emeryturę, jeśli zaistnieje potrzeba powrotu do nauczania w formie standardowej.

Dzisiaj grzeje:
1. To koniec, kultowy sklep znika z centrum Warszawy. Jest oficjalna decyzja
2. Doda może mówić o prawdziwym nieszczęściu. Jej konta są puste z powodu oszustwa

Co, jeśli nauczyciele odejdą?

W mokotowskiej placówce pracuje trzynaścioro nauczycieli, z czego dziesięcioro prowadzi zajęcia dotyczące kształcenia zawodowego. Wszyscy są po 60. roku życia. Jak zapowiadają, odejść mogą z dnia na dzień. Jak wtedy poradzi sobie szkoła? Pedagodzy twierdzą, że obecne zalecenia Ministerstwa Edukacji, sugerujące, by zajęcia odbywały się w różnych godzinach, a grupy uczniów przez cały dzień miały lekcje w jednej sali, aby ograniczyć kontakty, także są niemożliwe do zrealizowania.

Warszawa nie może sobie poradzić. Milowy krok za innym miastemWarszawa nie może sobie poradzić. Milowy krok za innym miastemCzytaj dalej

Dystans? Niemożliwe

Gazeta Wyborcza przywołuje opinie nauczycieli, którzy zwracają uwagę na fakt, że każda szkoła posiada odpowiednio wyposażone pracownie, z których korzystają uczniowie różnych klas. Twierdzą, że sytuacja, w której dzieci czy młodzież realizuje program nauczania bez przemieszczania się, to nieprawdopodobny scenariusz i mrzonki. Poza tym warszawskie szkoły są przepełnione, nauczycielom trudno więc wyobrazić sobie zachowywanie odpowiedniego dystansu wśród tylu osób zgromadzonych w jednym budynku.

Czarny scenariusz - co z tym wrześniem?

Jeśli spełniłby się czarny scenariusz i nauczyciele w obawie o własne zdrowie masowo zaczęliby rezygnować z dalszej pracy, warszawskie Technikum Mechatroniczne przestałoby funkcjonować. Podobny los może niestety spotkać inne placówki. Dyrektorzy szkół obecnie oczekują w napięciu na ostateczne decyzje nauczycieli.

Nielegalne głosowanie w polskim sejmie? Nie do wiary, co zrobili posłowieNielegalne głosowanie w polskim sejmie? Nie do wiary, co zrobili posłowieCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pilny apel o przesunięcie powrotu do szkoły. Nauczyciele przemęczeni i przytłoczeni, nie mają już sił
  2. Mandat za brak maseczki w samochodzie powraca. Grozi nawet jeśli jedziesz z bliskimi
  3. Jolanta Kwaśniewska nie wytrzymała. Padły ostre słowa o Agacie Dudzie
  4. Czerwony alert dla całego Mazowsza. Ostrzeżenia IMGW w prawie całej Polsce
  5. Absurdalne zasady w PKP. Masz dwa, nie pojedziesz
  6. Brat cioteczny potwierdził. Sytuacja trwa już od dawna, chodzi o zdrowie Kaczyńskiego

Kolejna dymisja w polskim Rządzie. Resort potwierdziłKolejna dymisja w polskim Rządzie. Resort potwierdziłCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News