Co będzie ze szkołami? Naukowcy nie mają wątpliwości, trzeba działać szybko

Autor Julian Bakuła - 9 Października 2020
Szkoła jest zdaniem eksperta jednym z głównych powodów rozprzestrzeniania się koronawirusa.Źródło: Pixabay

Szkoła pozostaje jednym z czynników powodujących rozprzestrzenianie się koronawirusa. Tymczasem statystyki dotyczące dobowego przyrostu zakażeń nie pozostawiają wątpliwości, że sytuacja epidemiczna z każdym dniem się pogarsza. Według immunologa dra Pawła Grzesiowskiego otwarcie szkół walnie się do tego przyczyniło. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w czwartek (08.10), że decyzja w sprawie dalszego sposobu funkcjonowania szkół zostanie ogłoszona w sobotę (10.10), kiedy też wejdą w życie nowe regulacje, w ramach których cała Polska znajdzie się w strefie żółtej.

Szkoła pozostaje jednym z głównych źródeł koronawirusa w Polsce

Szkoła - wraz z wyborami, podróżami wakacyjnymi i weselami - jest zdaniem eksperta immunologa, dra Pawła Grzesiowskiego, jednym z głównych powodów rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce. - Nie mamy na to jednoznacznych dowodów, ale jednak wydaje się, że szkoły są bardzo istotnym ogniwem transmisji wirusa, bo dzieci chorują bezobjawowo, czyli nie wiemy, które dzieci przynoszą zakażenia do domu. Więc myślę, że edukacja szkolna jest w tej chwili jednym z ważniejszych źródeł przenoszenia choroby - czytamy słowa dra Grzesiowskiego na portalu RMF24.pl.

Jak już pisaliśmy na Wawa Info, dr Paweł Grzesiowski nawołuje podjęcia w obliczu ogromnych dobowych przyrostów zakażeń koronawirusem radykalnych kroków także w związku z nadchodzącym dniem Wszystkich Świętych, kiedy Polacy - odwiedzając groby - podróżują po całej Polsce, intensyfikując kontakty, jak również prowadząc do wzrostu zagrożenia na drogach. Zdaniem Grzesiowskiego w tej sytuacji 1 listopada cmentarze należałoby zamknąć, skłaniając Polaków do rozłożenia wizyt na grobach na kilka weekendów. Czy wobec tego zamknięte powinny zostać także szkoły?

Dzisiaj grzeje:
1. Szykujcie się na ogromne utrudnienia. Drogi będą zablokowane, ludzie wyjdą na ulice
2. Nikt Ci nie przypomni, a opłata 125,40 zł jest absolutnie obowiązkowa. Na dodatek w 2021 roku będzie jeszcze wyższa
3. Komunia święta na brudnych rękach. Skandal w Warszawie, ludziom puściły emocje

Szkoła w drugiej fali epidemii: szczegóły poznamy w sobotę

W czwartek (08.10) premier Mateusz Morawiecki ogłosił wchodzące w życie od soboty (10.10) regulacje, na mocy których terytorium całego kraju zaliczone zostanie do strefy żółtej (lub czerwonej). Oznacza to, że restrykcje zarezerwowane dotychczas dla niektórych tylko powiatów rozciągnięte zostaną na całą Polskę. We wszystkim miejscach w kraju obowiązkowe stanie się zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, w tym także w przestrzeni otwartej. Limit uczestników zgromadzeń publicznych w całej Polsce wyniesie 150 osób, limit uczestników imprez okolicznościowych - 75 osób. W wydarzeniach kulturalnych - np. w seansach kinowych - będzie mogło brać co najwyżej 25 proc. publiczności lub maksymalnie 100 osób w przypadku wydarzeń plenerowych. Z kolei w lokalach gastronomicznych będzie mogła przebywać 1 osoba na 4 metry kwadratowe. Jeszcze surowsze restrykcje obowiązują w strefach czerwonych, gdzie lokale gastronomiczne nie mogą być otwarte dłużej niż do godziny 22. Ponadto w całym kraju zamknięte zostają do odwołania również kluby nocne i dyskoteki. Podczas czwartkowej konferencji premier Morawiecki przedstawił także system koordynacji międzyszpitalnej, która ma być wdrażany od soboty.

Niewykluczone, że w sobotę do tych wszystkich zapowiadanych zmian i restrykcji dojdzie jeszcze jedna. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że to wtedy poznamy szczegóły dotyczące dalszego funkcjonowanie szkół w drugiej fali epidemii. - Na dzień dzisiejszy mechanizm wdrożony w sierpniu sprawdza się nieźle, ale pandemia rzeczywiście się rozszerza, dlatego być może te zasady trzeba będzie zaostrzyć - mówił w czwartek przywoływane przez RMF24.pl premier Morawiecki. Premier zaznacza wprawdzie, że póki co 98 proc. szkół funkcjonuje bez zakłóceń w trybie stacjonarnym, jednak wobec rosnącej absencji uczniów wkrótce może stać się konieczne zaostrzenie zasad sanitarnych w kwestii nauczania szkolnego.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ludzie są wywożeni w karetkach za miasto, sytuacja jest bardzo zła. Co się dzieje? Niepokojąca relacja z Warszawy
  2. Wjechał luksusowym Porsche w przyczepę. Pozwał rolnika, nie miał za grosz litości
  3. Stało się, właśnie potwierdzono. Spełnia się czarny scenariusz, będą spore zmiany. Polska z obostrzeniami
  4. Śmiertelny wypadek, nie żyje motorowerzysta. Sprawca uciekł, szuka go policja
  5. Jasnowidz Jackowski ostrzega: ten tydzień będzie kluczowy. Zapadnie nagła decyzja, zmieni losy Polaków
  6. Prof. Flisiak wylewa zimny kubeł na rząd. “Nie ma już kontroli nad epidemią, a testy nie nadają się do niczego”
Mieszkaniec Ursynowa walczy o zamknięcie katakumb. Powód? Chce chronić nietoperzeMieszkaniec Ursynowa walczy o zamknięcie katakumb. Powód? Chce chronić nietoperzeCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News