Mieliście szklaną rybę na telewizorze? W czasach PRL była niemal w każdym domu, dzisiaj można zarobić na niej niemałe pieniądze

Autor Julian Bakuła - 9 Listopada 2020
Pochodząca z PRL szklana ryba może być warta więcej, niż myślicie.Źródło: Allegro - https://allegro.pl/oferta/szklana-ryba-kolorowe-szklo-z-prl-unikatowy-wzor-9889286752

Nie każdy wie, że zalegające w schowkach czy na poddaszach przedmioty ozdobne z czasów PRL takie jak szklana ryba stawiana na telewizorze mogą być dzisiaj warte fortunę. Wystawiając stare przedmioty na sprzedaż lub rozważając ich kupno, warto zwrócić uwagę nie tylko na ich ciekawy design, ale także na materiał, z którego zostały wykonane.

Totalny paraliż i bitwy o miejsca parkingowe. Tłumy ruszyły na galerie, robią zakupy na ostatnią chwileTotalny paraliż i bitwy o miejsca parkingowe. Tłumy ruszyły na galerie, robią zakupy na ostatnią chwileCzytaj dalej

Szklana ryba może być warta fortunę

Przedmioty codziennego użytku kupowane niegdyś za grosze i niewyróżniające się niczym szczególnym na tle wielu podobnych - na przykład stawiana na telewizorze szklana ryba - mogą z czasem niesłychanie zyskać na wartości jedynie ze względu na... upływ czasu.

Jak czytamy w przywoływanym przez portal Interia fragmencie książki Joanny Dymmel "Gdzie rosną pieniądze?", w Polsce wielkim powodzeniem cieszą się przedmioty z pierwszej połowy XX wieku, które są w naszych rejonach rzadkością ze względu na spustoszenie wojenne. Swoich miłośników mają jednak także pamiątki z czasów PRL takie jak wspomniana szklana ryba.

Przedmioty w pawlaczu

Przedmioty z okresu PRL są według Dymmel łatwiej dostępne niż te z czasów przedwojennych także ze względu na fakt, że za komuny wiele tego rodzaju ozdób - mogących stanowić sporadyczne urozmaicenie szarej rzeczywistości - kupowało się "na zapas".

Potem niewykorzystane, niejednokrotnie nawet nierozpakowane, przedmioty te zalegały przez lata na strychach, w schowkach czy w pawlaczu. Ich styl często wpisuje się w panującą aktualnie modę na wzornictwo i przedmioty vintage z lat 50., 60. i 70.

Najlepszym przykładem są wymienione wcześniej szklane ryby, które są kwintesencją PRL-owskiego stylu. Figurki bardzo często kojarzone są z salonem, w którym znajdował się telewizor. Na nim koniecznie musiały pojawić się ozdoby, w tym m.in. wspomniana kolorowa rybka ze szkła. Obecnie można znaleźć mnóstwo licytacji np. na portalu aukcyjnym Allegro, na którym właściciele sprzedają te "zabytkowe eksponaty". Ich ceny, w zależności od wielkości, wieku i materiału, mogą sięgać nawet do kilkuset złotych.

Dzisiaj grzeje:
1.Dantejskie sceny w galeriach handlowych. Ludzie kłócą się o wejście do sklepów, ogromny tłum
2. Zamykają granice dla Polaków. Jesteśmy na "czerwonej liście", nasi sąsiedzi pilnie podjęli decyzję
3. Totalny paraliż i bitwy o miejsca parkingowe. Tłumy ruszyły na galerie, robią zakupy na ostatnią chwilę

Dantejskie sceny w galeriach handlowych. Ludzie kłócą się o wejście do sklepów, ogromny tłumDantejskie sceny w galeriach handlowych. Ludzie kłócą się o wejście do sklepów, ogromny tłumCzytaj dalej

Zmiana pokoleniowa

Spory wpływ na rosnącą popularność wzornictwa z okresu PRL na polskim rynku może mieć fakt, że młodzi Polacy urodzeni lub wychowani już po transformacji ustrojowej nie są do tego okresu uprzedzeni, a tego rodzaju przedmioty nie mają dla nich negatywnej konotacji.

W oderwaniu od historycznego kontekstu przedmioty te przykuwają uwagę ze względu na design czy ciekawy materiał, z którego zostały wykonane. Popularne są ozdoby z porcelany, porcelitu, fajansu czy szkła. Oprócz ozdób takich jak szklana ryba zainteresowaniem cieszy się niezmiennie zastawa stołowa, meble, sprzęt oświetleniowy (lampy, klosze), tkaniny, plakaty, zdjęcia, niektóre książki czy pamiątki rękopiśmienne, biżuteria i ubrania vintage.

Ile można zarobić na starych przedmiotach?

Ceny starych przedmiotów z okresu PRL wahają się w zależności od wieku, materiału, designu i zastosowania. Według przywoływanej przez portal Interia Joanny Dymmel za wymagające renowacji komody czy biblioteczki zapłacimy od 200 zł w górę. Odnowione stoły, ławy, krzesła i fotele mogą kosztować 700-2000 zł. Za rzadkie pocztówki z okresu PRL dostaniemy od 5 do nawet 100 zł.

Z kolei za pochodzący z tych czasów plakat możemy "wyciągnąć" zwykle od 100 do 300 zł, jednak zdarzają się okazy warte więcej niż 1000 zł. Sporo zarobić można również na starej modzie, zabawkach, tkaninach i gobelinach (80-250 zł) oraz - oczywiście - na biżuterii. Jak tłumaczy Dymmel, cena tej ostatniej może być wyższa, jeśli mamy do czynienia z biżuterią "z duszą" - z wyraźnymi sygnaturami czy wyżłobieniami firmowymi.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Porażająca wizja. Jasnowidz Jackowski widzi wojsko na ulicach, czy wejdzie do Warszawy?Porażająca wizja. Jasnowidz Jackowski widzi wojsko na ulicach, czy wejdzie do Warszawy?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kierowco, wpadniesz szybciej niż myślisz. Mandatu już tak łatwo nie będzie można uniknąć
  2. Nadchodzi najmocniejsze Audi w historii. Będzie elektryczne
  3. Nagła manifestacja w centrum Warszawy. To nie Strajk Kobiet, na ulice wyszły babcie
  4. Tłumy nagle rzuciły się na cukiernię, ogromna kolejka jakiej jeszcze nie było. Wspaniały gest Warszawiaków
  5. Porażająca wizja. Jasnowidz Jackowski widzi wojsko na ulicach, czy wejdzie do Warszawy?
  6. IKEA zakazała pracownikom noszenia symboli strajku kobiet? Tak, to prawda
  7. Majątek Roberta i Anny Lewandowskich został ujawniony. Kosmiczne pieniądze, kwota rzuca na ziemię

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News