Zgon po szczepionce w Warszawie. Nie żyje mężczyzna

Autor Mateusz Dolak - 8 Lutego 2021
Szczepienia COVID-19Źródło: Jakub Kaminski/East News

Nie żyje mężczyzna z Warszawy, który przyjął szczepionkę przeciw COVID19 - czytamy na oficjalnej rządowej stronie informującej o Niepożądanych Odczynach Poszczepiennych.

Mieszkaniec Warszawy

Najnowszy raport informujący o Niepożądanych Odczynach Poszczepiennych pochodzi z 6 lutego. W dokumencie na rządowej stronie czytamy, że nie żyje mężczyzna z Warszawy. W tabelce znajduje się opis objawów, które wystąpiły u niego przed śmiercią. Były to: porażenie kończyn, sinica, duszność.

NOP - czyli Niepożądany Odczyn Poszczepienny to zaburzenie zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki. Od pierwszego dnia szczepienia (od 27.12.2020) do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 1393 takich przypadków.

Gigantyczny pożar Lidla na Bielanach. Strażacy apelują o zamykanie okienGigantyczny pożar Lidla na Bielanach. Strażacy apelują o zamykanie okienCzytaj dalej

Łagodne objawy

Większość z nich - 1174 miało charakter łagodny czyli zaczerwienienie oraz bolesność w miejscu wkłucia. W naszym kraju NOP-y zdarzają się raz na 10 000 przypadków. Te łagodne ustępują same po określonym czasie.

Innymi objawami NOP mogą być: gorączka, kaszel, biegunka lub dreszcze. Na stronie gov.pl czytamy, że ostatecznie to lekarz określa, czy dany symptom, odnotowany po podaniu szczepionki, jest niepożądanym odczynem poszczepiennym.

Miliony zaszczepionych

Rząd podaje, że ryzyko wystąpienia niebezpiecznej reakcji anafilaktycznej występuje raz na milion przypadków i jest znacznie rzadsze niż ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań przy niektórych chorobach zakaźnych.

Warto przypomnieć, że po podaniu szczepionki każda osoba pozostaje na obserwacji w punkcie szczepień, dzięki temu lekarze mogą bardzo szybko zareagować na niepożądane objawy.

Jak wynika z najnowszych danych, w Polsce wykonano 1 641 158 szczepień.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: gov.pl
zdjęcie główne: wawainfo.pl

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News