Dantejskie sceny na ulicach w Warszawie. Znów interweniowała policja. Co się działo?

Autor Natalia Godek - 1 Stycznia 2021
Sylwester u KaczyńskiegoŹródło: eastnews.pl

Głośno zapowiadana impreza, która miała się odbyć w Sylwestra przed domem Jarosława Kaczyńskiego okazała się niewypałem. Udział w niej wzięło kilkanaście osób, z czego większość z nich przebywała tam służbowo. Na miejscu uczestników przywitały jednak tłumy policjantów.

Miał być tłum

Udział w wydarzeniu “Sylwester u Kaczora” zadeklarowało ponad 80 tysięcy użytkowników. Event doczekał się nawet swojego spotu promocyjnego (o szczegółach akcji pisaliśmy w tym artykule). Tymczasem w Sylwestra na ulicę Adama Mickiewicza początkowo przyszło tylko 13 osób. Co ważne, 12 z nich pojawiło się tam służbowo, bowiem byli to dziennikarze, którzy zamierzali relacjonować głośno zapowiadane wydarzenie. Po pewnym czasie liczba osób biorących udział w evencie wzrosła, ale nie przekroczyła kilkudziesięciu osób.

W przeciwieństwie do uczestników wydarzenia, funkcjonariusze policji przybyli na miejsce tłumnie i gęsto obstawili okolicę. Tuż przed godziną 20.00 mundurowi zaczęli spisywać uczestników wydarzenia, a następnie utworzyli kordon i wymusili ich przemieszczenie się do skrzyżowania ulic Potockiej i Mickiewicza. Po niecałej godzinie zgromadzenie się zakończyło.

Protest pod palmą

W przeciwieństwie do Żoliborza, więcej osób zgromadziło się na Śródmieściu przy pomniku przy rondzie de Gaulle'a. Tam z kolei pierwsi uczestnicy pojawili się już około godziny 18.00. Brali oni udział w wydarzeniu “Obywatelskie zatrzymanie godziny policyjnej”, o czym świadczył między innymi ich transparent. Około godzinę później dołączył do nich Strajk Kobiet.

Około 19.30 policja otoczyła uczestników. Zarówno służby, jak i protestujący korzystali z głośników. Funkcjonariusze zakomunikowali, że osoby, które chcą się wydostać z policyjnego kordonu muszą podać swoje dane osobowe, jednak wśród uczestników nie było chętnych, którzy chcieliby to zrobić. Ta sytuacja trwała prawie sześć godzin, do 1.00 w nocy. Wtedy to policja odpuściła i wszyscy mogli rozejść się do domów.

Ledwo zaczął się nowy rok, a już skandal w kościele. Tłumy przyszły na mszę, świątynia była pełna pomimo obostrzeńLedwo zaczął się nowy rok, a już skandal w kościele. Tłumy przyszły na mszę, świątynia była pełna pomimo obostrzeńCzytaj dalej

Zakaz przemieszczania się

Przypomnijmy, że w Sylwestra od godziny 19.00 do 6.00 rano następnego dnia, zgodnie z ustawą z 21 grudnia, obowiązywał zakaz przemieszczania się. Poruszać się można było tylko w przypadku wykonywania czynności służbowych i zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej oraz w celu zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Stołeczna policja już kilka dni wcześniej zapowiadała, że w Sylwestra na ulicach pojawi się zwiększona liczba patroli. Funkcjonariusze deklarowali, że każdy przypadek zatrzymania będzie rozpatrywany indywidualnie.

Policyjne statystyki

Jak poinformowała policja, sylwestrowy bilans interwencji służb był wyższy w porównaniu z Sylwestrem w 2019 r. Funkcjonariusze zostali wezwani do 1800 przypadków. Na gorącym uczynku aresztowali 454 osoby. Mundurowym udało się zatrzymać 179 poszukiwanych osób. Na drogach funkcjonariusze zatrzymali 158 nietrzeźwych kierowców. 50 osób spowodowało wypadki drogowe, wśród których 3 osoby zginęły, a 68 zostało rannych.

W stolicy policjanci zatrzymywali głównie kierowców. Funkcjonariusze wystawili 26 mandatów i skierowali wnioski do sądu oraz do sanepidu. Jednak większość osób, które w Sylwestra zatrzymywali stołeczni funkcjonariusze poruszała się po ulicach z uzasadnionych względów.

źródło: wawainfo.pl
zdjęcie główne: Piotr Molecki/East News

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Zobacz jak wygląda budowa Południowej Obwodnicy Warszawy:

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News