Eksperci nie mają wątpliwości. Po koronawirusie nadejdzie kolejny kryzys

Autor - 10 Kwietnia 2020
Susza 2020Źródło: Pixabay

Od 2015 roku miesiące w Polsce są coraz cieplejsze i suchsze. Brakuje opadów ciągłych, jednostajnych, a to jest jeden z głównych powodów suszy. Wszystko wskazuje na to, że w 2020 czeka nas ogromny kryzys spowodowany suszą. Rozmawialiśmy na ten temat ze specjalistami z IMGW | www.wawinfo.pl - wejdź po najnowsze informacje z Warszawy.

Brak śniegu

Jednym z powodów suszy jest brak opadów śniegu i wysoka temperatura w okresie zimowym. Przez to, że nie ma roztopów, to mniej wody uchodzi do rzek. W efekcie obniża się poziom wód w rzekach. Woda z roztopów nie wchodzi w glebę, przez co zablokowany jest proces odnowy wód gruntowych. W Warszawie w 2020 roku śnieg spadł tylko jednego dnia pod koniec stycznia. Pokrywa śnieżna utrzymała się kilkanaście godzin.

Brak wody w Wiśle

- Poziom wody w Wiśle jest niski jak na kwiecień i wynosi trochę ponad 70 centymetrów - powiedział w rozmowie z wawainfo.pl Grzegorz Walijewski z IMGW. I dodał, że ilość wody w rzece będzie nadal spadać. Niski poziom wody w Wiśle w tym miesiącu jest skutkiem braku roztopów i opadów deszczu. Pogoda na chwilę ulegnie zmianie. W świąteczny poniedziałek spadnie deszcz ze śniegiem, ale to nie poprawi obecnej sytuacji.

Deficyt 150 mm

W Warszawie mamy deficyt 150 mm opadów. - Żeby to nadrobić, codziennie przez trzy miesiące musiałby występować opady przekraczające normy. Patrząc na prognozy deficyt ten będzie się zwiększać, a opadów w prognozach brak. W kwietniu średnie opady dla stolicy powinny wynosić 34 mm, a od 3 kwietnia nie spadła w Warszawie ani jedna kropla deszczu. Wynik to 0 mm. W marcu natomiast spadło 45 procent normy opadów, w większości na początku miesiąca - podkreślił Walijewski. Średnia temperatura w Warszawie w marcu wyniosła 4,5 stopnia, czyli o 1,7 więcej niż norma z lat 1981-2010. Z kolei średnia temperatura w kwietniu powinna wynosić 8,6 stopnia. W ostatnich dniach termometry pokazywały wartości dwucyfrowe, a prognozy nie zapowiadają, aby miała spadać.

Susza w 2020 roku

To wszystko wskazuje, że czeka nas ogromna susza. Wyróżnia się cztery etapy tego zjawiska. Pierwsza to susza atmosferyczna będąca wynikiem wysokich temperatur i braku opadów. Kolejną jest susza rolnicza, która występuje, kiedy wody na poziomie korzeni (do 28 centymetrów) nie jest wystarczająco dużo. Następny etap to susza hydrologiczna, czyli zmniejszenie ilości wody w rzekach. I ostatnią, z którą - jak powiedział Grzegorz Walijewski - mamy już do czynienia jest susza hydrogeologiczna. Oznacza to zmniejszenie zasobów wód gruntowych czego wynikiem jest zasychanie studni.

Czekamy na wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News