Policja już rozesłała pisma do tysięcy osób. Konsekwencje mogą być olbrzymie

Autor - 21 Sierpnia 2020
Studia zostaną unieważnioneŹródło: Pixabay

Studia tysięcy absolwentów pójdą na marne. Byli uczniowie studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich będą musieli pożegnać się ze swoimi tytułami naukowymi. Policja oraz prokuratura skontaktowała się już z rektorami uczelni o możliwości popełnienia oszustwa przez absolwentów.

Studia zostaną unieważnione

Studia dla niektórych są czasem poświęconym na zdobywanie wiedzy i pisanie prac naukowych, jednak nie wszyscy mają ochotę poświęcać "wolny czas" na stosy lektur, i kupują swoje licencjaty, magisterki, a nawet doktoraty. Jak donosi Fakt.pl, szef zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się tworzeniem prac zarobił aż 7 milionów złotych.

Dzisiaj grzeje:
1. Tragiczny finał zdarzenia w stolicy. Policja potwierdziła, nie przeżył
2. Emerytury 2021. Kwoty świadczeń mogą się znacznie zmienić

Zarobił na studentach

Działalność grupy, która zajmowała się sprzedażą prac naukowych, rozpoczęła się w 2016 roku i trwała do sierpnia 2020 roku. - Grupa ta, wykorzystując specjalnie do tego stworzony system informatyczny, prowadziła działalność polegającą na odpłatnym tworzeniu gotowych prac dyplomowych: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, a nawet rozpraw doktorskich - przekazała prokuratura okręgowa w Krakowie, która zajmuje się sprawą.

Tysiące studentów straci dyplomy

Jak przekazała prokuratura, grupą kierował mieszkający w Warszawie mężczyzna. Był odpowiedzialny za przyjmowanie zleceń od zainteresowanych, które następnie przydzielał redaktorom, tworzącym spisy treści, konspekty, rozdziały i całe prace dyplomowe. Następnie oddawano je promotorom na uczelniach.

Studenci otrzymali tytuł za nie swoje prace

Studenci przedstawili na uczelniach pracę nie swojego autorstwa, które były podstawą do wydania im dyplomów i nadania tytułów. Z zabezpieczonych przez mundurowych dowodów wynika, że płatności za prace dokonywano przez internetowy system płatności, a pieniądze trafiały na konta bankowe w tzw. rajach podatkowych. Śledczym udało się zidentyfikować 11 tysięcy płatności.

Studenci będą mieli problem

Okazało się, że autorzy prac otrzymywali jedynie 10 procent opłaty, którą uiścił zleceniodawca. Redaktorzy piszący prace wyjaśnili, jak działała grupa, jakie funkcje pełniły poszczególne osoby oraz jak wyglądała komunikacja. Wobec współpracujących z policją osób zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze. Szef grupy przebywa obecnie w areszcie, grozi mu do 10 lat pozbawienia wolności. Nieuczciwych studentów również czekają konsekwencję, jak donosi gazeta.pl, policja i prokuratura rozsyła w tej sprawie pisma do uczelni. Placówki zweryfikują w związku z tym tytuły i stopnie naukowe absolwentów.

Zaniepokojony szukał jej kilka dni. Wyczerpana kobieta leżała przy torowiskuZaniepokojony szukał jej kilka dni. Wyczerpana kobieta leżała przy torowiskuCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Obiad w 15 minut? Przedstawiamy ekspresowe przepisy na przepyszne dania, które wykona każdy
  2. Mandat za brak maseczki w samochodzie powraca. Grozi, nawet jeśli jedziesz z bliskimi
  3. Potwierdzili, będą poważne zmiany w stolicy. Już 7 września, trzeba się przygotować
  4. Odszedł wybitny Polak. Media przekazały smutną informację
  5. „Mamo, przestań”. Skandaliczne zachowanie w Warszawie, w głowie się nie mieści.
  6. Policja właśnie zaczęła wysyłać zawiadomienia. Wielu Polaków będzie zrozpaczonych
W jednej chwili cały ładunek znalazł się na drodze. Wszystko zablokowane, trzeba uważaćW jednej chwili cały ładunek znalazł się na drodze. Wszystko zablokowane, trzeba uważaćCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News