Efekt protestów. Nagła decyzja w sprawie kościoła. Powstanie straż narodowa

Autor Julian Bakuła - 26 Października 2020
Akcja Strajku Kobiet - Słowo na niedzieleŹródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

W wyniku organizowanych w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego protestów w kościołach środowiska prawicowe zdecydowały się powołać do życia straż narodową, która ma bronić rodzin, kościołów i kapłanów przed incydentami. Trzon straży narodowej ma stanowić kilkuset członków Straży Marszu Niepodległości. Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości, zapowiada, że jeśli zajdzie taka potrzeba będzie bronił bliskich mu wartości "fizycznie".

Zacznie się równo o 16, cała Warszawa będzie sparaliżowana. Gigantyczne utrudnienia, policja już się szykujeZacznie się równo o 16, cała Warszawa będzie sparaliżowana. Gigantyczne utrudnienia, policja już się szykujeCzytaj dalej

Protesty w kościołach

W czwartek Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie o niezgodności z konstytucją zapisów ustawowych dopuszczających przeprowadzanie aborcji w przypadku wykrycia ciężkich i nieodwracalnych wad płodu drogą badań prenatalnych. Według ekspertów takich jak prof. Ewa Łętowska - sędzia TK w stanie spoczynku i była rzecznik praw obywatelskich - oznacza to, że wraz z publikacją orzeczenia w Dzienniku Ustaw aborcja w przypadku ciężkich wad płodu zostanie zakazana. W związku z tym jeszcze tego samego dnia rozpoczęły się protesty kobiet i - równie zbulwersowanych orzeczeniem - mężczyzn w Warszawie i w kilkudziesięciu innych miastach w całym kraju.

Demonstranci domagali się umożliwienia kobietom podejmowania samodzielnej decyzji, czy chcą urodzić dziecko z ciężkimi i nieodwracalnymi wadami. Część demonstrantów opowiadało się także za rozszerzeniem dotychczasowego - ich zdaniem zbyt restrykcyjnego - prawa kobiet do aborcji. W kolejne dni protesty były kontynuowane i objęły także akcje demonstracyjne w kościołach. Jak podaje Gazeta Wyborcza, w kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Saskiej Kempie w czasie mszy kobieta stanęła pod ołtarzem, trzymając transparent z napisem "Módlmy się o prawo do aborcji". Tego rodzaju działania zmotywowały środowiska prawicowe do powołania straży narodowej.

Straż narodowa ma bronić rodzin, kościołów i kapłanów

Utworzenie straży narodowej zapowiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. - Nie chcemy, żeby te środowiska, które są środowiskami antycywilizacyjnymi, atakowały nas, katolików, dlatego powołujemy pewien rodzaj samoobrony - samoobrony katolickiej, cywilizacyjnej - mówił Bąkiewicz.

Straż narodowa ma zgodnie z jego zapowiedziami służyć obronie kościołów, mszy, polskich rodzin oraz kapłanów przed tego rodzaju atakami środowisk lewicowych. Konieczność powołania jej miałaby zdaniem Bąkiewicza wynikać stąd, że będąca świadkami wspomnianych incydentów policja rzekomo nie reagowała na nie w adekwatny sposób. - Policja zupełnie na to nie reagowała (...), policja apelowała o to, żebyśmy się nie modlili, bo to jest prowokowanie drugiej strony - stwierdził Bąkiewicz.

Dzisiaj grzeje:
1. Pilna decyzja ratusza w sprawie Wszystkich Świętych. Zmiana po raz pierwszy w historii
2. Władze załamują ręce. Olbrzymi wzrost chęci rezygnacji z kościoła katolickiego w Polsce. Za granicą Polski kraje są laickie
3. Ukradli bajońską sumę z taksówki w samym centrum Warszawy. Trwa obława policji

Pilna decyzja ratusza w sprawie Wszystkich Świętych. Zmiana po raz pierwszy w historiiPilna decyzja ratusza w sprawie Wszystkich Świętych. Zmiana po raz pierwszy w historiiCzytaj dalej

Szeregi straży narodowej zasilą członkowie straży marszu niepodległości

Szeregi straży narodowej, organizacji broniącej polskich rodzin, kościołów i kapłanów, której powstanie zapowiedział Robert Bąkiewicz, mają zasilić członkowie Straży Marszu Niepodległości, do której należy aktualnie kilkaset osób. Bąkiewicz apeluje jednak o poparcie dla tej inicjatywy także do reszty Polaków.

- Zachęcam wszystkich, aby do tej organizacji wstępowali. Będziemy bronić każdego kościoła, każdej dzielnicy, każdego miasta, każdej wioski. Z tego miejsca wzywam wszystkich katolików, że dosyć tej pacyfistycznej postawy, która powodowała, że dzisiaj bandy hołoty wchodzą do kościoła, profanują ołtarze, profanują Najświętszy Sakrament, używają wulgarnych, knajackich słów - nawołuje prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Straż narodowa będzie bronić swoich wartości "fizycznie"

Bąkiewicz zapowiedział również, że w obronie bliskich mu wartości będzie walczyć nawet - jeśli zajdzie taka potrzeba - "fizycznie". Te wartości, w których obronie występować ma straż narodowa, a którym zdaniem Bąkiewicza zagrażają działania kobiet protestujących przeciw czwartkowemu orzeczeniu TK, wiążą się z tradycyjnym modelem rodziny, uprzywilejowaną pozycją kleru oraz katolickim dziedzictwem kulturowym. - Bo bronimy naszych rodzin, naszych kapłanów, naszego dziedzictwa kulturowego - tłumaczył Bąkiewicz.

Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości zapowiedział również, że członkowie straży narodowej będą również pozywać do sądu dziennikarzy, którzy "kolportowali informacje", że w niedzielę (25.06) dochodziło do pobić demonstrantek i demonstrantów uczestniczących w protestach przeciwko orzeczeniu TK. Z wypowiedzi Bąkiewicza przebija przekonanie, że do takich incydentów nie dochodziło. Twierdzi on ponadto, że lewicowi aktywiści stosowali wobec osób broniących miejsc kultu groźby użycia siły fizycznej.

Cała Warszawa sparaliżowana, kobiety blokują ulice. Policja ściągnęła śmigłowiecCała Warszawa sparaliżowana, kobiety blokują ulice. Policja ściągnęła śmigłowiecCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Policjanci mają dość ciągłych protestów? Chcą sporych podwyżek
  2. Trzech mężczyzn pchało VW Golfa na autostradzie. Zachowanie ich kolegi było kuriozalne - Wideo
  3. Wczorajszy protest mijał wiele starszych osób. Nie takich reakcji spodziewali się demonstranci
  4. Szpital na stadionie powstaje w ekspresowym tempie. Właśnie pokazali zdjęcia, robią wrażenie
  5. Gigantyczna awaria, część Warszawy pogrążona w ciemnościach. Nagle zgasło światło, ludzie nie mają prądu
  6. Nie wierzysz w działanie maseczek? Pierwsze poważne badanie, które obnaża ich skuteczność
  7. Były menadżer Roberta Lewandowskiego zatrzymany. Miał szantażować piłkarza, dziś usłyszy zarzuty

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News