Bardzo ważne, mocne słowa uczestniczek Powstania Warszawskiego. "Kościół jest skłócony" - twierdzą, a ich wsparcie wywołuje wzruszenie u młodych Polek

Autor Julian Bakuła - 29 Października 2020
strajk kobietŹródło: Twitter / Colm O'Gorman @Colmogorman

Dwie uczestniczki Powstania Warszawskiego, które wzięły udział w środowym (28.10) strajku kobiet, nie przebierając w słowach wypowiedziały się na temat protestów po orzeczeniu TK, postawy rządu oraz stanu polskiego Kościoła. Wanda Traczyk-Stawska i Hanna Stadnik nie tylko poparły postulaty protestów, ale także skrytykowały moment wydania orzeczenia przez TK oraz posługiwanie się przez Jarosława Kaczyńskiego symbolem Polski Walczącej. Zwróciły również uwagę na podważanie autorytetu papieża Franciszka przez część polskich środowisk katolickich.

Zmarł bp Józef Zawitkowski - kapłan, poeta i kompozytor. Wierni z całej Polski pogrążeni w żałobieZmarł bp Józef Zawitkowski - kapłan, poeta i kompozytor. Wierni z całej Polski pogrążeni w żałobieCzytaj dalej

Uczestniczki Powstania Warszawskiego wsparły strajk kobiet

Uczestniczki Powstania Warszawskiego, Wanda Traczyk-Stawska i Hanna Stadnik, wsparły w środę (29.10) odbywający się na stołecznych ulicach strajk kobiet, pojawiając się pod budynkiem PAST-y. Nie tylko wyraziły poparcia wobec postulatów protestów zapoczątkowanych orzeczeniem TK w sprawie aborcji, ale także dały do zrozumienia, że w sytuacji, gdy tego rodzaju orzeczenie wydawane jest w samym środku pandemii, nie można oczekiwać od osób, których ono dotyczy, że przestrzegać będą obostrzeń uniemożliwiających im walkę o swoje prawa.

"Nie mamy innego wyjścia niż tylko wyjść, krzyczeć i żądać"

- Jeśli jesteśmy w tej chwili traktowane jak inkubatory, to bardzo przepraszam, mamy prawo walczyć o swoją godność - mówiła przywoływana przez TVN Wanda Traczyk-Stawska. Decyzję TK określiła zarazem ze względu na moment jej wydania jako zbrodniczą. - Bo ilu ludzi będzie teraz umierać, bo wyszli na ulice? My nie mamy innego wyjścia, niż tylko wyjść, krzyczeć, żądać i mówić, że będziemy walczyć - bez broni, ale do ostatniej kobiety, żeby nie wolno było traktować nas jak przedmioty - tłumaczyła Traczyk-Stawska.

"On musi sobie coś przyczepić, żeby uważał, że jest kimś"

Uczestniczki Powstania Warszawskiego, które poparły strajk kobiet, nie przebierając w słowach skomentowały także fakt wykorzystania przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego kotwicy Polski Walczącej w przemówieniu, w którym nawoływał do "obrony" kościołów. - On musi sobie coś przyczepić, żeby uważał, że jest kimś, a on jest bardzo małym człowieczkiem. Bardzo źle zrobił dla Polski i nadal robi źle. On będzie niszczył każdego, kto będzie od niego lepszy - powiedziała przywoływana przez TVN Hanna Stadnik.

Dzisiaj grzeje:
1. Samochód Krystyny Pawłowicz zderzył się z tramwajem
2. Nieoficjalne: premier może podjąć decyzję o zamknięciu cmentarzy. Niebawem konferencja, drżą wszyscy z zaplanowanymi podróżami
3. Jest ostateczna decyzja w sprawie 1 listopada. Archidiecezja właśnie potwierdziła

Wiceszef Kancelarii Prezydenta zakażony koronawirusem. Wystosował apelWiceszef Kancelarii Prezydenta zakażony koronawirusem. Wystosował apelCzytaj dalej

"Leszek był inny"

Hanna Stadnik przywołała również sugestywne słowa, jakie wypowiedzieć miał kiedyś ojciec Jarosława Kaczyńskiego, Rajmund Kaczyński, z którym się kolegowała. - I on nam powiedział tak: moim dzieciom nie wolno dać władzy, bo zniszczą każdego, kto będzie od nich lepszy. Leszek był inny, bo Leszka wychowała żona, pani Maria, wspaniała kobieta. I Leszek przy niej złagodniał i sam powiedział, że nie wolno ruszać tej ustawy. A ten, pomimo że niby docenia swojego brata, nie usłuchał go, tylko z taką głupotą straszną wystąpił w czasie pandemii - oceniła Hanna Stadnik.

"Kościół jest skłócony"

Popierające strajk kobiet uczestniczki powstania warszawskiego Hanna Stadnik i Wanda Traczyk-Stawska odniosły się również do napięć w polskim Kościele, zauważając, że część środowisk katolickich podważa autorytet papieża Franciszka, nie uznając prezentowanej przez niego postawy otwartości wobec osób LGBT. - W tej chwili wywołana jest taka sytuacja, która prowadzi do tego, że nawet z Kościołem chcą nas skłócić, bo albo Franciszek jest naszym papieżem, albo rządzi nami ktoś, kto się nazywa Rydzyk. Kościół jest skłócony i jeżeli Franciszek powiedział, że ci ludzie, LGBT są dziećmi Bożymi, to oni się wściekli, że Kościół dalej traktuje ich jako podmioty. A pan prezydent powiedział, że to idea, a nie ludzie - mówi przywoływana przez TVN Wanda Traczyk-Stawska.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Szykują szturm na siedzibę TVP. Szykują szturm na siedzibę TVP. "Kobiety i LGBT-y razem po równe prawa"Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Już pewne, Polacy pracujący za granicą muszą przygotować się na mniej pieniędzy. Będą płacić podwójny podatek
  2. Kierowco, za złamanie tego przepisu grozi ci 100 tysięcy kary. Wszystko z powodu koronawirusa
  3. Rozwścieczeni rolnicy ruszyli na Warszawę. Blokują ronda, centrum jest zablokowane
  4. Cała Warszawa protestuje. Kobiety, taksówkarze i rolnicy. Odpalili race, chcą zablokować Sejm
  5. Rafał Trzaskowski podjął pilną decyzję. Tramwaje i autobusy w Warszawie będą oflagowane
  6. Zaskakująca reakcja IKEA na strajk kobiet. Klienci są oburzeni
  7. Tak wygląda dom Anny Lewandowskiej. Nieprawdopodobne widoki, bogactwo, które może się wyłącznie śnić

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News