Nagła zmiana planów. nie będzie blokad ulic. Kobiety wydały oświadczenie, w zamian inna akcja

Autor Julian Bakuła - 15 Listopada 2020
Fot. Jan Bielecki/East News, Warszawa, 28.10.2020. Siodmy dzien Strajku Kobiet ph. Nie idziemy do roboty - masowe protesty po decyzji Trybunalu Konstytucyjnego w sprawie aborcji. N/z zgromadzenie przed SejmemŹródło: Jan Bielecki/East News

Ogólnopolski Strajk Kobiet zadecydował o zawieszeniu "poniedziałków protestu", w ramach których co tydzień blokowane miały być ulice polskich miast. Powodem jest konieczność mobilizacji i oszczędzania sił na najbliższą środę. Kolejna odsłona strajku kobiet odbędzie się wtedy pod Sejmem, gdzie rozpatrywane mają być dwa projekty ograniczenia legalności aborcji - jeden autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy, a drugi ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Przez pół tygodnia sklepy będą zamknięte. Czeka nas kilka dni bez robienia zakupówPrzez pół tygodnia sklepy będą zamknięte. Czeka nas kilka dni bez robienia zakupówCzytaj dalej

Tym razem strajk kobiet nie odbędzie się w poniedziałek

Chociaż uprzednio przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet (OSK) zapowiedziały cotygodniowe blokowaniu ulic miast w całym kraju w ramach "poniedziałków protestu" wymierzonych przeciw orzeczeniu TK w sprawie aborcji oraz całokształtowi poczynań rządu, to jednak w najbliższy poniedziałek zrezygnują z tego rodzaju blokad.

Ma to na celu oszczędzanie sił i umożliwienie szerszej społecznej mobilizacji w środę (18.11), kiedy to odbywa się pierwsze od dłuższego czasu posiedzenie Sejmu. Według OSK w Sejmie dyskutowane będą wtedy dwa projekty dotyczące prawa aborcyjnego - oba niedopuszczalne dla protestujących kobiet.

Strajk kobiet pod Sejmem w środę

"PiS poległ na próbie wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji ścieżką mgr Przyłębskiej, czyli przez niby Trybunał Konstytucyjny. Projekt zakazu wraca do Sejmu i to w dwóch postaciach: zakazu Dudy i koszmarnego projektu Ziobry" - czytamy na stronie Facebookowego wydarzenia "Blokada Sejmu".

"Dlatego zawieszamy poniedziałkowe blokady w Warszawie, zbierajcie energię na środę i czwartek. (...) Spacerujemy pod Sejmem 18.11 od godziny 18.00, ale może trzeba będzie wrócić tam na drugi dzień" - zastrzegają protestujące kobiety.

Dzisiaj grzeje:
1.Przez pół tygodnia sklepy będą zamknięte. Czeka nas kilka dni bez robienia zakupów
2. Klamka zapadła, zamykają już dzisiaj. Polskie lotnisko nie ma wyjścia
3. Duże zmiany w komunikacji. ZTM właśnie podał komunikat, niektóre linie znikają

Duże zmiany w komunikacji. ZTM właśnie podał komunikat, niektóre linie znikająDuże zmiany w komunikacji. ZTM właśnie podał komunikat, niektóre linie znikająCzytaj dalej

Zakaz Dudy

W odpowiedzi na trwające od 22 października w całym kraju - a przede wszystkim w Warszawie - masowe protesty kobiet przeciw orzeczeniu TK ograniczającym legalność aborcji prezydent RP Andrzej Duda przygotował projekt łagodzący sporne orzeczenie, który jednak nie wydaje się zadowalać żadnej ze stron sporu.

"Uwzględniając wskazania Trybunału, projekt ten przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP, jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne" - czytamy w oświadczeniu prezydenta z 30 października.

Projekt Ziobry

Projekt proponowany przez ministra sprawiedliwości i prezesa Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro skupia się na zapewnieniu opieki matkom, które będą zmuszane do donoszenia ciąży mimo wykrycia letalnych wad płodu, w wyniku których dziecko umrze wkrótce po porodzie. Projekt zawiera również wiele obietnic zwiększenia opieki na matkami i ich niepełnosprawnymi dziećmi.

Jak podaje portal dorzeczy.pl, poza opieką paliatywną dla dzieci z wadami letalnymi (które to wady zostałyby doprecyzowane terminologicznie), stworzone miałyby zostać ośrodki wsparcia dla osób niepełnosprawnych, a dotyczące ich orzecznictwo zostałoby ujednolicone. - Trzeba pamiętać, że gdyby realizować postulaty tych środowisk, które sprzeciwiają się ochronie życia, to wtedy znaczna część sportowców na paraolimpiadzie nie miałaby prawa funkcjonować, zdobywać złotych medali - przekonywał do swojego pomysłu w rozmowie z TVN24 Zbigniew Ziobro.

Jasnowidz Jackowski aż nie mógł uwierzyć w to co się dzieje. Już się zaczęło, ponura wizja Warszawy podczas najnowszej przepowiedniJasnowidz Jackowski aż nie mógł uwierzyć w to co się dzieje. Już się zaczęło, ponura wizja Warszawy podczas najnowszej przepowiedniCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Internauta zarzucił Majdanowi, że udawał chorego na COVID. Riposta męża Rozenek była bardzo dosadna
  2. 46-letni mężczyzna wracał z grzybobrania. Umierał w męczarniach
  3. Smutne wieści z samego rana. Strażacy z Legionowa w żałobie, nie żyje Dariusz Popis
  4. Pościg ulicami Warszawy, na miejscu ogrom policji. Kierowca nie zatrzymał się do kontroli
  5. Jasnowidz Jackowski aż nie mógł uwierzyć w to co się dzieje. Już się zaczęło, ponura wizja Warszawy podczas najnowszej przepowiedni
  6. Od dzisiaj nowe zasady kwarantanny w całej Polsce. Mamy potwierdzenie, sanepid rezygnuje
  7. Zmiany w systemie egzaminowania kierowców. Będzie wystarczyć 15 minut, by pożegnać prawo jazdy

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News