Kontrowersyjny pomysł warszawskiej kawiarni. Sprzedaje niecodzienny opłatek, katolicy oburzeni

Autor Julian Bakuła - 11 Grudnia 2020
Opłatek z symbolem Strajku Kobiet wywołuje skrajne emocje.Źródło: Piotr Molecki/East News

Cafe Kulturalna będzie w tegoroczne święta sprzedawać opłatek z symbolem Strajku Kobiet - czerwoną błyskawicą. Całość dochodu ze sprzedaży osobliwego opłatka ma posłużyć finansowaniu Strajku Kobiet. Inicjatywa wywołuje skrajne emocje wśród komentatorów.

Opłatek z symbolem Strajku Kobiet

O kontrowersyjnej inicjatywie świątecznej warszawskiej kawiarni Kulturalna poinformował tydzień temu pisarz Zygmunt Miłoszewski, który zamieścił na Instagramie zdjęcie gotowych już opłatków z symbolem Strajku Kobiet - czerwonym piorunem, dziełem graficzki Oli Jasionowskiej - wraz z komentarzem.

- Wigilijne opłatki edycja 2020. Będą do kupienia w @cafekulturalna, cały dochód na @strajk_kobiet. Wesołych! - czytamy we wpisie Miłoszewskiego, który wywołał burzę. Ebooki z pańskimi tekstami kasuję, papierowe książki lądują w koszu na śmiecie, więcej pańskich publikacji nie będę kupował, żegnam na zawsze - czytamy w jednym z komentarzy. Nie wiem, o co wy się prujecie, andrut z nadrukiem WOW, uczucia religijne obrażone - broni inicjatywy inna osoba.

Inicjatywa rozpętała burzę

Sprawą zajęli się nie tylko pojedynczy komentujący, ale także prawicowe media, dla których jest to działanie obrazoburcze, profanacja i szydzenie z religijności. Portal dorzeczy.pl pisze o "szokującej akcji", a portal wpolityce.pl o "skandalu".

Nie pomagają tłumaczenia, że jest to inicjatywa będąca wyrazem sprzeciwu wobec zaangażowania kościoła katolickiego w politykę, który to sprzeciw jest jednym z motywów przewodnich protestów po orzeczeniu TK ograniczającym legalność aborcji

Pilna ewakuacja, jest zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne znaleziska w piwnicy jednego z bloków we WłochachPilna ewakuacja, jest zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne znaleziska w piwnicy jednego z bloków we WłochachCzytaj dalej

"Cud Narodzin" versus "aborcja jest ok"

- Święto afirmujące Cud Narodzin Zygmunt Miłoszewski chce witać opłatkiem z symbolem strajku pod hasłem "aborcja jest ok". Polska 2020 - napisał na Twitterze publicysta tygodnika "Do rzeczy" Piotr Semka, który traktuje inicjatywę jako zestawienie symbolu życia z symbolem śmierci.

Inni sprzeciwiają się jednak zawłaszczaniu przez kościół symboli takich jak opłatek czy choinka, które oderwały się ich zdaniem od religijności i stały się częścią wspólnego kulturowego dziedzictwa, z którego swobodnie czerpać mogą zarówno wierzący, jak i niewierzący.

Strajk Kobiet i kościół katolicki

Od początku protestów po wydanym 22 października orzeczeniu TK w sprawie aborcji uczestniczki i uczestnicy Strajku Kobiet sprzeciwiający się ograniczaniu prawa kobiet, praw człowieka i praw obywatelskich zwracają uwagę na konieczność przeprowadzenia w Polsce ścisłego rozdziału państwa od kościoła. Zdaniem wielu protestujących mariaż religii i polityki szkodzi nie tylko polskiemu życiu publicznemu, ale także samemu kościołowi.

Pożywki nastrojom antyklerykalnym dostarczają także kolejne doniesienia o przypadkach pedofilii w polskim kościele, bądź o tuszowaniu takich przypadków przez kościelnych hierarchów, a nawet papież Jana Pawła II. Część środowiska katolickiego odbiera te i inne przejawy antyklerykalizmu jako atak na religię katolicką, nawołując do obrony kościołów.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Artykuły polecane przez redakcję Wawa Info:

Zobacz także, jak wygląda Południowa Obwodnica Warszawy:

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News