Dzisiaj od 17 blokada centrum Warszawy. Domagają się zmian od władz, działać należy natychmiast

Autor Julian Bakuła - 9 Grudnia 2020
Przed kancelarią premiera odbędzie się w środę o 17 strajk klimatyczny.Źródło: WawaINFO materiały własne

Dziś o godzinie 17 przedstawiciele ruchów i organizacji klimatycznych zbiorą się przed Kancelarią Premiera, aby na dzień przed szczytem Rady Europejskiej zaapelować do rządu i do UE o podjęcie zdecydowanych kroków na rzecz ochrony klimatu i przeciwdziałania katastrofie klimatycznej. Akcję organizują: Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Extinction Rebellion, Greenpeace oraz Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny przed kancelarią premiera

W środę (09.12) o godzinie 17 przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów (KPRM) w Alejach Ujazdowskich pod hasłem "Spacer dla przyszłości" odbędzie się strajk organizowany przed ruchy i organizacje klimatyczne takie jak Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Extinction Rebellion i Greenpeace we współpracy z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet.

Data protestu jest nieprzypadkowa, bo przypada na dzień przed szczytem Rady Europejskiej (10-11.12), podczas którego ustalana ma być budżet UE oraz unijna polityka na najbliższe lata - włącznie z kwestiami klimatycznymi czy energetycznymi. Organizatorzy chcą zatem, aby słyszalny stał się głos młodych osób zaangażowanych w walkę na rzecz klimatu, praw człowieka i "lepszej przyszłości". Sprzeciwiają się ponadto wetowaniu unijnego budżetu.

Według Extinction Rebellion polskie weto dla budżetu UE na lata 2021-2027 oznacza "zamach na polskich górników" i sprzeciw wobec sprawiedliwej transformacji energetycznej, jako że budżet ten zakłada "wsparcie regionów najbardziej dotkniętych transformacją do gospodarki niskoemisyjnej".

Kryzys klimatyczny i prawa człowieka

Przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego (MSK) są rozgoryczeni postawą rządu, który ignoruje ich postulaty i nie odpowiada na listy i maile słane do premiera Morawieckiego oraz ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki czy wiceministra tego resortu Adam Guibourgé-Czetwertyńskiego, oraz do ministra do spraw Unii Europejskiej Konrada Szymańskiego. Aktywiści zwracają uwagę także na ścisły związek między kwestiami gospodarczymi i klimatycznymi oraz ochroną praw człowieka.

- Młodzi ludzie na całym świecie już teraz cierpią z powodu skutków kryzysu klimatycznego. Nadszedł czas, aby urzeczywistnić sprawiedliwość klimatyczną. Jeżeli ochrona praw człowieka jest fundamentem Unii Europejskiej, musi porzucić swoją dotychczasową ścieżkę biznesową i zbudować system, który pozwoliłby chronić życie na naszej planecie. Kryzysu klimatycznego nie można postrzegać jedynie przez pryzmat załamania ekologicznego. Musi być postrzegany z całościowej perspektywy – jako kryzys praw człowieka – i wymaga odpowiedniej reakcji - mówi Maya Ozbayoglu z MSK.

Potrzebna data odejścia od węgla

Rząd pozostaje głuchy na apele młodych, tymczasem do podjęcia działań hamujących zjawiska takie jak globalne ocieplenie Polska wraz z resztą krajów UE zobowiązała się już pięć lat temu. Wbrew zapowiedziom niewiele się od tego czasu zmieniło.

- Mija pięć lat od zawarcia porozumienia paryskiego, pod którym podpisała się Polska, a wciąż stoimy u progu katastrofy klimatycznej. Dlatego potrzebujemy rewolucyjnych zmian w naszym podejściu do polityki społeczno-gospodarczej i transformacji w kierunku neutralności klimatycznej. Pierwszym krokiem, jaki powinien podjąć rząd, musi być wyznaczenie daty odejścia do węgla do 2030 roku a w kolejnej dekadzie rezygnacja ze spalania pozostałych paliw kopalnych - mówi Katarzyna Guzek z Greenpeace Polska.

To jest kwestia przyszłości

Strajk na rzecz klimatu, który ma się odbyć w środę (09.12) o godzinie 17 przed KPRM, wspierany jest także przez Ogólnopolski Strajk Kobiet (OSK). Do mobilizacji i przyłączenia się do protestu zachęcane są wszystkie ruchy działające na rzecz klimatu i praw człowieka.

- Przyszłotygodniowy szczyt Rady Europejskiej to nie jest kwestia walki politycznej wewnątrz polskiej koalicji rządzącej, która to walka przeniosła się na poziom międzynarodowy. To jest kwestia przyszłości – i to nawet nie naszej, czyli pokolenia 40-latków, ale tej młodzieży, spośród której 29% bierze udział w protestach, które rozpoczęły się 22 października. Dlatego to ta młodzież ma teraz głos i to ona zajmuje stanowisko w imieniu nas wszystkich - mówi Marta Lempart z OSK.

Rafał Trzaskowski i Hanna Gronkiewicz-Waltz odpowiedzieli czy się zaszczepią na COVID19Rafał Trzaskowski i Hanna Gronkiewicz-Waltz odpowiedzieli czy się zaszczepią na COVID19Czytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Zobacz także w naszych serwisach:

Zobacz także jak wygląda Południowa Obwodnica Warszawy:

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News