Miały wozić pacjentów do szpitala na Narodowym. Stoją nieużywane, nie wiadomo, kiedy wyruszą do pomocy

Autor Julian Bakuła - 26 Listopada 2020
Autobusy miejskie przystosowane do transportu chorych na Stadion Narodowy wciąż stoją nieużywane.Źródło: Piotr Molecki/East News

Miejskie autobusy, które miały wozić pacjentów z koronawirusem do szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym, wciąż stoją nieużywane w zajezdni. MZA i ZTM czekają na zlecenia szpitala tymczasowego. Wygląda na to, że póki co karetki wystarczają do transportu chorych.

Zostawili buty przed drzwiami w bloku. Ludzie nie mieli dla nich litościZostawili buty przed drzwiami w bloku. Ludzie nie mieli dla nich litościCzytaj dalej

Transport chorych na Stadion Narodowy

Na początku listopada prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że miasto wspomoże służbę zdrowia i pogotowie ratunkowe w walce z koronawirusem, przeznaczając dwa autobusy miejskie do transportu chorych na Stadion Narodowy, gdzie utworzono szpital tymczasowy.

"Zdecydowałem, że @warszawapomoże w transporcie chorych na #koronawirus do szpitala na @PGENarodowy! Przygotowujemy dwa autobusy @WTP_Warszawai instalujemy w nich stanowiska z tlenem. W ten sposób odciążymy karetki, a pogotowie będzie mogło pomóc większej liczbie potrzebujących" - pisał wtedy Trzaskowski na Twitterze.

W połowie bieżącego miesiąca Zarząd Transportu Miejskiego poinformował, że zgodnie z zapowiedzią dwa autobusy Warszawskiego Transportu Publicznego przystosowano do transportu chorych do Szpitala Narodowego.

"W pojazdach dokonaliśmy zmian, które dostosowały je do transportu osób chorych. W obu pojazdach zainstalowana została szczelna ściana, która oddziela kabinę kierowcy od części pasażerskiej. Wymontowane zostały dwa rzędy siedzeń w przedniej części pojazdów, gdzie teraz znajdują się konstrukcje stalowe do przewozu butli z tlenem; zdemontowano kasowniki i biletomat. Dodatkowo w autobusach zamontowano radiotelefon, zapewniający kontakt pomiędzy kierowcą a personelem medycznym. W pojeździe przygotowano 22 miejsca dla chorych, do których doprowadzono instalację tlenową z indywidualnymi maskami na uchwytach sufitowych. Dla kierowców przygotowano jednorazowe kombinezony ochronne" - czytamy w komunikacie ZTM w 13 listopada.

Dzisiaj grzeje:
1. Policja potrąciła protestującego. Ludzie kładli się pod radiowozy, policja na komendę wywiozła fotoreporterkę
2. Emocje w Milionerach. Uczestniczce opadła szczęka jak zobaczyła pytanie. Każdy turysta bez problemu udzieli odpowiedzi
3. "Przycisnęli mnie do ziemi, dusiłem się". Zatrzymany opisuje przerażającą interwencję policjantów

Co tam się stało? W stołecznym autobusie krzyk, płacz i zakrwawiona kobietaCo tam się stało? W stołecznym autobusie krzyk, płacz i zakrwawiona kobietaCzytaj dalej

Stoją w zajezdni, zamiast jechać na Stadion Narodowy

Od czasu udostępnienia przez miasto autobusów do przewozu chorych na Stadion Narodowy minęły już niemal dwa tygodnie, jednak okazuje się, że odpowiednio przystosowane i wyposażone w specjalistyczny sprzęt autobusy wciąż nieużywane stoją w zajezdni przy ul. Stalowej na Pradze.

- One są w gotowości. Miejskie Zakłady Autobusowe i Zarząd Transportu Miejskiego cały czas czekają na zlecenie ze strony władz szpitala - powiedziała portalowi tvn24.pl rzecznik stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

Autobusy są dobrze zabezpieczone

Według przywoływanego przez portal tvn24.pl rzecznika ZTM Tomasza Kunerta autobusy mające wspomóc stołeczne karetki są w praskiej zajezdni dobrze zabezpieczone i w każdym momencie gotowe do użytku.

- Tlen jest przechowywany w butlach, w prawidłowo zbudowanej instalacji przez specjalistów ze szpitala. To, że nie są używane, nie powoduje utraty właściwości - czytamy wypowiedź rzecznika ZTM na portalu tvn24.pl. Jak podaje ZTM, koszt przystosowania jednego autobusu do transportu chorych na Stadion Narodowy to prawie 5 tys. zł.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Paulina z Warszawy pokazała sąsiadom swoją wagę. Nie mogli uwierzyć, że tyle przytyła podczas pandemiiPaulina z Warszawy pokazała sąsiadom swoją wagę. Nie mogli uwierzyć, że tyle przytyła podczas pandemiiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Dyrektor szpitala już dłużej nie mógł, powiedział, co wyrabia się na Narodowym. "Hotel Narodowy"
  2. Przerażający wypadek rodem z filmu akcji. Kierowca osobówki spadł z wysokiego wiaduktu - Wideo
  3. Mieszkańcy nie chcą budżetu obywatelskiego. Protestują przeciwko realizacji projektu, mają dobry powód
  4. Wiadomo kiedy uczniowie wrócą do szkół. Minister Edukacji nie ma wątpliwości. Podał termin
  5. Warszawscy kierowcy czekali na zmiany od lat. W końcu prawo da im tę możliwość, będzie łatwiej
  6. Laura Łącz ujawniła kwotę swojej głodowej emerytury. "Teraz, żeby godnie żyć, muszę harować"
  7. Jednak zjesz na miejscu. Niektóre gastronomie już za 3 dni będą stały otworem, jest tylko jeden haczyk

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News