Śmierć Kornelii. Rzecznik Praw Obywatelskich krytykuje działania policji

Autor Alicja Guz - 23 Maja 2020
Adam Bodnar Rzecznik Praw ObywatelskichŹródło: Wikipedia, By Adrian Grycuk - Own work, CC BY-SA 3.0 pl

Policja w Piasecznie ukarała uczestników po pogrzebie 16-letniej Kornelii. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar uznał działania funkcjonariuszy za "nieproporcjonalne". | www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Policja karała mandatami

O sytuacji, która miała miejsce tuż po pogrzebie 16-letniej Kornelii, pisaliśmy TUTAJ. 18 maja znajomi zamordowanej dziewczyny chcieli zorganizować akcję antyprzemocową w centrum Piaseczna. Żałobników rozgoniła jednak policja. Swoje działania policja tłumaczyła względami bezpieczeństwa w związku ze stanem epidemicznym.

Wracają loty z Warszawy. Podano dokąd i na jakich zasadachWracają loty z Warszawy. Podano dokąd i na jakich zasadachCzytaj dalej

Sytuację skomentował Rzecznik Praw Obywatelskich

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar skierował oficjalne pismo do Komendanta Powiatowego Policji w Piasecznie podinsp. Pawła Krauza. Podkreślił w nim, że "działania policji należy uznać za nieproporcjonalne w świetle nietypowych okoliczności sprawy oraz mając na względzie fakt, że ta szczególna sytuacja dotyczyła tragicznej sytuacji i reakcji na nią osób młodych". Chodzi o ukaranie osób, które po uroczystościach pogrzebowych przeszły na skwer, by zapalić znicze przy zdjęciu brutalnie zamordowanej nastolatki. Wówczas trzy osoby otrzymały mandaty karne, wobec dwóch dorosłych osób skierowano wnioski do sądu, a wobec dwóch nieletnich wnioski do sądu rodzinnego.

Dzisiaj grzeje:
1. Polacy chcą już zdjąć maseczki. Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzeń

Negatywny wizerunek policji wśród młodzieży

Adam Bodnar zwrócił uwagę, że takie zachowanie funkcjonariuszy policji wobec ludzi młodych może wpłynąć na ich negatywny sposób postrzegania pracy policjanta. "Kontakt jednostki z policjantem to najczęściej występujące bezpośrednie zetknięcie się z reprezentującym władzę państwową funkcjonariuszem publicznym. Skierowanie w powyższych przypadkach wniosków o ukaranie prowadzić może nie do ochrony bezpieczeństwa i zdrowia publicznego, ale do utraty zaufania młodych ludzi do organów władz publicznych, w związku z poczuciem niezrozumienia nietypowej sytuacji, z którą się mierzą. Wskazana interwencja może więc mieć przełożenie na konstytucyjną zasadę zaufania obywateli do państwa" czytamy w piśmie Rzecznik Praw Obywatelskich.

W poniedziałek uczniowie wracają do szkół. W poniedziałek uczniowie wracają do szkół. "Rodzice poślą tylko 11 procent dzieci"Czytaj dalej

Tragiczna śmierć Kornelii

Zwłoki Kornelii K. znalazł przechodzień 26 kwietnia w lesie w okolicach Konstancina. Według ustaleń śledczych, do zabójstwa doszło 11 lutego, kiedy dziewczyna zaginęła. Zarzuty w sprawie usłyszeli 25-letni Patryk B. oraz niepełnoletnia Martyna S. - koleżanka zamordowanej dziewczyny. Jak ustaliła prokuratora, młodzi ludzie zabójstwo nastolatki planowali już wcześniej. Mężczyzna miał strzelić do Korneli z broni pneumatycznej, a gdy pistolet się zaciął, dusić dziewczynę. Nieprzytomną nastolatkę wrzucili do dzień wcześniej wykopanego dołu. Wtedy Patryk miał jeszcze uderzyć ją dwukrotnie łopatą.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowoczesny rosół powoli wypiera staropolski przepis. Jeden dodatek sprawi, że domownikom oko zbieleje
  2. Jakub Błaszczykowski opowiedział o swojej religii. Jego poglądy są bardzo wyraziste. Jakiego jest wyznania?
  3. Przedsiębiorcy zapowiadają kolejny strajk. Znów wyjdą na ulice Warszawy
  4. Bon turystyczny 1000 zł. Kiedy będzie wypłata? Kto może złożyć wniosek?
  5. Protest przed radiową "Trójką". Ludzie przynoszą kwiaty i znicze
  6. Ministerstwo Zdrowia wydało niepokojący komunikat, jest gorzej, niż mogliśmy zakładać. Sytuacja na Śląsku nadal jest bardzo trudna
Pirat z BMW może być skazany na dożywocie. Nagły zwrot w sprawie tragedii na przejściuPirat z BMW może być skazany na dożywocie. Nagły zwrot w sprawie tragedii na przejściuCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News