Siłownie i baseny będą jednak otwarte? Są pierwsze przecieki, decyzja zapadnie na dniach

Autor Julian Bakuła - 21 Października 2020
Siłownie i baseny najprawdopodobniej pozostaną w najbliższym czasie zamknięte.Źródło: Pixabay

Siłownie, baseny i kluby fitness mają pozostać w najbliższym czasie zamknięte. Z nieoficjalnych ustaleń RMF FM wynika, że zarówno Kancelaria Premiera, jak i Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) sprzeciwiają się ponownemu otwarciu branży fitness, chociaż jeszcze we wtorek (20.10) wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin miał zasygnalizować przedstawicielom branży możliwość zniesienia ograniczeń w najbliższym czasie. Właściciele siłowni i basenów będą jednak mogli liczyć na pomoc finansową.

Siłownie i baseny pozostaną zamknięte - donosi RMF FM

Siłownie, baseny i kluby fitness pozostaną w najbliższym czasie zamknięte. Jak wynika z nieoficjalnych ustaleń RMF FM, ponownemu otwarciu branży fitness sprzeciwia się Kancelaria Premiera, Ministerstwo Zdrowia oraz sanepid. Działalność placówek fitness w całym kraju - niezależnie od tego, czy dany rejon należy do strefy żółtej, czy do czerwonej - została zawieszona w sobotę (17.10) wraz z wprowadzeniem całego szeregu innych ograniczeń sanitarnych mających na celu powstrzymanie rozwoju epidemii koronawirusa.

Branża fitness otrzyma rekompensaty za zawieszenie działalności

Według RMF FM, chociaż wbrew nadziejom przedstawicieli branży fitness nie należy się spodziewać szybkiego wznowienia działalności tego sektora, to jednak przedsiębiorcy będą mogli liczyć na rekompensaty od państwa. Pomoc finansowa dla branży fitness ma zostać pokryta ze środków Polskiego Funduszu Rozwoju. W ramach pomocy zawieszony ma zostać obowiązek odprowadzania przez siłownie czy baseny składek na ZUS oraz płacenia podatków. Dofinansowane mają zostać również koszty zatrudnienia, a straty miałyby podlegać rekompensatom finansowym. Skalę możliwych strat uzmysławia fakt, że wartość rocznego obrotu branży fitness w Polsce sięga 4 mld zł, a w sektorze tym zatrudnionych jest ponad 100 tysięcy pracowników.

Poniedziałkowe konsultacje z ministrem Gowinem

Informacja o dalszym "zamrożeniu" branży fitness pojawiają się po poniedziałkowych konsultacjach przedstawicieli sektora z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT), na którego czele stoi wicepremier Jarosław Gowin. Jak podaje RMF FM, w relacji z przebiegu rozmów MRPiT deklarowało chęć możliwie szybkiego "odmrożenia" działalności placówek takich jak baseny czy siłownie. Podobne wrażenie z rozmów wynieśli sami zainteresowani. - Po dość owocnym spotkaniu z wicepremierem Jarosławem Gowinem mamy nadzieję na otwarcie w najbliższą sobotę. Doszły nas słuchy, że jeden z przedstawicieli ministerstwa wskazuje, że jest to nierealny termin. My, jako branża fitness podtrzymujemy, że jest to ostateczny termin, żeby przywrócić naszą branżę do działania. Nie jesteśmy w stanie być dłużej zamknięci - przywołuje słowa Tomasza Napiórkowskiego, prezesa Polskiej Federacji Fitness, portal rmf24.pl.

Abonamenty

Zdaniem Napiórkowskiego kluczowe jest wznowienie działalności branży do ostatniej soboty miesiąca, bo tylko w ten sposób uda się uniknąć fali rezygnacji klientów. - Nasza branża działa w systemie abonamentowym. Jeśli wykupuję abonament na jakąkolwiek usługę i nie mam pojęcia, czy ona będzie aktywna w następnym tygodniu, czy miesiącu, to najzwyczajniej w świecie z niej zrezygnuję. Więc nasi klienci na pewno do soboty tę cierpliwość będą mieć. Wręcz jest nacisk społeczny ze strony klientów, żebyśmy otworzyli (swoje obiekty) - czytamy na portalu rmf24.pl słowa Napiórkowskiego.

"Wiemy, co to znaczy odpowiedzialność"

Napiórkowski podkreśla także, że branża jest świadoma konieczności przestrzegania obostrzeń sanitarnych i dlatego w poniedziałek złożyła propozycję zaostrzenia rygoru sanitarnego w placówkach fitness. Limit klientów miałby wynosić 1 osobę na 10 mkw. w strefie żółtej oraz 1 osobę na 12 mkw. w strefie czerwonej. Ponadto osoby odwiedzające takie placówki musiałyby zachowywać 2-metrowy dystans. - Więc pomimo braku zakażeń, braku ognisk i najwyższych wytycznych sanitarnych, chcemy to podnieść na jeszcze wyższy poziom, uświadamiając rządzącym, że jako branża wiemy, co to znaczy odpowiedzialność - czytamy na portalu rmf24.pl słowa prezesa Polskiej Federacji Fitness.

W sobotę w Warszawie odbył się protest branży fitness

Zawieszenie działalności branży fitness od samego początku wywoływało skrajne emocje wśród przedstawicieli tego sektora. W sobotę (17.10) zorganizowali oni protest w Warszawie. Pikieta rozpoczęła się o godzinie 10 rano przed Kolumną Zygmunta na placu Zamkowym. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele Polskiej Federacji Fitness oraz Federacji Pracodawców Fitness. Obie te organizacje jeszcze w piątek apelowały do premiera Mateusza Morawieckiego o wycofanie się z decyzji o zawieszeniu działalności branży, twierdząc, że "nigdy nie stwierdzono, aby siłownie były ogniskiem zakażeń".

Nowe obostrzenia w całym kraju

Od soboty (17.10) w całej Polsce obowiązują zaostrzone restrykcje sanitarne. Oprócz rozciągniętego już 10 października na cały kraj obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej - w tym także na świeżym powietrzu - wprowadzono również ograniczenia działalności lokali gastronomicznych, które mogą przyjmować klientów tylko w godzinach 6-21, poza tymi godzinami oferując ewentualnie jedzenie na wynos. W strefie czerwonej zaczęły obowiązywać także limity klientów w sklepach oraz na targach i na poczcie - 5 os. na 1 kasę w placówkach o powierzchni do 100 mkw. oraz 1 os. na 15 mkw. w placówkach o większej powierzchni. Jeśli chodzi o szkolnictwo, w strefie żółtej uczniowie szkół wyższych oraz ponadpodstawowych uczą się hybrydowo, a w strefie czerwonej - zdalnie (z wyjątkiem zajęć praktycznych). Na terytorium całego kraju obowiązują ponadto limity pasażerów komunikacji miejskiej - zajęte może być najwyżej 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc przy pozostawieniu 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.

Dramatyczny rozwój epidemii w Polsce

Wprowadzenie nowych obostrzeń oraz rozszerzenie tych dotychczas obowiązujących jest wynikiem dramatycznego rozwoju epidemii koronawirusa w Polsce od początku października. 1 października odnotowano 1967 nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa, tymczasem we wtorek (20.20) dobowy przyrost zakażeń wyniósł 9291 potwierdzonych przypadków. Jak podaje Wirtualna Polska, w poniedziałek (19.10) minister zdrowia Adam Niedzielski ostrzegł, że do kolejnego tygodnia sytuacja może się jeszcze pogorszyć, a dzienny przyrost zakażeń będzie sięgać nawet 20 tys. przypadków.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News