Nielegalne głosowanie w polskim sejmie? Nie do wiary, co zrobili posłowie

Autor Aleksandra Olbryt - 20 Sierpnia 2020
SejmŹródło: sejm.gov.pl

Sejm 14 sierpnia uchwalił sowite podwyżki dla wszystkich parlamentarzystów. Posłowie opozycji zreflektowali się dość szybko w obliczu krytyki, która na nich spadła. Teraz okazuje się, że będą musieli tłumaczyć się nie tylko z oskarżeń o poparcie dla kontrowersyjnego pomysłu. Kilkoro posłów Koalicji Obywatelskiej zagłosowało, przebywając za granicą. Problem w tym, że to działanie nie tylko nielegalne, ale - zdaniem sejmowych informatyków - technicznie niemożliwe.

Sejm zagłosował, Senat odrzucił

Sejm 14 sierpnia przeprowadził wyjątkowo kontrowersyjne głosowanie. Jego przedmiotem były spore podwyżki dla najważniejszych osób w państwie. Tuż po, gdy w szczególności na posłów opozycji spłynęła fala krytyki ze strony obywateli, większość z nich zaczęła się tłumaczyć i wycofywać ze swojego stanowiska. Senat, stosunkiem głosów 45:48 (za:przeciw), odrzucił projekt. Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej, podziękował parlamentarzystom wysokiej izby za "naprawienie błędu, który został popełniony w Sejmie".

Dzisiaj grzeje:
1. To koniec, kultowy sklep znika z centrum Warszawy. Jest oficjalna decyzja
2. Rząd chce wprowadzić nowy podatek. Eksperci: Katastrofa

Nielegalne głosowanie?

Okazało się, że są posłowie, którzy oddali głos, przebywając za granicą. Problem w tym, że z prawnego punktu widzenia to zabronione, a z technicznego - wręcz niemożliwe. Kancelaria Sejmu już bada sprawę, a eksperci potwierdzają, że wymaga ona uregulowania. Pierwsze częściowo zdalne obrady Sejmu odbyły się 27 marca. Wówczas chodziło o to, by zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem. Parlamentarzystów obecnych w gmachu przy ul. Wiejskiej rozsadzono w kilkunastu salach. Pozostali mogli brać udział w posiedzeniu za pomocą swoich tabletów. Do zdalnego głosowania służy specjalny system, działający na dedykowanych urządzeniach. Wtedy w Polsce obowiązywał lockdown, a wyjazdy za granicę były praktycznie niemożliwe. Dziś, mimo obostrzeń, można podróżować. A posłowie mają wciąż możliwość oddawania głosu zdalnie i korzystają z tego prawa. Regulamin Sejmu (w art. 198a) przewiduje taką opcję na czas któregoś ze stanów nadzwyczajnych (wyjątkowego, klęski żywiołowej lub wojennego) albo stanu epidemii.

Kolejna dymisja w polskim Rządzie. Resort potwierdziłKolejna dymisja w polskim Rządzie. Resort potwierdziłCzytaj dalej

Głosowanie zdalne dopuszczalne, ale na terenie kraju

Głosując za granicą posłowie złamali przepisy. Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna, według obecnego stanu prawnego głosowanie zdalne jest możliwe jedynie na terytorium Polski. Informację tę potwierdza Centrum Informacyjne Sejmu (CIS). Kwestię tę reguluje zarządzenie nr 6 marszałka Sejmu z 27 marca 2020 r. w sprawie środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość udostępnianych posłom oraz innym uprawnionym do uczestniczenia w posiedzeniu Sejmu (par. 3, ustęp 1 tj. „aby móc zdalnie uczestniczyć w posiedzeniu Sejmu, należy przebywać na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”). Niestety część parlamentarzystów nawet nie wie, że taka regulacja istnieje. Jak udało się nieoficjalnie ustalić DGP, do Kancelarii Sejmu trafiła przynajmniej jedna skarga na to, że poseł nie mógł oddać głosu za granicą.

Posłom udało się zalogować. Żądają wyjaśnień

- Rzeczywiście udało mi się zagłosować, będąc poza granicami kraju, to chyba oznacza, że mój głos w tej sprawie jest nieważny. Nie miałam żadnych problemów z zalogowaniem się do systemu. Na pewno złożę zapytanie w Kancelarii Sejmu o wyjaśnienie, jak sytuacja wygląda - powiedziała Dziennikowi "Gazeta Prawna" posłanka KO, Iwona Hartwich. Aleksander Miszalski zapewnił, że jemu także udało się zalogować i zagłosować. Nie mogłem tego zrobić co prawda przez hotelowy internet, ale korzystałem z roamingu operatora działającego w Polsce - dodał.

Warszawa nie może sobie poradzić. Milowy krok za innym miastemWarszawa nie może sobie poradzić. Milowy krok za innym miastemCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jedna część kurczaka nie nadaje się na rosół. Nadal wiele osób popełnia ten sam błąd
  2. Zdjęcia - Wjechał policyjnym BMW w... butle z gazem
  3. Jolanta Kwaśniewska nie wytrzymała. Padły ostre słowa o Agacie Dudzie
  4. Czerwony alert dla całego Mazowsza. Ostrzeżenia IMGW w prawie całej Polsce
  5. Absurdalne zasady w PKP. Masz dwa, nie pojedziesz
  6. Ogromny wybuch, nie żyje co najmniej 45 osób. Wśród ofiar dzieci, tragiczne informacje
Ratusz przerywa milczenie. Chodzi o nieobecność Rafała Trzaskowskiego na ważnych uroczystościachRatusz przerywa milczenie. Chodzi o nieobecność Rafała Trzaskowskiego na ważnych uroczystościachCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News