Miasto nie będzie odśnieżać ścieżek rowerowych. Powodów jest kilka, ludzie są oburzeni

Autor Kamil Matuszak - 12 Grudnia 2020
Źródło: Piotr Molecki/East News

Miasto poinformowało, że w tym sezonie zimowym nie planuje odśnieżać ścieżek rowerowych. Powodów jest kilka, ale najważniejsze z nich to oszczędności oraz zmiany klimatu, które powodują, że ataki śniegu i mrozu są rzadsze. Decyzja oburzyła część społeczności, przede wszystkim aktywistów promujących korzystanie z rowerów podczas poruszania się po mieście.

Warszawskie zimy coraz łagodniejsze

Warszawskie zimy są coraz łagodniejsze - opady śniegu zdarzają się rzadko, a temperatura nie powoduje wielkich utrudnień w poruszaniu się po mieście rowerami. To właśnie m.in. dlatego stołeczne władze podjęły decyzję o planie nieodśnieżania ścieżek rowerowych podczas sezonu zimowego.

Najważniejszym powodem wprowadzenia ograniczeń w sferze dbania o ścieżki rowerowe w stolicy są oczywiście oszczędności. W ubiegłym roku umowa na oczyszczanie i odśnieżanie dróg rowerowych opiewała na 381 tys. złotych. Jednak ze względu na łagodną zimę i pogodę, która nie powodowała konieczności regularnego dbania o pasy ruchu jednośladów, pieniądze nie zostały należycie spożytkowane i skończyło się na samym oczyszczaniu.

Władze nie były zadowolone z takiego obrotu spraw, dlatego w 2020 roku postanowiły ograniczyć budżet na ten cel. Oszczędności nie są oczywiście podyktowane wyłącznie brakiem sowitych opadów śniegu, ale ogólną potrzebą rozsądnego wydania pieniędzy ze względu na trwającą pandemię.

W tym roku nie będzie umowy na odśnieżanie

Jakub Dybalski, rzecznik warszawskiego Zarządu Dróg Miejskich poinformował, że w tym roku umowa na oczyszczanie i odśnieżanie nie zostanie podpisana.

Zapewnił jednocześnie, że te kilkaset tysięcy złotych, które zaoszczędzone zostaną na utrzymywaniu ścieżek, mogą zostać przeznaczone na "twarde inwestycje rowerowe", jakimi jest choćby budowa nowych tras dla rowerów.

Rozsądne wydawanie pieniędzy w tym wypadku wydaje się być uzasadnione, ponieważ umowa nie opiewała wyłącznie na wykonanie konkretnych działań związanych z opadami śniegu - znajdowała się w niej również opłata "za gotowość" przez całą zimę, bo w obecnej sytuacji wydaje się rozwiązaniem zbytecznym.

- Nie podpiszemy umowy, jeżeli w perspektywie będą dwa czy trzy takie dni, kiedy firma będzie musiała przyjechać. Odśnieżanie przez taką firmę ma sens wtedy, kiedy śnieg będzie leżał dwa czy trzy tygodnie, a droga rowerowa będzie zasypana, a nie ma, jeśli spadnie i za chwilę stopnieje, jak w czwartek – przekonuje Dybalski w rozmowie z TVN Warszawa.

Aktywiści są oburzeni i apelują o zmianę

Te argumenty nie przekonują jednak aktywistów, którzy swoimi działaniami propagują korzystanie z rowerów i ścieżek rowerowych jako transportu pierwszego wyboru. Aktywista stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, Jan Mencwel uważa, że jeżdżenie zimą w każdym warunkach jest niebezpieczne. Twierdzi, że przez takie działania wszystkie osoby, które przesiadły się w tym roku na jednoślad, zrezygnują z tej formy podróżowania.

Organizacja apeluje do prezydenta Rafała Trzaskowskiego o przemyślenie decyzji i przeznaczenie jakichś środków na ten cel. Wszystko na wypadek, gdyby śnieg jednak spadł i trzeba byłoby odśnieżyć ścieżki. Wszystko, by zadbać o bezpieczeństwo tych, którzy nadal, mimo tej decyzji i pogody, wybierać będą rower.

Kierowca był tak pijany, że zabrakło skali. Policjanci osłupieli, nie wiedzieli jak się zachowaćKierowca był tak pijany, że zabrakło skali. Policjanci osłupieli, nie wiedzieli jak się zachowaćCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Zobacz także w naszych serwisach:

Zobacz jak wygląda Południowa Obwodnica Warszawy:

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News