Salony kosmetyczne i fryzjerskie będą otwarte. Nowe zasady, z którymi trzeba się zapoznać

Autor Alicja Guz - 13 Maja 2020
fryzjerŹródło: Pixabay

Zgodnie z zapowiedziami premiera Mateusza Morawieckiego, 18 maja ponowie otwarte zostaną salony fryzjerki i kosmetyczne. Będą w nich jednak obowiązywać scisłe środki ostrożności, by jak najbardziej minimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. | www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Co się zmieni?

Premier wypowiedział się na ten temat podczas konferencji. - Od 18 maja z powrotem będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie, zakłady kosmetyczne w tym rygorze sanitarnym, o którym mówimy - poinformował premier. - W przypadku zakładów fryzjerskich apeluję, żeby to było umawianie się przez internet czy przez telefon na konkretne godziny, tak żeby nie gromadzili się ludzie w zakładach fryzjerskich - dodał. Wśród zaleceń dla salonów urody jest również obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym - jeśli zabieg na to pozwala) oraz gdy jest to możliwe używanie ręczników jednorazowych. To jednak nie wszystko.

Dzisiaj grzeje: Schronisko na Paluchu zamknięte przez epidemię. Kiedy to się zmieni?

Środki bezpieczeństwa

Ponowne otwarcie salonów urody to wyzwanie dla ich właścicieli. Mają bowiem obowiązywać liczne środki ostrożności, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno klientom, jak i pracownikom. W związku z tym do niezbędnego minimum mają być ograniczone spotkania i narady wewnętrzne w salonach urody. Co więcej, takie spotkania powinny być przeprowadzane przy otwartych oknach i z zachowaniem rekomendowanych odległości pomiędzy osobami, czyli co najmniej 2 m między pracownikami. Preferowane będą równie odprawy zdalne, tj. za pomocą telefonu lub wiadomości e-mail.

Wielkie zmiany w salonach

Dwumetrowy dystans powinien być zachowany także przy organizacji stanowisk pracy. W sytuacji, gdy nie ma możliwości zapewnienia zalecanej odległości pomiędzy stanowiskami, rekomendowane jest zainstalowanie ekranów ochronnych (przepierzenia, ścianki) pomiędzy stanowiskami. Jak czytamy na stronie gov.pl: "Dystans ten może być zmniejszony wtedy, gdy wymaga tego realizacja usługi i stosowane są inne środki ochrony indywidualnej". Salony urody zobowiązane są także do zapewnienia klientom środków do dezynfekcji oraz pilnowania, by klienci przestrzegali wprowadzonych zasad bezpieczeństwa. Zaleca się również usunięcie wszelkich testerów oraz zastąpienie akcesoriów wielokrotnego użytku na te jednorazowe. Wyłączone z tego są przybory, które będą poddane sterylizacji.

Restauracje i kawiarnie znów otwarte. Trzeba będzie nosić w nich maseczki?Restauracje i kawiarnie znów otwarte. Trzeba będzie nosić w nich maseczki?Czytaj dalej

Obowiązkowa dezynfekcja salonu

Każda dotykana powierzchnia w salonie fryzjerskim, czy kosmetycznym, powinna być dezynfekowana co najmniej 2-3 razy w ciągu dnia pracy i na koniec każdej zmiany. Co więcej, tryb pracy powinien być organizowany w sposób zmianowy i rotacyjny, aby nie dochodziło do mieszania się pracowników pracujących na danej zmianie. Zalecany jest także pomiar i rejestrowanie temperatury ciała pracowników za pomocą termometru bezdotykowego przed rozpoczęciem pracy. Takie badanie można jednak wykonać jedynie za zgodą pracowników.

Wytyczne dla pracowników

Na stronie gov.pl podano szereg wytycznych, do których powinni stosować się pracownicy salonów urody. Zgodnie z nimi każdy pracownik tuż po przyjściu do pracy obowiązkowo należy umyć ręce wodą z mydłem. Nakazane jest również noszenie odzieży ochronnej, rękawiczek jednorazowych, maseczki ochronnej, a w razie konieczności także przyłbic lub gogli. Wśród pozostały wytycznych są m.in.:

 • regularne i dokładne mycie rąk wodą z mydłem
 • nie dotykanie dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu
 • dezynfekcja powierzchni dotykowych takich jak słuchawka telefonu, klawiatura i myszka, włączniki świateł czy biurka oraz sprzętu, który wykorzystywany jest podczas zabiegu
 • regularne (kilka razy w ciągu dnia) czyszczenie powierzchni wspólnych, z którymi stykają się klienci, np. klamki, poręcze, blaty, oparcia krzeseł
 • nie używanie telefonów komórkowych w trakcie wykonywania usługi
Trzeci etap luzowania obostrzeń. Ile osób będzie mogło przebywać w pojazdach komunikacji miejskiej?Trzeci etap luzowania obostrzeń. Ile osób będzie mogło przebywać w pojazdach komunikacji miejskiej?Czytaj dalej

Wytyczne dla klientów

Osoby odwiedzające salony urody również będą musiały dostosować się do odgórnych zaleceń. Klienci salonów są zobowiązani zasłaniać nos i ust oraz nosić rękawiczki ochronne. Nie mogą używać telefonów komórkowych w trakcie wykonywania usługi i co ważne, na umówioną wizytę zakazane jest przychodzenie z osobami towarzyszącymi.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Z ostatniej chwili: Komisja Europejska podjęła decyzję w sprawie otwierania granic
 2. Adam Małysz przekazał Polakom fatalną wiadomość. Czeka nas wielki problem, trzeba się przygotować
 3. Ogromna akcja w Lidlu, ceny będą zaskakująco niskie. Znamy datę
 4. Koncerty Chopinowskie odbędą się, ale w zupełnie innej formie. Nie trzeba będzie ruszać się z domu
 5. Celebryci łamią przepisy na oczach tysięcy osób. Oburzające zachowanie, mogło dojść do tragedii
 6. Niespodziewana deklaracja, Szumowski składa zawiadomienie do prokuratury. Sprawa jest poważna
Pilne: rząd ogłosił zniesienie obostrzeń. Znamy szczegóły, dużo się zmieniPilne: rząd ogłosił zniesienie obostrzeń. Znamy szczegóły, dużo się zmieniCzytaj dalej

Następny artykuł