Wielu może nie wytrzymać tego widoku. Obecny wygląd grobu wokalisty Budki Suflera odbiera mowę i wstrzymuje oddech

Autor Kamil Matuszak - 4 Grudnia 2020
Grób Romualda CzystawaŹródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Jak wygląda dzisiaj grób polskiego wokalisty rockowego, członka m.in. Budki Suflera Romualda Czystawa? Muzyk, który urodził się i zmarł w Warszawie, pochowany jest na cmentarzu w Marysinie Wawerskim w stolicy.

Wokalista Budki Suflera spoczywa w Warszawie

Romuald Czystaw to polski muzyk i wokalistka, który urodził się 15 marca 1950 roku w Warszawie. Był członkiem wielu grup m.in. Kwiaty Warszawy, Pięciu, System, czy Dzikie Dziecko, ale najbardziej znany jest z Budki Suflera, której członkiem był w latach 1978-1982.

Wokalista charakteryzował się delikatnym, ale bardzo charakterystycznym głosem, dzięki któremu udało mi się zdobyć rozpoznawalność. To właśnie on w połączeniu ze wyglądem scenicznym, czyli osobliwymi długimi włosami i brodą, sprawiało, że koncerty z jego udziałem na długo zapamiętały w pamięci.

Czystaw występował na scenie m.in. ze Zbigniewem Hołdysem, z którym współtworzył formacje - Kwiaty Warszawy oraz Dzikie Dziecko.

Do Budki Suflera trafił w 1978 roku po odejściu z niej Stanisława Wenglorza. Z kapelą nagrał aż albumy studyjne: "Na brzegu światła" (1978), "Ona przyszła prosto z chmur" (1980) oraz "Za ostatni grosz" (1982). Jest autorem muzyki utworu "Nie taki znów wolny", który pojawił się na "Za ostatni grosz".

Bogusława miała 37-lat, pracowała w szpitalu. Zachorowała na COVID, nie żyjeBogusława miała 37-lat, pracowała w szpitalu. Zachorowała na COVID, nie żyjeCzytaj dalej

Do odejścia z Budki Suflera zmusiły go problemy z głosem. Muzyki po odejściu z zespołu przebywał w Egipcie oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie również koncertował, grając głównie covery. W 1999 roku pojawił się na trasie z okazji 25-lecia Budki Suflera. Udało mu się wystąpić wraz z bandem wystąpić podczas wydarzenia w sławnej nowojorskiej Carnegie Hall.

Ostatni koncert przed śmiercią

Romuald Czystaw swój ostatni koncert zagrał 19 września 2010 na Błoniach przed zamkiem w Lublinie. Był to występ wraz z jego ukochaną Budką Suflera.

Zmarł 25 września 2010 roku po bardzo długiej chorobie. Został pochowany na cmentarzu w Marysinie Wawerskim w stolicy. Jego kwatera 4D jest miejscem często odwiedzanym przez fanów.

Jak dzisiaj wygląda jego grób?

Kilka dni temu na kanale na YouTube Niezapomniani pojawił się materiał, w którym wspominani są polscy muzycy, których nie ma już wśród nas. Jednym z nich był właśnie Romuald Czystaw. Mogliśmy też również zobaczyć, jak obecnie wygląda jego grób.

Grób Romualda Czystawa 1

Grób Romualda Czystawa 2

Grób Romualda Czystawa 3

Odwiedzający jego pomnik mają zwyczaj zostawiać na pomniku grosze, by upamiętnić muzyka. Wszystko za sprawą utworu "Za ostatni grosz", który niewątpliwie zyskał popularność właśnie dzięki Romualdowi Czystawowi.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Artykuły polecane przez redakcję Wawa Info:

Zobacz także jak wygląda Południowa Obwodnica Warszawy:

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News