Kup pan chryzantemę - Warszawa wspiera sprzedawców przed 1 listopada, a Rafał Trzaskowski narzeka na działania rządu.

Autor Aleksandra Olbryt - 31 Października 2020
Rafał TrzaskowskiŹródło: Facebook / Rafał Trzaskowski (relacja na żywo)

- Prezydent stolicy, Rafał Trzaskowski, zadecydował o udostępnieniu nieodpłatnie w sobotę (31 października) i niedzielę (1 listopada) 6 dodatkowych miejsc, gdzie przedsiębiorcy będą mogli sprzedawać znicze i kwiaty - czytamy w oficjalnym komunikacie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Stolica i Rafał Trzaskowski wspierają sprzedawców

Karolina Gałecka, rzeczniczka prasowa stołecznego Ratusza, poinformowała w oficjalnym komunikacie o decyzji prezydenta Rafała Trzaskowskiego. - Wydaliśmy ponad tysiąc decyzji zezwalających na zajęcie pasa drogowego przed cmentarzami. Warszawscy przedsiębiorcy zakupili kwiaty i znicze o wartości co najmniej kilkunastu milionów złotych - pisze rzeczniczka w oficjalnym komunikacie. W związku z decyzją rządu podjętą na ostatnią chwilę Ratusz postanowił pomóc sprzedawcom, którzy bez takiej interwencji byliby w fatalnym położeniu.

Spóźniona decyzja rządu

- Od kilku tygodni kierowaliśmy apel do rządu o podjęcie jak najszybciej decyzji w sprawie dostępności cmentarzy w dniu Wszystkich Świętych. Ta zapadła w ostatniej chwili, w piątek, 30 października. Cmentarze będą zamknięte na 3 dni, od 31 października do 2 listopada. Przedsiębiorcy zostali narażeni na gigantyczne straty, sięgające kilkunastu milionów złotych - podkreśla Karolina Gałecka.

Kup pan chryzantemę! Pani również

Karolina Gałecka zaznacza, że Warszawa, z prezydentem Rafałem Trzaskowskim na czele, jest solidarna z przedsiębiorcami i tę solidarność chce dziś zamanifestować. - Dlatego zachęcamy w ramach akcji solidarnościowej #kuppanchryzanteme do kupowania kwiatów i zniczy. By to ułatwić, w sobotę (31 października) i w niedzielę (1 listopada) udostępniamy im 6 dodatkowych miejsc sprzedaży obwoźnej. Miejsca do handlu są dostępne bez dodatkowych opłat, gdyż oferta skierowana jest m.in. do podmiotów, które poniosły już opłaty za zajęcie pasa drogi czy dzierżawę terenu - wyjaśnia rzeczniczka.

Chryzantema 2020 - gdzie kupić

ul. Bracka u zbiegu z ul. Kruczą - na tyłach DH Smyk
ul. Marszałkowska – wzdłuż domów towarowych między ul. Widok a ul. Świętokrzyską oraz przy budynku Cepelii
Centrum handlowe Arkadia - teren przed wejściem
Parking przy Hali Gwardii - pl. Wielopole
ul. Andersa przy czerpni Metra (okolice Arsenału) - teren zwieńczający ul. Długą
ul. Chmielna – teren pomiędzy ul. Nowy Świat a ul. Kruczą

Rafał Trzaskowski przed Arkadią

Rafał Trzaskowski w relacji live na Facebooku narzekał na opieszałość rządu i brak komunikacji z samorządami. Dopiero w piątek 30 października, na dwa dni przed ważnym dla Polaków świętem, premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że w trosce o zdrowie i życie seniorów cmentarze na terenie całego kraju będą zamknięte. Prezydent stolicy zamieścił na swoim profilu nagranie sprzed centrum handlowego Arkadia Westfield. Widzimy na nim, jak wokół kręcą się sprzedawcy kwiatów i zniczy, do których zakupu zachęca warszawiaków Rafał Trzaskowski.

"Jak zwykle decyzja jest w ostatniej chwili"

- Dosłownie dwa dni temu byłem tutaj, na Powązkach, żeby przygotować grób swoich rodziców. Pytali mnie wszyscy, co z cmentarzami, nie mogłem odpowiedzieć na to pytanie. No i oczywiście, jak zwykle, decyzja jest w ostatniej chwili. Kilkanaście godzin przed weekendem, przed Wszystkimi Świętymi, zamknięte cmentarze. Warszawa wydała milion złotych na przygotowanie do tego święta. Kupcy kupowali kwiaty, znicze, to jest bardzo ważny dzień dla nich i niestety zostali z niczym - powiedział w nagraniu rozgoryczony Rafał Trzaskowski.

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News