Mocne słowa Rafała Trzaskowskiego. Obarcza winą zmarłego prezydenta

Autor Aleksandra Olbryt - 30 Sierpnia 2020
Rafał TrzaskowskiŹródło: um.warszawa.pl

Rafał Trzaskowski odpiera zarzuty ministrów rządu PiS, którzy obarczają prezydenta stolicy całą winą za kolejną awarię systemu przesyłowego ścieków do oczyszczalni Czajka. W sobotę pisaliśmy o tym, że Marek Gróbarczyk, szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, zapowiedział skierowanie sprawy do prokuratury. Wszyscy oskarżają Trzaskowskiego, a ten nie pozostaje na to obojętny. W niedzielę opublikował na Facebooku wpis sugerujący, że odpowiedzialność za obecny stan rzeczy może ponosić zmarły prezydent, Lech Kaczyński.

Rafał Trzaskowski: wszystko od początku było wadliwe

Rafał Trzaskowski zaczął od deklaracji. - Usunięcie awarii systemu przesyłowego ścieków do oczyszczalni Czajka jest moim i moich współpracowników absolutnym priorytetem - zapewnił warszawiaków. - Nie znamy dokładnych przyczyn awarii, ale wszystko wskazuje na to, że cały projekt tego rurociągu, jego wykonanie i – być może materiały użyte do budowy – były wadliwe. Ze wstępnych informacji wynika bowiem, że do awarii doszło na starym odcinku rur, a nie na tym, który w ubiegłym roku wymieniliśmy. Dziś ponosimy konsekwencje błędnej decyzji, podjętej w 2005 roku – o tym, że nie będzie budowana nowa oczyszczalnia na lewym brzegu Wisły - bardzo szybko przeszedł do wskazania, kto jego zdaniem ponosi winę za powtarzające się problemy.

Dzisiaj grzeje:
1. Uwaga, pilne ostrzeżenie GIS. Chodzi o mięso drobiowe, jego spożycie może być niebezpieczne
2. Nauczyciele masowo rezygnują z nauczania. Zamiast szkoły wybierają świadczenie kompensacyjne

Pilne zadanie: zatrzymać zrzut ścieków do Wisły

- Najpilniejszym zadaniem, przed jakim stoimy, jest budowa tymczasowego systemu przesyłowego ścieków, żeby jak najszybciej zatrzymać ich zrzut do Wisły. W ciągu najbliższych godzin poinformujemy, jakie rozwiązanie proponujemy. Dodam, że po wykryciu awarii rozpoczęliśmy ich ozonowanie tak, by maksymalnie je zneutralizować – byliśmy do tego przygotowani, bo wyciągnęliśmy wnioski z ubiegłorocznej awarii - uspokoił Rafał Trzaskowski. Przypomnijmy, że do kolejnej poważnej usterki doszło w sobotę 29 sierpnia, a na prezydenta stolicy spadła fala krytyki za powtarzające się awarie.

Donald Tusk wbił szpilę Szumowskiemu. Padły ostre słowaDonald Tusk wbił szpilę Szumowskiemu. Padły ostre słowaCzytaj dalej

"To nie jest coś, co da się zrobić w miesiąc"

Rafał Trzaskowski podkreślił w swoim wpisie, że nad budową nowego rurociągu ratusz pracuje od wielu miesięcy. Podaje, że w listopadzie 2019 roku dokonano wyboru firmy, a w marcu 2020 roku zlecono jej wykonanie wielowariantowej koncepcji nowego systemu przesyłu. - (...) Inwestycja będzie realizowana w obszarze Natura 2000, więc konieczne będzie uzyskanie wielu pozwoleń. Piszę o tym dlatego, że chcę jedną rzecz Państwu uzmysłowić: zaprojektowanie i zbudowanie nowego systemu przesyłowego ścieków przez Wisłę to nie jest coś, co da się zrobić w miesiąc. Pracujemy nad tym od listopada 2019 - napisał prezydent Warszawy.

Trzaskowski: "nie zlekceważyliśmy zaleceń"

- Wbrew temu, co sugerują media rządowe, nie zlekceważyliśmy jakichkolwiek zaleceń. Już po zakończeniu ubiegłorocznej naprawy rurociągu prowadziliśmy jego przeglądy – wykonywane przez niezależnych ekspertów. Ostatni z nich zakończył się przedwczoraj i nie wykazał jakichkolwiek anomalii. Tym większym zaskoczeniem była dla nas wszystkich informacja o sobotniej awarii. Bo jeszcze dzień wcześniej, zdaniem ekspertów, nic jej nie sygnalizowało - odpiera wszelkie zarzuty prezydent stolicy.

Stało się, ścieki znów płyną do Wisły. Trzaskowski potwierdziłStało się, ścieki znów płyną do Wisły. Trzaskowski potwierdziłCzytaj dalej

Codzienne badania wody i informacje na bieżąco

- Zleciłem MPWiK prowadzenie codziennych badań jakości wody poniżej miejsca zrzutu ścieków. Jesteśmy w stałym kontakcie z władzami miast leżących wzdłuż Wisły. Będę Państwa na bieżąco informował o wszystkich działaniach jakie podejmujemy, aby jak najszybciej usunąć awarię - obiecał za pośrednictwem swojego facebookowego profilu Rafał Trzaskowski.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Część polskiego wojska z podwyższonym alertem gotowości. Robi się niebezpiecznie, niepokojące informacje
  2. Straszna śmierć Daniela i jego braciszka. Rodzice myśleli, że bawią się w pokoju
  3. Klamka zapadła. Będą obowiązkowe maseczki. Pod Warszawą podjęli decyzję
  4. Jest decyzja, Rafał Trzaskowski potwierdził. Chodzi o szczepionki
  5. Wyciekło, ile zarabia krewny prezydenta. Kwota przyprawia o zawrót głowy
  6. Wyszła ostra taśma z Pałacu Prezydenckiego. Na niej Agata i Andrzej Duda, o co chodzi?
Zdjęcie Morawieckiego wywołało prawdziwą burzę. Chodzi o jeden szczegółZdjęcie Morawieckiego wywołało prawdziwą burzę. Chodzi o jeden szczegółCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News