Mocne słowa prezydenta Warszawy. Rafał Trzaskowski zabrał głos w sprawie zaplanowanego na sobotę marszu

Autor Karolina Kraushar - 29 Lipca 2020
Rafał Trzaskowski marsz ONRŹródło: Wikipedia, By Silar - Own work, CC

Rafał Trzaskowski podczas wtorkowego podpisania apelu do Warszawianek i Warszawiaków w związku z nadchodzącą 76. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego odniósł się do organizowanego przez Brygadę Mazowiecką ONR marszu. Prezydent zapowiedział, że na wszelkie przejawy nienawiści natychmiast będzie reagować. Podkreślił, że w stolicy nie ma miejsca na mowę nienawiści, szczególnie 1 sierpnia.

Rafał Trzaskowski o marszu ONR

Rafał Trzaskowski zabrał głos w sprawie marszu ONR. W sobotę 1 sierpnia w Warszawie odbędą się uroczyste obchody 76. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. Tego dnia zaplanowany został marsz organizowany przez Brygadę Mazowiecką ONR. Podczas wtorkowego podpisania apelu prezydent Warszawy został poproszony o komentarz w sprawie wystosowanego przez Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii "Otwarta Rzeczpospolita" listu, który dotyczył planowanego na sobotę marszu ONR.

Dzisiaj grzeje:
1. Nie żyje aktorka znana z seriali z TVP i Polsatu. Miała 47 lat
2. Koronawirus w kościele. Sanepid pilnie szuka uczestników mszy
3. Lokaty zamykane na potęgę. Wyparowało już 12,5 mld zł

List stowarzyszenia w sprawie marszu

- 1 sierpnia przez Warszawę przejdzie IX Marsz Powstania Warszawskiego, organizowany przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości oraz Roty Marszu Niepodległości. Takie samo wydarzenie, w tym samym czasie i miejscu, organizuje Mazowiecka Brygada ONR - czytamy w liście. - W ostatnich latach obserwujemy coraz śmielszą aktywność organizacji i ugrupowań, które z nienawiści uczyniły narzędzie walki politycznej, a rocznice wydarzeń historycznych traktują jako kolejną okazję do nawoływania do przemocy, głoszenia haseł godzących w ludzką godność, prezentowania symboli zakazanych prawem - zauważają autorzy listu.

Nietrzeźwy 15-latek za kierownicą skradzionego auta. Zatrzymała go policjaNietrzeźwy 15-latek za kierownicą skradzionego auta. Zatrzymała go policjaCzytaj dalej

Marsz ONR

List wystosowany przez stowarzyszenie został podpisany m.in. przez uczestników powstania warszawskiego, członków stowarzyszenia oraz naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha. Jego autorzy oczekują, od Rafała Trzaskowskiego i podległych mu urzędników "realizacji kompetencji nadzorczych, przede wszystkim wysyłania obserwatorów - po to, by gdy zaistnieją przesłanki, możliwe było rozwiązanie imprezy na gruncie art. 13 i in. Konstytucji oraz praw niższego rzędu". - Dokładamy starań, aby Polska była miejscem wolnym od nienawiści i wierzymy, że Pan Prezydent jest naszym sprzymierzeńcem - zakończyli list jego autorzy.

Odpowiedź Rafała Trzaskowskiego

- Wielokrotnie zabierałem głos w tej sprawie w ostatnich latach, mówiąc jasno, że nie ma miejsca na mowę nienawiści, na symbole, które są zakazane w polskim prawie na ulicach Warszawy. Zwłaszcza nie powinno być na nie miejsca 1 sierpnia w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego - podkreślił Rafał Trzaskowski. - Będziemy bardzo dokładnie obserwować ten marsz i jeżeli pojawią się na nim symbole zakazane w polskim prawie, jeżeli pojawi się mowa nienawiści, to natychmiast będziemy reagować - zapewnił Trzaskowski.

Nowy podatek wejdzie w życie już niebawem. Na zakupach zapłaci go każdyNowy podatek wejdzie w życie już niebawem. Na zakupach zapłaci go każdyCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. „Nazywasz się kobietą, mając krótkie włosy i płaskie buty? Prawdziwa kobieta ma długie włosy, rzęsy i nogi” – twierdzi Dawid
  2. PKO BP pilnie ostrzega wszystkich klientów. Można stracić cały dobytek, pojawił się zmyślny przekręt
  3. Zdjęcia - Polonez powróci na polskie drogi. Wygląda obłędnie. Jeden szczegół zaskakuje
  4. Smutna informacja obiegła media. Nie żyje legendarny muzyk zespołu Dżem
  5. Ogromny pożar samochodu, poparzoną kobietę znaleziono pod wiaduktem, nie żyje. Tragedia na S8
  6. Potężna ulewa na Mazowszu. Miejscowość dosłownie płynie, wszystko zalane
  7. Rząd właśnie przedłużył uciążliwy zakaz, wiadomo ile jeszcze potrwa. Bardzo złe informacje dla wielu Polaków
Koniec pobłażania? Ministerstwo Zdrowia mówi o wchodzeniu policji na wesela, będę kontrole i surowe kary?Koniec pobłażania? Ministerstwo Zdrowia mówi o wchodzeniu policji na wesela, będę kontrole i surowe kary?Czytaj dalej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł