Rafał Trzaskowski uspokaja warszawiaków. "Muszą się czuć bezpieczni"

Autor Aleksandra Olbryt - 21 Października 2020
Rafał TrzaskowskiŹródło: Jakub Kaminski/East News

Sprawujący funkcję prezydenta stolicy od 2018 roku Rafał Trzaskowski w trakcie pandemii COVID-19 wielokrotnie udowadniał i podkreślał, że ratusz robi wszystko, by mieszkańcy jak najmniej boleśnie odczuli jej skutki. W środę poinformował na swoim Twitterze o kolejnym "wyjściu przed szereg" - prezydent zadecydował o przeznaczeniu szpitala znajdującego się na Mokotowie w całości na potrzeby walki z koronawirusem. Rząd wnioskował o znacznie mniej miejsc w ramach tej samej placówki.

Jurek Owsiak zakażony koronawirusem. Jurek Owsiak zakażony koronawirusem. "Apeluję: dbajcie o siebie"Czytaj dalej

Szpital Czerniakowski zamieniony na pole walki z koronawirusem - informuje Rafał Trzaskowski

Na swoich profilach na Twitterze i Facebooku Rafał Trzaskowski poinformował o najnowszej decyzji Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. - Szpital Czerniakowski w całości przeznaczamy na potrzeby walki z #koronawirus. Będzie to 200 łóżek, nie 38 jak początkowo wnioskował rząd. Warszawiacy muszą mieć poczucie zaopiekowania w tym trudnym czasie - przekazał.

Onet: wniosek Trzaskowskiego zaakceptowany przez ministra zdrowia

Portal Onet informuje, że redakcji udało się ustalić, jakoby wniosek prezydenta spotkał się z aprobatą ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego. Dziennikarze Onetu zainteresowali się jednocześnie losem pacjentów obecnie przebywających w Szpitalu Czerniakowskim. - Zostaną rozdzieleni do pozostałych miejskich szpitali w Warszawie. Będziemy musieli znaleźć dla nich miejsca. Prezydent już wcześniej zwracał uwagę, że potrzebne są działania systemowe, w ramach których powinno się całe placówki medyczne przeznaczać na walkę z epidemią, a nie zabierać po kilka łóżek z różnych szpitali. Takie działanie pozwoli nam być o krok przed koronawirusem - przekazała Onetowi Karolina Gałecka, rzeczniczka stołecznego ratusza.

Cały szpital zamiast wydzielania łóżek

Onet podaje, że Rafał Trzaskowski złożył stosowny wniosek do wojewody mazowieckiego o przeznaczenie wspomnianych 200 łóżek ze Szpitala Czerniakowskiego na walkę z COVID-19. Ten z kolei miał przekazać go ministrowi zdrowia Adamowi Niedzielskiemu. Onet dowiedział się, że szef resortu zaakceptował już propozycję Trzaskowskiego. Prezydent stolicy może mieć powód do satysfakcji. - Wielokrotnie powtarzałem - trzeba wyznaczać całe szpitale COVID-owe, nie pojedyncze łóżka. Chodzi o zdrowie ludzi! - podkreślił we wpisie na Twitterze.

Tymczasem na Narodowym...

Na Stadionie Narodowym trwają prace nad wybudowaniem szpitala tymczasowego. Placówka ma zapewnić dodatkowe 500 łóżek dla chorych na koronawirusa. Będą się one znajdować w salach konferencyjnych. 50 łóżek zostanie przeznaczonych dla pacjentów wymagających intensywnej terapii. Reszta miejsc w szpitalu ma być przystosowana do pacjentów wymagających tlenoterapii, lecz bez konieczności użycia respiratorów.

Mamy sukces?

- Dziękujemy! 114 zgłoszeń w ciągu pierwszej godziny - lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych gotowych pracować w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym - za pośrednictwem strony - napisał na swoim Twitterowym profilu Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera w rządzie Mateusza Morawieckiego.

Oddział geriatryczny ze sprzętem WOŚP zlikwidowany. Wojewoda przeznaczy go do walki z COVIDOddział geriatryczny ze sprzętem WOŚP zlikwidowany. Wojewoda przeznaczy go do walki z COVIDCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News