Pilny apel Rafała Trzaskowskiego. Sprawa jest poważna

Autor Alicja Guz - 11 Sierpnia 2020
Rafał TrzaskowskiŹródło: um.warszawa.pl

Rafał Trzaskowski zaapelował do zarządców spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych o ograniczenie koszenia trawników oraz zaprzestanie używania dmuchaw. Takie działanie ma pomóc zmagazynować więcej wody, a także zmniejszyć hałas w mieście i wpłynąć na lepszą jakość powietrza.

Rafał Trzaskowski apeluje

Rafał Trzaskowski skierował ważny apel do zarządców spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Chodzi o ograniczenie koszenia trawników, a także zaprzestanie używania dmuchaw. - Zwracam się z apelem o rozważenie zaprzestania używania dmuchaw do prac porządkowych na terenie zarządzanych przez Państwa nieruchomości. Urządzenia przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza poprzez unoszenie się pyłu z czyszczonych powierzchni i emisję spalin. Zachęcam też do koszenia trawy tylko w sytuacjach koniecznych, w warunkach chłodu i wilgoci. Korzystnie wpłynie to na środowisko, w którym żyjemy - powiedział prezydent Warszawy.

Dzisiaj grzeje:
1. Krzysztof Jackowski nie mógł dłużej zwlekać. Pilnie alarmuje wszystkich Polaków, sytuacja jest poważna
2. Mało kto wiedział, zaszła nagła zmiana ws. noszenia maseczek. Zwłaszcza podróżujący powinni wiedzieć

Ograniczenie koszenia ratunkiem dla środowiska

Jak tłumaczu Urząd m.st. Warszawy, z uwagi na zmiany klimatu oraz coraz częstsze zjawiska ekstremalne, np. długotrwałe susze w stolicy ograniczone jest koszenie trawników na terenach miejskich m.in. parków, skwerów, zieleńców, pasów drogowych oraz podwórek administrowanych przez jednostki miejskie. - Przykładowo w pasach drogowych ogrodnicy z Zarządu Zieleni m.st. Warszawy ścinają trawy zaledwie 3 razy w roku. W niektórych miejscach pozostawiane są łąki kwietne lub ostoje przyrody, koszone jedynie 1 lub 2 razy w roku - wyjaśnia Tomasz Kunert, zastępca rzecznika prasowego Urzędu m.st. Warszawy.

Pilna, nagła akcja CBŚ w warszawskiej placówce medycznej. Chodzi o sfałszowane medykamentyPilna, nagła akcja CBŚ w warszawskiej placówce medycznej. Chodzi o sfałszowane medykamentyCzytaj dalej

Zarządcy muszą się dostosować

Urząd Miasta zachęca, by zarządcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych korzystali ze standardów wypracowanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, czyli m.in. dostosowywali częstotliwości koszenia do panujących warunków pogodowych oraz rodzaju trawnika. Powinni również ograniczyć koszenie trawy do maksymalnie 3 razy w ciągu roku i co ważne, wykonywali te zabiegi wyłącznie w sytuacjach koniecznych, np. w miejscach, gdzie trawa szybko przyrasta lub ze względów sanitarnych oraz bezpieczeństwa wymaga skoszenia. - W apelu wyszczególnione jest cięcie traw podczas chłodniejszych i bardziej wilgotnych tygodni, a także wstrzymanie prac w czasie susz. Stosowanie tzw. "wysokiego koszenia", czyli pozostawianie roślin na wysokości ok. 10 cm umożliwi lepsze magazynowanie wody przez zieleń - tłumaczy Tomasz Kunert.

Kosy spalinowe tylko w niektórych sytuacjach

W apelu do zarządców spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych prezydent Warszawy podkreśla również, że ograniczenie używania urządzeń typu "motokosy" na dużych powierzchniach ograniczy hałas i zużycie energii elektrycznej. - Jedynie w przypadku nowo założonych trawników, roślin przy na placach zabaw, przy placówkach oświatowych, zieleńcach ogólnodostępnych, wykorzystywanych rekreacyjnie, kosić należy częściej - w miarę potrzeb - apeluje Rafał Trzaskowski.

Fatalne informacje z samego rana. Dramat w samym sercu miasta, konieczna akcja służbFatalne informacje z samego rana. Dramat w samym sercu miasta, konieczna akcja służbCzytaj dalej

Dlaczego rzadsze koszenie traw jest tak ważne?

Jak wyjaśnia Rafał Trzaskowski, apel o ograniczenie koszenia traw ma ważny cel. - Maksymalne ograniczenie koszenia trawników na terenie całej Warszawy korzystnie wpłynie na środowisko, w którym żyjemy. Poprzez rzadko wykonywane koszenie oraz pozostawianie łąk kwietnych zatrzymujemy wodę w glebie i obniżamy temperaturę podłoża. Eliminujemy w ten sposób miejskie wyspy ciepła oraz minimalizujemy skutki suszy. Polepszamy zatem warunki na terenach gęsto zabudowanych, gdzie występuje deficyt wilgoci. Wpływamy również na zwiększenie różnorodności biologicznej - na trawnikach niekoszonych pojawiają się nowe gatunki roślin i owadów - tłumaczy prezydent Warszawy.

Rafał Trzaskowski apel

W Warszawie nie będzie dmuchaw

Jak tłumaczy warszawski ratusz: „W celu ochrony środowiska naturalnego przed zanieczyszczeniem powietrza oraz hałasem, na terenach zarządzanych miasto obowiązuje od 2020 r. zakaz stosowania dmuchaw podczas prac porządkowych. Dzięki temu w nowo podpisanych umowach z wykonawcami warunkiem jest usuwanie ściętej trawy bez użycia nawiewających maszyn”. Rezygnacja z dmuchaw przez zarządców spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych może znacznie polepszyć jakość powietrza w stolicy, a tym samym wpłynąć na stan zdrowia jej mieszkańców. - Drobne cząstki pyłów, wzbijane przez maszyny mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Powodują nasilenie objawów chorób układu oddechowego oraz zmniejszają wydolność układu krążenia. Na działanie pyłów narażeni są szczególnie seniorzy oraz kobiety w ciąży - wyjaśnia Tomasz Kunert.

Ministerstwo Zdrowia przekazało pilne, nagłe ostrzeżenie dla wszystkich Polaków. Nie chodzi o koronawirusaMinisterstwo Zdrowia przekazało pilne, nagłe ostrzeżenie dla wszystkich Polaków. Nie chodzi o koronawirusaCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. GIS bije na alarm, groźny pestycyd w popularnych mrożonkach. Zjedzenie grozi nawet paraliżem
  2. Wideo - Koszmarny wypadek. Kobieta wypożyczyła przeraźliwie drogie Ferrari. Kilka minut później doszło do tragedii
  3. Z ostatniej chwili. Pożar szaleje, trwa dramatyczna akcja straży pożarnej
  4. Zapadła nieodwracalna decyzja ws. powrotu dzieci do szkół. Rodzice łapią się za głowy
  5. Mało kto wiedział, zacznie się już dziś. Właśnie przekazano oficjalny komunikat dla wszystkich warszawiaków
  6. Decyzja już zapadła. Emerytury sporo wzrosną dla jednej z grup społecznych
W warszawskim szpitalu rodzą się W warszawskim szpitalu rodzą się "dzieci na zamówienie"? Porażające ustalenia "Newsweeka"Czytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News