Zła wiadomość dla warszawiaków, zapłacą więcej. W życie wchodzą nowe stawki, będzie dużo drożej

Autor Julian Bakuła - 30 Listopada 2020
W przyszłym wzrosną rachunki warszawiaków.Źródło: Marek BAZAK/East News

Od przyszłego roku warszawiaków czekają podwyżki opłat za prąd. Nie wynika to z nowych taryf, lecz ze zmian prawnych, a konkretnie z wprowadzenia opłaty mocowej. To jednak nie koniec przyszłorocznych podwyżek. Od kwietnia mieszkańcy Warszawy będą musieli doliczyć do rachunków także dodatkowe koszty związane z nowym mechanizmem ustalania wysokości opłat za śmieci.

Samochodu nie da się rozpoznać, dwie osoby nie żyją. Tragiczny finał zderzenia z pojazdem ciężarowymSamochodu nie da się rozpoznać, dwie osoby nie żyją. Tragiczny finał zderzenia z pojazdem ciężarowymCzytaj dalej

W przyszłym roku zapłacimy wyższe rachunki

Urząd Regulacji Energetyki (URE) poinformował w poniedziałek (30.11.) o zmianach w wysokości rachunków za energię elektryczną w przyszłym roku. W przeciwieństwie do zmian następujących w czwartym kwartale każdego roku wynikających z ustalania nowych taryf zmiany przewidziane na styczeń 2021 roku wynikają z nowych regulacji prawnych.

- W części rachunku pobieranej przez dystrybutorów od nowego roku pojawi się nowa pozycja - tzw. opłata mocowa. Natomiast tzw. opłata OZE, która przez ostatnie trzy lata była zerowa, teraz pojawi się jako dodatnia wartość. Jednocześnie opłata kogeneracyjna zmniejszy się do zera - informuje URE.

Rachunki zawyży opłata mocowa

Konieczność doliczenia do przyszłorocznych rachunków za energię elektryczną opłaty mocowej wynika z przyjętej w roku 2017 ustawy o rynku mocy, zgodnie z którą wytwórcy energii mają być wynagradzani za utrzymywanie dyspozycyjności.

- Można ją więc nazwać opłatą za utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego. Jej wysokość oblicza Prezes URE, bazując na przepisach ustawy o rynku mocy oraz rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska - tłumaczy URE.

Teksty wybrane dla Ciebie:

O ile wzrosną rachunki za prąd?

Jak podaje URE, miesięczne stawki opłaty mocowej wyniosą od stycznia 2021 roku:

  • dla zużycia poniżej 500 kWh energii elektrycznej – 1,87 zł;
  • dla zużycia od 500 kWh do 1200 kWh energii elektrycznej – 4,48 zł;
  • dla zużycia powyżej 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej – 7,47 zł;
  • dla zużycia powyżej 2800 kWh energii elektrycznej – 10,46 zł.

W przypadku pozostałych odbiorców wysokość rachunków zależna będzie o zużycia energii w określonych godzinach (od 7 do 21:59 w dni robocze) i będzie obliczana według stawki 0,0762 zł/kWh. Z kolei opłata OZE pokrywająca koszty uczestnictwa w systemie aukcyjnym producentów zielonej energii wyniesie 2,20 zł/MWh.

Mężczyzna wystawił pralkę na sprzedaż. Wystarczył jeden komentarz sąsiadów, zaczęła się awanturaMężczyzna wystawił pralkę na sprzedaż. Wystarczył jeden komentarz sąsiadów, zaczęła się awanturaCzytaj dalej

Wzrosną także rachunki za śmieci

To jednak nie koniec podwyżek. Od kwietnia przyszłego roku rachunki mieszkańców Warszawy wzrosną także w związku z wprowadzeniem nowego mechanizmu ustalania wysokości opłat za wywóz śmieci.

Wysokość opłat za śmieci ma być uzależniona od zużycia wody, co ma według władz miasta najwierniej ze wszystkich dopuszczalnych prawnie sposobów odzwierciedlać ilość osób wytwarzających odpady w danym gospodarstwie domowym. Stawka wyniesie 12,73 zł za każdy metr sześcienny zużytej kranówki (z wyłączeniem wody bezpowrotnie zużytej). Oznacza to, że czteroosobowe gospodarstwo domowe będzie musiało płacić za wywóz śmieci nawet 200 zł miesięcznie.

GIS ostrzega przed salmonellą w kiełbasie. Natychmiast wezwij lekarza jeśli ją zjadłeś i źle się czujeszGIS ostrzega przed salmonellą w kiełbasie. Natychmiast wezwij lekarza jeśli ją zjadłeś i źle się czujeszCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News