Przetarg na nowe pociągi dla SKM. Zgłosiła się tylko jedna firma

Autor Mateusz Dolak - 14 Lutego 2020
Szybka Kolej MiejskaŹródło: SKM Warszawa

Tylko jeden producent zgłosił się w przetargu na nowe pociągi dla Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie. W piątek SKM otworzyła koperty z wynikami przetargu na 21 nowych składów.

21 nowych pociągów

W postępowaniu mogły wziąć udział firmy, które rocznie mają około 50 mln zł obrotu, oraz posiadają doświadczenie w postaci zrealizowanych zamówień na pociągi oraz ich utrzymanie techniczne. Jedynym producentem, który zgłosił się w przetargu jest Newag. SKM zamierzał przeznaczyć na zamówienie niecałe 780 mln zł. Newag zaproponował kwotę niższą - 668 mln zł. – Cieszę się, że kolejny etap procesu zakupu nowego taboru dla mieszkańców aglomeracji warszawskiej przebiegł zgodnie z planem. Wpłynęło jedno zgłoszenie od producenta krajowego. Teraz Komisja przetargowa zajmie się analizą złożonych dokumentów pod kątem spełnienia wymogów określonych w postępowaniu – powiedział Alan Beroud, Prezes Zarządu Szybkiej Kolei Miejskiej Sp. z o.o.

Jeśli weryfikacja oferty złożonej przez Newag okaże się pozytywna i sfinalizowanie przetargu dojdzie do skutku, producent będzie miał za zadanie dostarczyć 15 pojazdów o długości od 85 do 95 metrów oraz 6 – o długości od 70 do 77 metrów. Do jego obowiązków będzie należało także zapewnienie 48 miesięcy gwarancji na każdy z pojazdów, ich utrzymanie przez okres 7 lat wraz z wykonaniem przeglądów oraz przeszkoleniem pracowników SKM w zakresie ich obsługi. Każdy z nowych pociągów ma być klimatyzowany i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Ponadto składy powinny posiadać monitoring, nowoczesny system informacji pasażerskiej, kasowniki, automaty biletowe, hotspot Wi-Fi, ładowarki USB oraz defibrylator AED.

Zenek Martyniuk ma ważny apel do swoich fanów. Chodzi o nastolatkę z WarszawyZenek Martyniuk ma ważny apel do swoich fanów. Chodzi o nastolatkę z WarszawyCzytaj dalej

Pojadą na obleganych trasach

Nowe składy wyjadą na tory nie później niż 30 listopada 2022 r. – Zostaną wykorzystane przede wszystkim do wzmocnienia tych linii SKM, które cieszą się największym zainteresowaniem naszych pasażerów. Zwłaszcza, że popularność przewozów kolejowych na terenie aglomeracji warszawskiej stale rośnie. W 2019 roku pociągami linii S1, S2, S3 i S9 podróżowało blisko 22,05 mln osób, co oznacza wzrost liczby pasażerów SKM na poziomie 16,5 % w stosunku do roku poprzedniego. Cieszy nas to ogromnie – podkreślił Alan Beroud, Prezes Zarządu Szybkiej Kolei Miejskiej Sp. z o.o.

– Tym bardziej należy wykorzystać ten pozytywny trend i po zakończeniu inwestycji realizowanych przez zarządcę infrastruktury na obszarze Warszawskiego Węzła Kolejowego, chcemy jak najszybciej rozpocząć prace nad uruchomieniem od dawna oczekiwanego połączenia SKM do Piaseczna – podsumował Alan Beroud.

Kobieta zasłabła i upadła na chodnik. Bohaterskie zachowanie kierowcy autobusuKobieta zasłabła i upadła na chodnik. Bohaterskie zachowanie kierowcy autobusuCzytaj dalej

Czekamy na wasze informacje

wawainfo.pl - to nowy portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Następny artykuł