Większe kary za przemoc domową. Popieracie?

Autor Alicja Guz - 29 Września 2020
przemoc domowaŹródło: Pixabay

Przemoc domowa to temat wciąż aktualny i obecny w polskim społeczeństwie. Może ona występować w czterech aspektach: fizycznym, ekonomicznym, seksualnym i psychicznym. Epidemia COVID-19 w wielu krajach, także w Polsce, spowodowała wzrost przypadków przemocy domowej. Ofiary zostały zamknięte ze swoimi oprawcami na czas kwarantanny i odcięte od możliwości ucieczki. Czy kary za stosowanie przemocy w domu powinny zatem zostać zwiększone?

Przemoc domowa nie zniknęła

Przemoc domowa to temat, który często wraca w doniesieniach medialnych. Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 spowodowała, że liczba ofiar doznających przemocy znacznie wzrosła. Widoczne jest to również w Polsce. - Mamy zdecydowanie więcej zgłoszeń. Nasz telefon zaufania odebrał tylko w marcu o połowę więcej zgłoszeń w stosunku do miesięcznej średniej, a to był dopiero początek tej kwarantanny. Mamy uzasadnione obawy, że w kwietniu może być nawet jeszcze gorzej - mówiła w kwietniu w rozmowie z naszym portalem Joanna Gzyra z Centrum Praw Kobiet.

Dzisiaj grzeje:
1. Jaka będzie pogoda w zimie? IMGW pokazało prognozy. Nie mamy dobrych wiadomości
2. Resort wydał nowe obostrzenia. Maseczki już nie tylko w komunikacji miejskiej
3. Porażające wiadomości z Płocka. Mężczyzna wypadł z okna hotelu, nie żyje

Czym jest przemoc domowa?

O tym, czym właściwie jest przemoc domowa opowiedział asp. Daniel Zych z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, cytowany przez portal czestochowskie24.pl. - Przemoc domową dzielimy na 4 aspekty: fizyczny, ekonomiczny, seksualny i psychiczny, który przed sądem najtrudniej udowodnić. Zwykła kłótnia nie jest przemocą domową do czasu, gdy zaczynają pojawiać się wulgaryzmy oraz niekontrolowane zachowania. Wszystko zależy też od tego, w jaki sposób zdefiniuje ktoś dane zdarzenie. Jeżeli jedna osoba zabrania drugiej np. wydawania pieniędzy, kontaktowania się ze znajomymi, zabiera telefon komórkowy czy inne rzeczy osobiste lub w jakiś inny sposób dyskryminuje psychicznie drugą osobę, to również świadczy o przemocy domowej. Trzeba na to reagować - powiedział policjant.

Przemoc w domowym zaciszu

Niestety, mimo że przemoc domowa jest powszechnienie znanym zjawiskiem, ofiary nie zawsze zgłaszają się po pomoc. Dlaczego tak się dzieje? - Niektórzy żyją w przeświadczeniu, że to, co dzieje się w domu, nie powinno wypływać na światło dzienne. Często wynika to ze wstydu, że nie udało się stworzyć idealnej rodziny, której model próbuje się kreować wśród znajomych. Osoba, która staje się sprawcą przemocy, często jest też żywicielem rodziny. Może pojawiać się więc strach, że po interwencji zaplecze finansowe zniknie. My jako zespół interdyscyplinarny pomagamy ofiarom także finansowo, dlatego nie należy się bać - wyjaśnia asp. Daniel Zych.

Niebywałe doniesienia o Tomaszu Komendzie. Najpierw ojcostwo, teraz kolejny przełomNiebywałe doniesienia o Tomaszu Komendzie. Najpierw ojcostwo, teraz kolejny przełomCzytaj dalej

Gdzie zgłosić się po pomoc?

Ofiary doświadczające przemocy domowej mogą poprosić o pomoc zarówno organy rządowe, jak i pozarządowe. Będąc ofiarą lub świadkiem przemocy, należy wezwać policję. O sytuacji warto poinformować również sąd rodzinny, ośrodek pomocy społecznej, a także zadzwonić na "Niebieską linię". Coraz częściej słyszy się również o akcjach społecznych podpowiadających, jak dyskretnie wezwać pomoc. W kwietniu pisaliśmy o internetowym sklepiku z kosmetykami, który był tylko przykrywka miejsca, gdzie można zgłaszać sytuacje przemocowe. W ostatnich dniach w mediach krąży migowy „sygnał o pomoc” opracowany przez Canadian Women's Foundation. Umożliwia on wezwanie pomocy podczas rozmowy wideo, bez potrzeby wypowiadania tego apelu na głos. Wystarczy pokazać do kamery otwartą dłoń ze zgiętym kciukiem, po czym zacisnąć pięść, zamykając w niej kciuk.

Kara za przemoc domową

Art. 207 Kodeksu Karnego informuje, że: "Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5". Kara ta jednak może być wyższa w zależności od sytuacji. Za znęcanie się nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny grozi od 6 miesięcy do 8 lat. Jeśli przemoc domowa stosowana jest ze szczególnym okrucieństwem, oprawcy może grozić od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Co więcej, jeśli następstwem przemocy domowej jest próba samobójcza ofiary, kara dla sprawcy waha się od 2 do 12 lat więzienia. Czy jednak biorąc pod uwagę rosnącą skalę przemocy domowej, wysokości tych kar są adekwatne do szkód, które wyrządza oprawca swoim najbliższym? A może należy je zwiększyć? Czekamy na Wasze opinie w tej sprawie na naszym Facebooku!

Prezydent Warszawy właśnie ogłosił podjętą decyzję. Stolica zmieni się nie do poznania?Prezydent Warszawy właśnie ogłosił podjętą decyzję. Stolica zmieni się nie do poznania?Czytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Żółte ostrzeżenia dla 3 województw. Sytuacja będzie dramatyczna, zacznie się już wieczorem
  2. Fotoradar zrobił mu zdjęcie w idealnym momencie. Dostanie mandat za korzystanie z telefonu?
  3. Alarmy bombowe w szkołach w całej Polsce. Ewakuowano kilkanaście placówek na Mazowszu
  4. Niewiarygodne, co stało się w parku w Warszawie. Zapomnieli, że są w miejscu publicznym
  5. "Czajka" pobiła światowy rekord. WIOŚ nie ma wątpliwości. Brawo?
  6. Jak wydatkowane są publiczne pieniądze? Idą na książki nawołujące do redukcji liczby Żydów
15-latka od kilku miesięcy nie wróciła do domu. Policja apeluje: pomóżmy ją odnaleźć15-latka od kilku miesięcy nie wróciła do domu. Policja apeluje: pomóżmy ją odnaleźćCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News