Przed chwilą podano oficjalną datę wyborów prezydenckich. Kiedy pójdziemy do urn?

Autor Alicja Guz - 3 Czerwca 2020
Marszałek Sejmu Elżbieta WitekŹródło: Wikipedia, By Kancelaria Premiera - Zdjęcia do pobrania, Domena publiczna

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podała oficjalną datę wyborów prezydenckich. Do urn pójdziemy 28 czerwca. Wcześniej Państwowa Komisja Wyborcza pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy.

Wybory prezydenckie 28 czerwca

Podczas konferencji prasowej w środę 3 czerwca Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podała oficjalną datę wyborów prezydenckich. Odbędą się one 28 czerwca 2020 roku. Co ważne, głosowanie odbędzie się metodą mieszaną. Na kandydata będzie można oddać głos zarówno w lokalach wyborczych, jak i dla chętnych w sposób korespondencyjny.

Kalendarz wyborów prezydenckich 2020

Jeszcze przed konferencją Marszałek Sejmu szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak poinformowała, że podczas nocnego posiedzenia z 2 na 3 czerwca Państwowa Komisja Wyborcza pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy.

Dzisiaj grzeje:
1. Wynajmują mieszkania za tysiące, żyją z grzybem. Nie mogą rozwiązać umowy najmu
2. Najnowsze informacje dotyczące frekwencji wyborczej. Aż ciężko uwierzyć w dane

Jak wygląda kalendarz wyborczy?

W piątek 5 czerwca mija termin na zawiadamianie PKW o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta. Z kolei do 10 czerwca jest czas na zgłaszanie do PKW kandydatów na prezydenta, a także ponowne zgłaszanie kandydatów przez pełnomocników wyborczych komitetów. Oznacza to, że do 10 czerwca komitety nowych kandydatów muszą złożyć wymagane 100 000 podpisów poparcia.

Rodzice nie mogli znaleźć dziecka. Wezwali policjęRodzice nie mogli znaleźć dziecka. Wezwali policjęCzytaj dalej

Kiedy powstaną komisje wyborcze?

Zgodnie z kalendarzem wyborczym 12 czerwca mija termin, w którym pełnomocnicy wyborczy mogą zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych. Zaś do 15 czerwca muszą zostać powołane obwodowe komisje wyborcze. Zrobić to mogą komisarze wyborczy.

Do kiedy można zgłaszać zamiar głosowania?

Dokładnie do 13 czerwca można zgłaszać konsulom zamiar głosowania korespondencyjnego za granicą. Z kolei 16 czerwca mija termin na zgłaszanie komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju.

Strażak zakażony koronawirusem. Dziesięć osób w kwarantannieStrażak zakażony koronawirusem. Dziesięć osób w kwarantannieCzytaj dalej

Co z głosującymi przebywającymi na kwarantannie?

Kalendarz wyborczy zawiera również zapis, że do 26 czerwca zamiar głosowania korespondencyjnego mogą zgłaszać wyborcy podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, którzy rozpoczęli podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po 5 dniu przed dniem wyborów.

Jak będą wyglądały wybory?

Wyborcy głosujący korespondencyjnie w kraju będą mieli czas na wrzucenie kopert zwrotnych do nadawczych skrzynek pocztowych do 26 czerwca. Natomiast wybory będą trwały od godziny 7:00 do godziny 21:00.

600 plus dla pracujących, 400 dla niepracujących? Co będzie dalej z 500 plus?600 plus dla pracujących, 400 dla niepracujących? Co będzie dalej z 500 plus?Czytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Na pewno przyjrzałeś się swojej karcie wyborczej? Już teraz wiemy, że w jednym mieście część głosów była nieważna
  2. Mamy wyniki sondażu prezydenckiego wśród kibiców. Wyniki są wyjątkowo zaskakujące
  3. Tragiczny wypadek w Pruszkowie. Nie żyje motocyklista
  4. Wypadek na torach. Duże opóźnienia w kursowaniu pociągów
  5. Rząd chce wprowadzić nowy mandat. Kary będą ogromne, liczone w tysiącach
  6. Warszawa: Autobus rozerwał się w trakcie jazdy. Niepokojące doniesienia ze stolicy, do szpitala trafiła jedna osoba

Policja obezwładniła zabarykadowanego, uzbrojonego mężczyznę. Akcja antyterrorystów w domuPolicja obezwładniła zabarykadowanego, uzbrojonego mężczyznę. Akcja antyterrorystów w domuCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News